مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

22 دی 1365؛ سالروز عملیات ظفر 5

چاپلینک ثابت

عملیات نامنظم ظفر5 در عمق 200 کیلومتری عراق با رمز "یا زهرا (س)" در 22 دی ماه 1366 در حالی اجرا شد که ارتفاعات مرزی ایران پوشیده از برف بود و نفوذ نیروهای عمل کننده و انتقال وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای عملیات تا عمق خاک عراق به سختی انجام شد.

 

در این عملیات واحدهای تابعه قرارگاه رمضان سپاه و نیروهای بارزانی موفق شدند تعداد زیادی از پایگاه های حفاظتی مستقر در اطراف شهرهای دهوک- عمادیه- دیرلوک و شیلا دیزه را منهدم نمایند و خسارات فراوانی را به مراکز دولتی و تأسیسات اقتصادی عراق در این منطقه وارد آورند و بیش از 1500 نفر از نیروهای بعثی را کشته و زخمی نموده و 500 نفر را نیز به اسارت در آورند.

 

این عملیات ایذایی در عمق خاک عراق با هدف ضربه‏ زدن به عقبه ارتش آن کشور،  با طراحی و فرماندهی قرارگاه رمضان و همکاری معارضان عراقی انجام گرفت.  قرارگاه رمضان,  با همکاری پیش‏مرگان حزب دمکرات کردستان عراق, گردان مستقل شهادت و واحدهایی از تیپ 58 مالک اشتر در جبهه شمال غرب در سه محور عمادیه به دیرلوک, دیرلوک به شیلاویزه، کانی به دیرلوک و شهر دیرلوک از توابع استان دهوک و در عمق 200 کیلومتری خاک عراق حمله برد که به تصرف کامل شهر و قطع جاده مهم عمادیه به مناطق آزاد شده منجر گردید.

 

طبق اطلاعیه رسمی قرارگاه خاتم‏‌الانبیا, این عملیات با رمز یا زهرا(س) از سه محور در استان‏های کرکوک, دهوک و دیاله عراق انجام شد. در این محور از عملیات, نیروهای عمل‏ کننده موفق شدند کلیه راه‌های ارتباطی این شهر را قطع و همة مراکز دولتی و نظامی از جمله مرکز استخبارات، مرکز حزب بعث و بخشداری این شهر را منهدم کنند. در این حمله ـ که واحدهایی از تیپ58 "مالک‌اشتر" قرارگاه "رمضان" نیز شرکت داشتند ـ چندین پایگاه حفاظتی دشمن بر فراز ارتفاعات "صعب‌العبور" مشرف به شهر "دیرلوک" و یگان‌های حفاظتی این شهر منهدم و تعدادی از نیروهای دشمن کشته یا زخمی شدند، در این محور از عملیات همچنین 260 تن عراقی به اسارت درآمدند که در بین آن‌ها چند افسر و درجه‏ دار نیز هستند.

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید