مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اشتراک در RSS - اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

اخبار مرتبط با زندگی ، خاطرات، تحولات شغلی، و .. فرماندهان دفاع مقدس

سرلشکر قاسم سلیمانی با اشاره به شهید احمد کاظمی گفت: ‌احمد چند مشخصه اصلی داشت که همه اینها را از امام گرفت و این درست است که همه اینها از مکتب اسلام است اما امام به عنوان یک الگوی مجسم بود و ما وقتی در جنگ نگاه می‌کردیم، احمد هم در این چیزهایی که من ذکر می‌کنم از همه ما برجسته‌تر بود

به بهانه سالروز شهادت سردار شهید احمد کاظمی؛

در عملیات فتح المبین نیروهای سپاه و ارتش را در چهار محور و تحت امر چهار قرارگاه سازمان‌دهی کردیم، تیپ ۸ نجف اشرف به فرماندهی احمد کاظمی را به قرارگاه فتح به فرماندهی برادر رشید واگذار کردیم و باز شدن تنگه ذلیجان و عبور نیروها از آن تنگه و محاصره دشمن در تنگه رقابیه را بر عهده احمد کاظمی سپردیم...

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند
جانشین فرمانده کل سپاه؛

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

جانشین فرمانده کل سپاه؛

در آستانه عملیات کربلای 4 و 5، جانشین فرمانده کل سپاه، حسین سلامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

جانشین فرمانده کل سپاه؛

حسین علم‌الهدی به‌عنوان فرمانده یکی از گردان‌های عمل‌کننده در عملیات هویزه شرکت کرد و در 16 دی 1359 به شهادت رسید.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه جنگ، بزرگترین مدیریت بحران بود، بیان کرد: اگر ما علوم و معارف دفاع مقدس را به مدارس و دانشگاه ها ببریم، سبک مدیریت جهادی را به نسل های آینده انتقال خواهیم داد، چون ما در حالی که تحریم تسلیحاتی و در محاصره جغرافیایی بودیم و 35 کشور با صدام همراه بودند، روی پای خودمان ایستادیم و با تکیه بر توانمندی‌های داخل و دانش نظامی و نبوغ جوانان درون کشور، تمام نیازهای دفاع از کشور را در جبهه ها برطرف کردیم و از بحران جنگ با پیروزی عبور کردیم.

جنگ، بزرگترین مدیریت بحران بود / امروز بیش از هر زمان دیگری به بازخوانی فرهنگ دفاع مقدس نیازمندیم

در مراسم تجلیل از راویان نهضت خاطره‌گویی دفاع مقدس صبح امروز، از چهره‌های پیشکسوت این عرصه تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجلیل از راویان نهضت خاطره‌گویی دفاع مقدس انجام گرفت؛

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ما هر جا با دشمن جنگیدیم بزرگ و قدرتمند شده ایم. نیازمند الگوی جنگ دفاع مقدس هستیم و با این شیوه با هر کسی بجنگیم پیروز خواهیم شد.

سردار سلامی:

او پایش را توی یک کفش کرده بود که باید همین الآن برویم. به هر حال او جانشین نیروی زمینی بود و وقتی می گفت باید برویم دیگر اصرار فایده ای نداشت. دقایقی بعد آقای غلامپور هم آمادۀ رفتن شد....

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به بهره‌گیری جامعه پزشکی از تجربیات و ارزش‌های دوران دفاع مقدس گفت: موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت باید ارتباط و تعامل خوبی را با مجموعه مراکز فرهنگی دفاع مقدس سراسر کشور برقرار کند.

تعامل «موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت» و مراکز فرهنگی دفاع مقدس
سرلشکر صفوی تأکید کرد؛

شهید زین‌الدین در عملیات بیت‌المقدس مسئولیت اطلاعات – عملیات قرارگاه نصر را بر عهده داشت و به خاطر لیاقت، ایمان، خلوص، استعداد رزمی و شجاعت فراوان، در عملیات رمضان به‌عنوان فرمانده تیپ علی بن ابیطالب (ع) انتخاب شد. این تیپ سپس به لشکر تبدیل شد. لشکر علی بن ابیطالب (ع) در تمام صحنه‌های نبرد ازجمله عملیات محرم، والفجر مقدماتی، والفجر 3 و والفجر 4، خط‌شکن و به‌عنوان یکی از یگان‌های همیشه موفق، نقش حساس و تعیین‌کننده‌ای را بر عهده داشت.

سرتیپ پاسدار دکتر نصرالله فتحیان اظهار داشت: در زمان جنگ، یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت ما سرمایه انسانی بود و این قدرت زحمت جامعه پزشکی را در جنگ سنگین می‌کرد، حجم مجروحین خیلی زیاد بود و جامعه پزشکی در زمان جنگ هم خیلی زحمت کشیدند و هم حضور پیدا کردند.

مسئول بهداری رزمی سپاه در دوران دفاع مقدس:

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر مرحوم امیر سرتیپ سیروس لطفی از ساعت ۸ صبح امروز با حضور فرماندهان، پیشکسوتان و خانواده‌های معظم شهدا از ستاد فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

امیر سرتیپ سیروس لطفی به همرزمان شهیدش پیوست

سرلشکر صفوی با یادآوری اینکه شهید همدانی در طول جنگ در رده‌های مختلف عهده‌دار فرماندهی بود گفت: شجاعت ایشان مثال‌زدنی بود به‌طوری‌که باوجود اینکه فرمانده بود، در خط مقدم می‌جنگید و در شکستن دروازه شرقی بصره در عملیات کربلای 5 یکی از فرماندهان پیروز این عملیات به حساب می‌آید.

سردار سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی:

سردار علی فضلی از تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، به‌عنوان الگویی برای نسل‌های آینده یاد کرد و گفت: تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، الگویی است که در میدان عمل به آن‌ها رسیدیم و الگویی آموزشی و از پیش دست‌یافتنی نبوده است.

 

تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، الگویی برای نسل‌های آینده
فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع):

سردار رضا محمدی‌نیا گفت: امروز در بسیاری از عرصه‌ها به‌ویژه فضای مجازی این شبهه را مطرح می‌کنند که اساسا چرا جنگ کردیم و خیلی از وقایع را به شکل واژگون مطرح می‌کنند. بی‌تردید بهترین افراد برای پاسخ به این شبهات و سؤالات کسانی هستند که در جنگ حضور داشتند و تاریخ شفاهی جنگ این فرصت را ایجاد می‌کند.

فرمانده سپاه سلماس در دوران دفاع مقدس مطرح کرد:

وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس بابیان اینکه تحریم در دوران جنگ به‌مراتب بدتر از تحریم امروز بود، با این‌ وجود آن نسل، ایران باور، خداباور و امام باور بود و اکنون همان بچه‌های جنگ، ایران باور، خداباور و رهبری باور هستند ولی خیلی از افرادی که اکنون دست‌اندرکارند متأسفانه آمریکا باور هستند و همواره می‌گویند ما نمی‌توانیم و نگاه به آمریکا دارند.

محسن رفیق‌دوست:

مجری تاریخ شفاهی سردار رودکی با اشاره به اینکه این پروژه از آذر سال 1395 کلید خورده و تاکنون ادامه داشته است، بیان کرد: در این دو سال 28 جلسه به منظور بیان تاریخی شفاهی سردار رودکی برگزارشده و دو جلسه دیگر باقی‌مانده است.

مجری تاریخ شفاهی سردار رودکی خبر داد:

سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس با تأکید بر این که خودکفایی در تولید تجهیزات نظامی از زمان جنگ آغاز شد، گفت: در طول جنگ، به‌خصوص اوایل جنگ، با توجه به کمبودهایی که داشتیم  سلاح‌ها و تجهیزات نظامی تولید و تأمین می­شد و اگر اشکالاتی داشت در صحنه نبرد بررسی و رفع اشکال می‌شد. و تمام تجهیزات در دل عملیات‌ها به دست می‌آمد و ازآنجا به کارخانه‌ها انتقال پیدا می‌کرد و تولیدات شکل گرفت.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس:

یکصدوچهل و دومین جلسه تاریخ شفاهی سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس، روز دوشنبه ۲۲ مردادماه در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه برگزار شد.

سردار احمد غلام پور ازجمله فرماندهان میدانی است که در دوران دفاع مقدس در موقعیت‌های فرماندهی ازجمله فرماندهی قرارگاه کربلا خدمت کرده معتقد به نوشانیدن جام زهر در ماجرای پذیرش قطعنامه 598 به امام خمینی (ره) است. وی با تأکید بر اینکه از موضعی کلان به موضوع می‌نگرد، منتقد روندی است که منجر به قبول قطعنامه شد و به‌صراحت نقد خود را نسبت به چهره‌های مؤثر در آن مقطع مطرح می‌سازد.

گفت‌وگو با سردار احمد غلام پور

اولین جلسه تاریخ شفاهی امیر دریادار عباس محتاج  فرمانده قرارگاه کربلا درعملیات والفجر ۸ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کلید خورد.

مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد به مناسبت فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد شهادت شهید چمران بیانیه‌ داد.سی و یکم خرداد سال هزار و سیصد و شصت در خط دفاعی روستای دهلاویه در منطقه سوسنگرد قهرمان شهر عاشقان شهادت حادثه ای بس بزرگ در وصول عاشقی فرزانه و دل سوخته‌ای مجاهد و دانشمندی محقق به محبوب یعنی به شهادت رسیدن دکتر مصطفی چمران به وقوع پیوست.

حسین عسگری موفق

شیعیان لبنان کشته می‌شوند، ولی کسی آن‌ها را شهید به حساب نمی‌آورد. ضجّة می‌کنند، اما کسی فریاد ضجّة آنان را نمی‌شنود،‌ زیر ظلم و ستم نابود می‌شوند ولی وجدان کسی آگاه نمی‌گردد. ... من افتخار می‌کنم که سازمان‌دهنده بزرگ‌ترین حرکت‌های مکتبی لبنان بوده‌ام؛ حرکت محرومین و سازمان امل که توسط امام موسی‌صدر تأسیس شده است، من سازماندهی آن‌ها را به عهده داشته‌ام.

به مناسبت سالگرد شهادت شهید چمران (باز نشر)

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی تأکید کرد وصیت جاودان امام راحل (ره) در "پشتیبانی از ولایت‌فقیه " همچنان عامل اصلی ماندگاری انقلاب و آسیب‌ناپذیری کشور از هرگونه انحراف، توطئه و فتنه است.

 

وصیت امام (ره) در "پشتیبانی از ولایت‌فقیه " عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است / راهپیمایی روز قدس فتنه آمریکایی-صهیونیستی را شکست می‌دهد
پیام سرلشکر باقری به مناسبت سالگرد ارتحال امام (ره):

در اولین جلسه از مصاحبه با سردار یعقوب زهدی فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از هم‌رزمان شهیدان حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع‌زاده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به کلیات نقش توپخانه سپاه پاسداران پرداخته شد.

سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌منظور سرکشی و بررسی فعالیت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در این مرکز حضور یافتند.

سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به عوامل اصلی پیروزی در عملیات بیت‌المقدس اشاره و عنوان کرد: رهبری و اقتدار امام (ره)، وحدت و همدلی ارتش و سپاه، تفکر انقلابی و قدرت ایمان، شجاعت، ایثارگری عوامل اصلی در پیروزی عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بودند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا درباره عملیات آزادسازی خرمشهر گفت: تغییر استراتژی نظامی جنگ از نبرد کلاسیک به استراتژی جنگ انقلابی، یکی دیگر از عوامل پیروزی ما در این واقعه بود. ما تاکتیک نظامی خود را داشتیم و قدرت فکری و عقلانی فرماندهان ما از فرماندهان عراق بالاتر بود.

حسین عسگری موفق

صفحه‌ها