مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اشتراک در RSS - اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اخبار مرتبط با زندگی ، خاطرات، تحولات شغلی، و .. فرماندهان دفاع مقدس

شهید حسن باقری در صحبت‌هایی بعد از عملیات رمضان گفته است: امروز ممکلت ثباتش به حدی است که هیچ کشوری نمی‌تواند به آن ضربه بزند، حتی امریکا به مخیله‌اش خطور نمی‌کند که تهاجم نظامی بکند.

تهاجم نظامی به ایران در مخیله امریکا هم نمی‌گنجد
شهید حسن باقری:

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نه تنها فرمانده کل قوای ایران، بلکه فرمانده دفاع از بلاد اسلامی در عراق، سوریه، فلسطین، یمن و بحرین است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:

سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: توانسته‌ایم با اقتدار فضای عملیات روانی دشمن را بشکنیم و ظرفیت دشمن برای جنگ را تخلیه کنیم.

توانستیم به داستان ناوها خاتمه بدهیم/ ما یک قدرت بزرگ و شکست‌ناپذیریم
فرمانده سپاه:

سوم خردادماه ۱۳۶۱ که نقطه علف تاریخ انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی است، حسین خرازی فرمانده لشکر امام حسین (ع) اولین رزمنده‌ای بود که در ساعت یازده صبح روز سوم خرداد 1361 با جیپ فرماندهی خود از خاکریز غربی عبور کرد و وارد خرمشهر شد.

اولین فرماندهی که وارد خرمشهر شد، چه کسی بود؟

بعد از بازگشت شهید بروجردی به خدمت او رسیدم و با عصبانیت گفتم: «به نیروها گفتم که بمانید و مقاومت کنید اما...» محمد بروجردی گفت: «شما تأکید کردید که بمانند و مقاومت کنند؟ گفتید که پایین نیایند؟» گفتم: «بله، چند بار هم گفتم» بروجردی گفت: «دیگر ولایت بر شما تمام است، شما حرف خودتان را زدید. تکلیف را انجام داده‌اید، تپه سقوط کرده عیبی ندارد».

مسیح کردستان در نگاه شهید همت

شهید محمدمهدی خادم الشریعه اولین فرمانده تیپ ۲۱ امام رضا علیه‌السلام و اولین سردار استان خراسان بزرگ بود که در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس در روز جمعه ۶۲/۲/۳۱ به فیض شهادت نائل آمد.

 شهید محمدمهدی خادم الشریعه، اولین سردار استان خراسان
به مناسبت سالروز شهادت سردار بزرگ خراسان؛

سید مجتبی هاشمی در سال ١٣۵٩ گروه ضربتی بنام گروه «فداییان اسلام» را تشکیل داد و تا سال ١٣۶١ و شکست حصر آبادان، تعداد زیادی از نیروی مردمی از سراسر کشور در قالب فداییان اسلام به فرماندهی او وارد جنگ شدند.

27 اردیبهشت؛ سالروز شهادت سید مجتبی هاشمی از فرماندهان جنگ‌های نامنظم

معاون هماهنگ‌کننده سپاه در مراسم رونمایی از ۲۱ اثر جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خاطرنشان کرد: هر یک از کتاب‌هایی که در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس چاپ می‌شود پشتوانه‌ای عمیق و دنباله‌دار دارد. این مرکز از انسان‌هایی صحبت می‌کند که باورهای درونی‌شان مبنای الهی و دینی داشت.

انقلاب اسلامی، توانسته کارهای نشدنی را شدنی کند/ آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، پشتوانه‌ای عمیق و دنباله‌دار دارد
معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعدازظهر امروز با حضور در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بازدید کرد.

بازدید فرمانده سپاه پاسداران  از غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

حضرت ایت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی سردار حسین سلامی را به عنوان فرمانده کل سپاه منصوب کردند.سردار سلامی همچنین با یک درجه ارتقا به درجه سرلشکری نائل آمد و به این ترتیب هشتمین نفری خواهد بود که فرماندهی این نهاد بزرگ انقلاب را بر عهده می گیرد.

سرلشکر حسین سلامی را بیشتر بشناسید/ فرماندهی که موضع گیری های قاطعانه اش در مقابل دشمنان زبانزد است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در حکمی سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی را به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

مراسم بزرگداشت شهدای عملیات «والفجر یک» و گرامیداشت سردار شهید «رضا چراغی»، در بهشت‌زهرای تهران برگزار می‌شود.
 

مراسم بزرگداشت شهدای عملیات «والفجر یک» برگزار می‌شود

شهید رضا چراغی، فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله (ص) پس از ماه‌ها مجاهدت و مبارزه با دشمنان اسلام و انقلاب، سرانجام در عملیات والفجر 1 که در منطقه عمومی فکه انجام گرفت، پس از ابراز رشادت تمام و ایثار و حماسه، به شهادت رسید.

27 فروردین؛ سالروز شهادت شهید رضا چراغی فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله (ص)

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اقدام ضد ایرانی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا گفت: بزرگ‌ترین اشتباه راهبردی سیاسی و نظامی آمریکا خطاب دادن تروریسم به سپاه که خلاف عقل و قوانین بین‌المللی است می‌باشد و واکنش جمهوری اسلامی ایران در تروریستی قراردادن ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در غرب آسیا موسوم به سنتکام و نیز کلیه نیروهای وابسته به آن کاملا طبیعی بود.

بزرگ‌ترین اشتباه راهبردی سیاسی و نظامی آمریکا خطاب دادن تروریسم به سپاه است
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا:

ناچار شدیم چهار قرارگاه احداث کنیم و در حدود دویست کیلومتر هر دو سه تیپ در درون یک قرارگاه عمل کنند و الا مشکل ارتباط پیش می‌آمد؛ ارتباط از بی‌سیم گرفته تا فاصله فرماندهان با خط. لذا به نتیجه رسیدیم که با یک قرارگاه مرکزی نمی‌شود عملیات را اداره کرد و باید قرارگاه واسط ایجاد کنیم که بتوانیم مشکل ارتباط فرماندهی را برطرف کنیم. می‌خواستیم این مشکل را حل‌وفصل کنیم که مشکل دیگری پیش آمد...

توضیحات سرلشکر حسن رضایی در خصوص شکل‌گیری یازده تیپ در عملیات فتح‌المبین
به مناسبت سالروز عملیات فتح‌المبین مطرح شد؛

مکالمه بیسیم شهید مهدی باکری با شهید حسن باقری

ما هرچه به برادر باکری اصرار کردیم که برگرد، نپذیرفت. به او گفتم: "از حبیب می‌گویند: شما برگردی عقب،" اما او نپذیرفت و به‌کلی خودش را از بی‌سیم دور کرد. از طرف دیگر، برادران از پشت بی‌سیم به من می‌گفتند: "حتی اگر می‌توانید دست و پای او را ببندید و بیندازیدش داخل قایق و او را بکشید بیاورید عقب." من رفتم پیش او گریه کردم...

رمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه بدون تردید تداوم چهل‌‌سالگی انقلاب، آغاز بیداری اسلامی در منطقه و توسعه این بیداری اسلامی حتی در قلب اروپا مدیون هشت سال دفاع مقدس است، گفت: دفاع مقدس موتور حرکت و تبلیغ انقلاب اسلامی است چون آیات قرآنی مبنای حرکت رزمندگان در دفاع مقدس بود.

تداوم چهل‌‌سالگی انقلاب مدیون هشت سال دفاع مقدس است

سردار سرلشکر پاسدار «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه در پی مفتخر شدن سرلشکر پاسدار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دریافت نشان «ذوالفقار» از دست فرمانده معظم کل قوا امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پیام تبریکی صادر کرد.

در پیامی انجام شد؛

سرلشکر جعفری در پیامی انتصاب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه را تبریک گفت.
 

فرمانده کل سپاه انتصاب آیت الله رئیسی را تبریک گفت
در پیامی؛

سردار سلامی با تأکید بر اینکه بیوت این دشمنان عنکبوتی و سست است و آن‌ها در حال غروب هستند، گفت: از قلب مقاومت جهان به دشمنان می‌گویم ما به‌زودی شما را شکست می‌دهیم، ما تسلیم نمی‌شویم بلکه شما را تسلیم اراده بلند خود می‌کنیم.

بیوت دشمنان , قدرت خوداتکایی , جانشین فرمانده سپاه پاسداران , سردار سلامی , تسلیم , اراده
جانشین فرمانده سپاه پاسداران:

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: با تأکید بر اینکه قدرت‌های امروز جهان نمی‌خواهند قدرت جهان اسلام به مرکزیت ایران شکل بگیرد، بیان کرد: جهان اسلام در آینده قدرت برتر جهان خواهد شد و به‌واسطه آن هندسه قدرت جهان را به هم خواهد ریخت

 

اسلام هندسه قدرت در جهان را تغییر خواهد داد
سرلشکر صفوی:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ما امروز نیاز داریم دوباره همان فرمول جنگ را پیاده کنیم. در جنگ اقتصادی‌ای که امروز در آن هستیم، نیاز به اتحاد و مجاهدت است.

سرلشکر محسن رضایی:

شهید حسین خرازی، فرمانده لشکر امام حسین(ع) با مشاهده انبوهی از وسایل و امکانات و نیروهای پیاده در ساحل خودی، در حالی که از بی‌سیم فریاد درخواست کمک فرمانده گردانی را برای ادامه پیشروی می‌شنود، به‌شدت ملتهب می‌گردد...

برگرفته از کتاب نبرد فاو؛

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: باید برای مدیریت کشور به جوانان میدان داد چرا که جوانان ما توان کمک در دستگاه‌های اجرایی را دارند، بنده از همه جوانان، دانشجویان و اساتید آنها درخواست دارم که مولفه‌های شکست تحریم در درون کشور را به کار گیرند.
 

باید با الگوبرداری از شهیدان کشور را مدیریت کرد
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا:

شهید حمید باکری که در عملیات خیبر معاون لشکر ۳۱ عاشورا بود در تاریخ پنجم اسفند 1362 در اثر اصابت آرپی‌جی به شهادت رسید و پیکر پاک او جاودانه شد و هرگز به میهن بازنگشت.
 

توضیحات شهید حمید باکری در خصوص فتح ارتفاعات سلمان کشته + فیلم
برای اولین بار منتشر شد؛

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: باید جنگ با دشمن را در میدان خاتمه داد و آن وقت به میدان سیاست رفت و ما این تجربه را از دفاع مقدس داریم.
 

سردار سلامی:

شبی که عملیات خیبر آغاز شد، ساعاتی قبل از آن برادر محسن قصد داشت داخل هور برود؛ اما در بین راه ...

 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دولت‌های خائن امارات و عربستان بدانند صبر جمهوری اسلامی ایران به سر آمده و نظام اسلامی حمایت‌های مخفیانه از گروهک‌های تکفیری را تحمل نخواهد کرد، گفت: سکوت پاکستان نشان‌دهنده نوعی حمایت از این گروهک هاست و سازمان اطلاعاتی پاکستان باید در این خصوص پاسخگو باشد.

سرلشکر جعفری

در جلسات فرماندهانی که برای توجیه به گارد دعوت می‌شدند، خیلی مسائل از نظام و از تشکیلات نظامی و اقداماتی که می‌خواستند انجام بدهند عنوان می‌کردند. افرادی که برنامه‌ها را توجیه می‌کردند، همه نیروهای امنیتی آمریکایی بودند، ولی زبان فارسی را مثل یک ایرانی صحبت می‌کردند.

صفحه‌ها