مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

25 فروردین 1360؛ سالروز عملیات امام مهدی(عج)

چاپلینک ثابت

مواضع ارتش عراق در غرب رودخانه کرخه به غیر از محور کانال هندلی در سایر نقاط از ساحل رودخانه فاصله داشت. بنابراین رزمندگان خودی در شمال و جنوب شهر شوش از طریق پل متحرکی توسط ارتش در جنوب شوش نصب شده بود و نیز با استفاده از دوبه (وسیله‌ای شناور برای عبور از رودخانه) به آن سوی کرخه رفته و به گشت‌زنی و جمع آوری اطلاعات از دشمن می‌پرداختند.

 

برای ایجاد سرپل و توسعه آن در مقابل شهر شوش و پاکسازی روستاهای زغن و شلیبه طرحی تهیه و آماده اجرا شد. روستای زغن و تپه‌های اطراف آن حدود 2 کیلومتر از کرانه رودخانه کرخه فاصله دارد و اولین نقطه مناسب برای پدافند در ان منطقه بود. چنانچه این نقطه از وجود دشمن پاک می‌شد گنجایش کافی برای استقرار نیرویی به استعداد یک گردان به وجود می‌آمد و از تحرک عناصر شناسایی و تأمین دشمن به سمت کرخه جلوگیری می‌شد.

 

با در اختیار داشتن این سرپل، آزادی عمل رزمندگان خودی در آماده سازی رودخانه برای عبور فراهم می‌گردید و دشمن از دید مستقیم روی رودخانه و سواحل آن محروم می‌شد.

 

استعداد دشمن در روستای زغن دو گروهان پیاده برآورد شده بود که با آتش توپخانه و تانک از دامنه ارتفاعات ابوصلیبی خات پشتیبانی می‌گردیدند.

 

عملیات در ساعت4 بامداد 25 /1 /1360 آغاز شد و نیروهای عمل کننده بدون آتش تهیه و با توجه به اصل غافلگیری از شش نقطه بطور هماهنگ وارد عمل شدند و تا ساعت 8 صبح توانستند با وارد آوردن تلفات و خسارات نیروهای عراقی را عقب برانند. با آغاز روشنایی روز دشمن ضمن اجرای آتش شدید طی دو نوبت و هر بار با یک گروهان زرهی پاتک کرد که با مقاومت و اجرای به موقع آتش نیروهای مقابل به خصوص هلی کوپترهای هوانیروز با تحمل تلفات و خسارات دیگری عقب‌نشینی کرد. لیکن در پاتک سوم که بایک گردان پیاده و یک گردان زرهی انجام شد، پس از ساعت‌ها درگیری، مواضع آزادشده بار دیگر به اشغال دشمن درآمد و نیروهای خودی به مواضع پیشین خود بازگشتند.

 

مطالب بالا برگرفته از کتاب دزفول شوش اندیمشک در جنگ است که در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید