مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

24 ساعت بعد از شروع عملیات، عملیات کربلای 4 را تبدیل به عملیات فریب کردیم

چاپلینک ثابت
محسن رضایی در برنامه «حالا خورشید»؛

امروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در برنامه «حالا خورشید» حاضرشده بود؛ در خصوص توییت اخیر خود درباره کربلای 4 گفت:‌هرسال دی‌ماه با یک داستان تکراری مواجه هستیم که عملیات لو رفته و فرماندهان توجهی به جان مردم نداشتند. ما گفتیم چه‌کار کنیم که هرسال تکرار می‌شود.


بنابراین من یک توئیتی زدم که بیایید از یک زاویه دیگر هم نگاه کنید که ما عملیات را تبدیل به فریب کردیم. منتهی از این حرف من یک‌طور دیگر برداشت شد.


این یک تحلیل پسینی است و ما عملیات کربلای 4 را برای این طراحی کرده بودیم که به جنوب بصره برسیم ولی چون به اهداف نرسیدیم چند ساعت بعد دستور عقب‌نشینی دادیم. این یک عملیات اصلی بود. 260 گردان نیرو پای‌کار آورده بودیم ولی چون اوضاع مناسب نشد، 60 گردان بیشتر را وارد نکردیم.


با این اوصاف، 24 ساعت بعد عملیات کربلای 4 را تبدیل به عملیات فریب کردیم، ما دست جوانان حتی آنانی که توهین کردند را می‌بوسیم. شما از چهره‌های مختلفی در داخل و خارج از کشور اسم بردید.

 

همچنین سردار سلیمانی در این برنامه گفتگوی تلفنی داشتند و گفتند؛


عملیات کربلای ۴، عملیات اصلی ما بود نه فرعی / بعد از موفقیت کربلای ۵ دشمن تصور کرد کربلای ۴ عملیات فرعی ما بوده است.


برخی بحث‌هایی که این اخیراً درباره جنگ منتشر شد دل خانواده شهدا را به درد آورد.


ما یک فرمانده داشتیم آن‌هم امام عزیز بود.


آقای محسن رضایی یا آقا محسن همه مردم ایران حق بزرگی به گردن همه ما دارد / ایشان طراح عملیات‌های مهمی بودند که اغلب آن‌ها موفق بود / البته برخی دوستان ما که نقش ارزنده‌ای داشتند شهید شدند مثل حسن باقری.


نباید در یک موضوعی که بیان می‌شود فردی که رمز موفقیت ما در ٨سال جنگ بوده مورد شماتت قرار بگیرد.


فقط عملیات کربلای ۴ نبود که به موفقیت نرسید عملیات رمضان و والفجر مقدماتی هم بودند که کارهای بسیاری برای آن‌ها انجام داده بودیم اما به نتیجه نرسیدند.

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید