مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 20 آذر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش تصویری

اشتراک در RSS - گزارش تصویری

فیلم مصاحبه با سردار شهید حسین املاکی

فیلمی از عملیات نصر 4

انجام عملیات برای آزادسازی خرمشهر

عکس‌هایی از آزادسازی خرمشهر

نشست واکاوی عملیات الی بیت المقدس بعد از ظهر سه‌شنبه 25 اردیبهشت با حضور سرلشکر رحیم صفوی، امیر عبدالحسین مفید،حجت السلام بهداروند در سالن همایش مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس»

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به روایت تصویر.

هم‌زمان با نمایشگاه کتاب و سالروز عملیات بیت‌المقدس، آئین رونمایی بیش از 30 اثر جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با حضور سردار سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ دوم پاسدار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و برخی از فرماندهان، راویان و پژوهشگران و نویسندگان دفاع مقدس برگزار شد‌.

حضور اقشار مختلف از هم‌وطنان در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

گفت و گو با شهید محسن وزوایی درباره عملیات بازی دراز

عکس‌های کمتر دیده شده از شهید رضا چراغی

فیلم شهید رضا چراغی

تصویر روزنامه‌های کیهان، همشهری و جمهوری اسلامی در مورد شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

فیلمی از شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

فیلم خبر شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

عکس‌های کمتر دیده شده از امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

فیلم لحظاتی قبل از شهادت شهید سید مرتضی آوینی

فیلم شهادت شهید سید مرتضی آوینی

فیلم مرگ آگاهی از شهید سید مرتضی آوینی

عکس های کمتر دیده شده از شهید سید مرتضی آوینی

عکس های کمتر دیده شده شهید آوینی

عکس های کمتر دیده شده از عملیات فتح المبین

عکس های کمتر دیده شده عملیات فتح المبین

شهید مهدی باکری، فرمانده لشکر 31 عاشورا در سال 1333 شمسی در میاندوآب به دنیا آمد. این فرمانده دلاور در عملیات بدر در تاریخ 25 اسفند 1363، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران بعثی، به شهادت رسید.

فیلم عملیات بدر

عکس های کمتر دیده شده از عملیات بدر به مناسبت سال روز عملیات

عکس عملیات بدر

همایش «واکاوی عملیات خیبر مظهر ابتکار و نوآوری؛ سرآغاز تحول» صبح امروز (چهارشنبه 9 اسفندماه) برگزار شد.

گزیده عکس هایی از عملیات خیبر

 دکوئیار در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور که برای شرکت در چهل‌ودومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بود پرسید که آیا ایران هرگونه یافته هیئت تحقیق را خواهد پذیرفت؟ رئیس‌جمهور پاسخ داد: ...

تلاش های میانجی‌گرایانه دکوئیار

در داخل یادمان، که به شکل یک جبهه کوچک طراحی‌شده، تعدادی سنگر در پشت خاک‌ریز وجود دارد که امکان استقرار شبانه 140 نفر را با همان سبک و سیاق فراهم آورده است. سنگرهایی که می‌توان شب را درون آنها بدون برق، با یک فانوس نفتی و یک والُر و پتو ‌سر کرد.

یادمان شهدای دشت ذوالفقاریه

بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز شنبه 25 اردیبهشت به کار خود خاتمه داد. در این نمایشگاه، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مانند سال‌های گذشته حضور فعالی داشت و مورد استقبال علاقمندان حوزۀ مطالعات دفاع مقدس بخصوص فرماندهان و مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی کشور قرار گرفت. به همین مناسبت در خلال گزارشی تصویری از این نمایشگاه حضور فعال مرکز به نمایش گذاشته شده است.

اسدالله احمدی، راوی قرارگاه حمزه سیدالشهدا، به ‌ نقل از محمدباقر قالیباف فرمانده لشکر ۵ نصر در خصوص تشییع جنازه شهید کاوه نوشته است: «در مراسم تشییع جنازه شهید محمود کاوه، پدر وی درخواست حجت‌الاسلام طبسی تولیت آستان قدس رضوی را مبنی بر این ‌ که پیکر شهید محمود کاوه در حرم مطهر حضرت رضا (ع) و یا در یکی از حجره‌های ‌ مخصوص حرم دفن شود نپذیرفت و گفت: پسرم ‌ از ابتدا با بسیجی‌ها بوده و بهتر است در کنار آن‌ها دفن شود.»

گزارشی از دیدار تاریخ‌نگاران و راویان مرکز اسناد از بهشت رضای مشهد

استفاده از چنین پلی با چنین طولی در تاریخ جنگ‌ها بی‌سابقه بود و ساخت این پل نشانگر خلاقیت و ابتکار بی‌نظیری بود که در عرصه‌های مختلف جنگ تحمیلی شکوفا شد. توفیق در این عرصه، فرماندهان سپاه را بر آن داشت، تا مهندسی رزمی سپاه را پرورش و به سمت‌وسوی سازمانی هوشمند سوق دهند.

پل خیبری
به یاد مهندس بهروز پور شریفی، طراح پل خیبری

جنگ تحمیلی میدان بروز و ظهور انواع نوآوری و ابتکار و خلاقیت در عرصه‌های مختلف نبرد بود. از ابتکار در طراحی‌ها تا خلاقیت در امور فنی و مهندسی گرفته تا خلاقیت در حوزه فرماندهی و رهبری نبرد. بروز این خلاقیت‌ها یکی از عوامل مهم در کسب پیروزی‌های ایران بود...

صفحه‌ها