مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اشتراک در RSS - اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اخبار مرتبط با زندگی ، خاطرات، تحولات شغلی، و .. فرماندهان دفاع مقدس

مکالمه بیسیم شهید مهدی باکری با شهید حسن باقری

ما هرچه به برادر باکری اصرار کردیم که برگرد، نپذیرفت. به او گفتم: "از حبیب می‌گویند: شما برگردی عقب،" اما او نپذیرفت و به‌کلی خودش را از بی‌سیم دور کرد. از طرف دیگر، برادران از پشت بی‌سیم به من می‌گفتند: "حتی اگر می‌توانید دست و پای او را ببندید و بیندازیدش داخل قایق و او را بکشید بیاورید عقب." من رفتم پیش او گریه کردم...

رمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه بدون تردید تداوم چهل‌‌سالگی انقلاب، آغاز بیداری اسلامی در منطقه و توسعه این بیداری اسلامی حتی در قلب اروپا مدیون هشت سال دفاع مقدس است، گفت: دفاع مقدس موتور حرکت و تبلیغ انقلاب اسلامی است چون آیات قرآنی مبنای حرکت رزمندگان در دفاع مقدس بود.

تداوم چهل‌‌سالگی انقلاب مدیون هشت سال دفاع مقدس است

سردار سرلشکر پاسدار «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه در پی مفتخر شدن سرلشکر پاسدار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دریافت نشان «ذوالفقار» از دست فرمانده معظم کل قوا امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پیام تبریکی صادر کرد.

در پیامی انجام شد؛

سرلشکر جعفری در پیامی انتصاب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه را تبریک گفت.
 

فرمانده کل سپاه انتصاب آیت الله رئیسی را تبریک گفت
در پیامی؛

سردار سلامی با تأکید بر اینکه بیوت این دشمنان عنکبوتی و سست است و آن‌ها در حال غروب هستند، گفت: از قلب مقاومت جهان به دشمنان می‌گویم ما به‌زودی شما را شکست می‌دهیم، ما تسلیم نمی‌شویم بلکه شما را تسلیم اراده بلند خود می‌کنیم.

بیوت دشمنان , قدرت خوداتکایی , جانشین فرمانده سپاه پاسداران , سردار سلامی , تسلیم , اراده
جانشین فرمانده سپاه پاسداران:

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: با تأکید بر اینکه قدرت‌های امروز جهان نمی‌خواهند قدرت جهان اسلام به مرکزیت ایران شکل بگیرد، بیان کرد: جهان اسلام در آینده قدرت برتر جهان خواهد شد و به‌واسطه آن هندسه قدرت جهان را به هم خواهد ریخت

 

اسلام هندسه قدرت در جهان را تغییر خواهد داد
سرلشکر صفوی:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ما امروز نیاز داریم دوباره همان فرمول جنگ را پیاده کنیم. در جنگ اقتصادی‌ای که امروز در آن هستیم، نیاز به اتحاد و مجاهدت است.

سرلشکر محسن رضایی:

شهید حسین خرازی، فرمانده لشکر امام حسین(ع) با مشاهده انبوهی از وسایل و امکانات و نیروهای پیاده در ساحل خودی، در حالی که از بی‌سیم فریاد درخواست کمک فرمانده گردانی را برای ادامه پیشروی می‌شنود، به‌شدت ملتهب می‌گردد...

برگرفته از کتاب نبرد فاو؛

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: باید برای مدیریت کشور به جوانان میدان داد چرا که جوانان ما توان کمک در دستگاه‌های اجرایی را دارند، بنده از همه جوانان، دانشجویان و اساتید آنها درخواست دارم که مولفه‌های شکست تحریم در درون کشور را به کار گیرند.
 

باید با الگوبرداری از شهیدان کشور را مدیریت کرد
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا:

شهید حمید باکری که در عملیات خیبر معاون لشکر ۳۱ عاشورا بود در تاریخ پنجم اسفند 1362 در اثر اصابت آرپی‌جی به شهادت رسید و پیکر پاک او جاودانه شد و هرگز به میهن بازنگشت.
 

توضیحات شهید حمید باکری در خصوص فتح ارتفاعات سلمان کشته + فیلم
برای اولین بار منتشر شد؛

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: باید جنگ با دشمن را در میدان خاتمه داد و آن وقت به میدان سیاست رفت و ما این تجربه را از دفاع مقدس داریم.
 

سردار سلامی:

شبی که عملیات خیبر آغاز شد، ساعاتی قبل از آن برادر محسن قصد داشت داخل هور برود؛ اما در بین راه ...

 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دولت‌های خائن امارات و عربستان بدانند صبر جمهوری اسلامی ایران به سر آمده و نظام اسلامی حمایت‌های مخفیانه از گروهک‌های تکفیری را تحمل نخواهد کرد، گفت: سکوت پاکستان نشان‌دهنده نوعی حمایت از این گروهک هاست و سازمان اطلاعاتی پاکستان باید در این خصوص پاسخگو باشد.

سرلشکر جعفری

در جلسات فرماندهانی که برای توجیه به گارد دعوت می‌شدند، خیلی مسائل از نظام و از تشکیلات نظامی و اقداماتی که می‌خواستند انجام بدهند عنوان می‌کردند. افرادی که برنامه‌ها را توجیه می‌کردند، همه نیروهای امنیتی آمریکایی بودند، ولی زبان فارسی را مثل یک ایرانی صحبت می‌کردند.

در سال 1357، زمانی که حضرت امام خمینی از سربازان می‌خواستند که پادگان‌ها را رها کرده و رژیم را تنها بگذارند، او نیز محل خدمت خود را ترک کرد در ماه آخر سال آخر قبل از پیروزی انقلاب ...

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اگر ما در تجهیزات کسری داشتیم، اگر تجهیزات باقی‌مانده ارتش دچار مشکل قطعات یدکی بود، اگر کسری‌های اعتباری و مالی داشتیم اما نقاط قوتی هم در دفاع مقدس داشتیم که اطلاعات عملیات ازجمله این نقاط قوت بود.

سرلشکر باقری:

مجید بقایی در بین راه به برادران همراه می‌گوید: آیا می‌شود انسان به این درجاتی که خداوند در قرآن فرموده است، برسد که: «یا اَیتهاالنَّفس المُطمَئنَّه ارِجِعی الی ربِّکِ راضیَهً مرضیهً فَادخُلی فی عِبادی وَادخُلی جَنَّتی» ... هنوز کلام مجید به پایان نرسیده بود که خمپاره دشمن به نزدیکی آنان اصابت کرد و او جواب سؤال خود را دریافت کرد.

شهید مجید بقایی؛ بازگشت نفس مطمئنه به‌سوی پروردگار
بازنشر به مناسبت سالگرد شهادت

به مناسبت سالگرد شهادت شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی)، صفحه ویژه‌ای را برای معرفی آثار و زندگینامه و دست‌نوشته‌های این شهید در تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گشودیم.

ویژه نامه شهید باقری

ما ‏با ‏چند‏ نفر ‏از ‏دوستان ‏داخل ‏یک‏ ماشین ‏بودیم. ‏در ‏همان ‏درگیری‌های ‏ ‏29 بهمن یک ماشین ساواک جلو ما ‏پیچید ‏و‏ ما‏ را ‏به ‏رگبار ‏بست. ‏من‏ جلو‏ نشسته ‏بودم ‏که ‏در ‏خیابان ‏منصور ‏یک‏ تیر ‏از ‏در‏ جلو ماشین ‏آمد ‏و ‏به....

 

سرلشکر قاسم سلیمانی با اشاره به شهید احمد کاظمی گفت: ‌احمد چند مشخصه اصلی داشت که همه اینها را از امام گرفت و این درست است که همه اینها از مکتب اسلام است اما امام به عنوان یک الگوی مجسم بود و ما وقتی در جنگ نگاه می‌کردیم، احمد هم در این چیزهایی که من ذکر می‌کنم از همه ما برجسته‌تر بود

به بهانه سالروز شهادت سردار شهید احمد کاظمی؛

در عملیات فتح المبین نیروهای سپاه و ارتش را در چهار محور و تحت امر چهار قرارگاه سازمان‌دهی کردیم، تیپ ۸ نجف اشرف به فرماندهی احمد کاظمی را به قرارگاه فتح به فرماندهی برادر رشید واگذار کردیم و باز شدن تنگه ذلیجان و عبور نیروها از آن تنگه و محاصره دشمن در تنگه رقابیه را بر عهده احمد کاظمی سپردیم...

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند
جانشین فرمانده کل سپاه؛

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

جانشین فرمانده کل سپاه؛

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

جانشین فرمانده کل سپاه؛

حسین علم‌الهدی به‌عنوان فرمانده یکی از گردان‌های عمل‌کننده در عملیات هویزه شرکت کرد و در 16 دی 1359 به شهادت رسید.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه جنگ، بزرگترین مدیریت بحران بود، بیان کرد: اگر ما علوم و معارف دفاع مقدس را به مدارس و دانشگاه ها ببریم، سبک مدیریت جهادی را به نسل های آینده انتقال خواهیم داد، چون ما در حالی که تحریم تسلیحاتی و در محاصره جغرافیایی بودیم و 35 کشور با صدام همراه بودند، روی پای خودمان ایستادیم و با تکیه بر توانمندی‌های داخل و دانش نظامی و نبوغ جوانان درون کشور، تمام نیازهای دفاع از کشور را در جبهه ها برطرف کردیم و از بحران جنگ با پیروزی عبور کردیم.

جنگ، بزرگترین مدیریت بحران بود / امروز بیش از هر زمان دیگری به بازخوانی فرهنگ دفاع مقدس نیازمندیم

در مراسم تجلیل از راویان نهضت خاطره‌گویی دفاع مقدس صبح امروز، از چهره‌های پیشکسوت این عرصه تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجلیل از راویان نهضت خاطره‌گویی دفاع مقدس انجام گرفت؛

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ما هر جا با دشمن جنگیدیم بزرگ و قدرتمند شده ایم. نیازمند الگوی جنگ دفاع مقدس هستیم و با این شیوه با هر کسی بجنگیم پیروز خواهیم شد.

سردار سلامی:

او پایش را توی یک کفش کرده بود که باید همین الآن برویم. به هر حال او جانشین نیروی زمینی بود و وقتی می گفت باید برویم دیگر اصرار فایده ای نداشت. دقایقی بعد آقای غلامپور هم آمادۀ رفتن شد....

صفحه‌ها