مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش

اشتراک در RSS - گزارش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، بر اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند.

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم
رهبر انقلاب در دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی:

مراسم اختتامیه اولین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم «جایزه سردار حسین همدانی» در حوزه هنری برگزار شد.

اختتامیه اولین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم؛

حضرت امام خامنه‌ای با اشاره به تصمیم دولت برای مدیریت مصرف سوخت گفتند: مسئولان هرچه می‌توانند دقت کنند تا مشکلات این طرح برای مردم هرچه ممکن است کم شود.

رهبر معظم انقلاب:

دکتر علی‌محمد نائینی در اولین نشست هم‌اندیشی تدوین تاریخ شفاهی غیرنظامی تأکید کرد: معتقد هستم نقش مجریان از اهمیت بیشتری نسبت به راویان برخوردار است، چون در بسیاری از مواقع، گفتگوها با فرماندهان و بعضی از راوی‌ها، بسیار سخت است.

در تدوین تاریخ شفاهی، مجریان از نقش پر اهمیت تری نسبت به راویان برخوردارند
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

پس از عملیات پیروزمندانه طریق‌القدس، بلافاصله نیروهای سپاه و ارتش به انجام عملیات «مطلع» برای آزادسازی مناطق تصرف‌شده‌ ارتفاعات «شیاکوه» و «برآفتاب» در غرب کشور اقدام کردند. این منطقه عملیاتی دارای دو محور عمده بود: سرپل ذهاب و گیلان‌غرب. محور سرپل ذهاب علاوه بر ارتفاعات متعدد ازجمله «برآفتاب»، دارای تنگه‌های استراتژیک «حاجیان«، «کورک» و «قاسم‌آباد» است که از طریق آن‌ها جاده گیلان‌غرب - قصرشیرین و سایر خطوط مواصلاتی عقبه دشمن در دید و تیررس قرار می‌گرفتند...

یدالله ایزدی با تأکید بر اینکه زندگی افرادی همچون سردار اسحاقی مملو از سوژه برای به تصویر کشیدن در فیلم و ساخت سریال‌های تلویزیونی است، بیان داشت: در زندگی این افراد حتی حادثه‌های خیلی کوچک هم جذاب و قابلیت نمایش دارند. 

نویسنده کتاب تاریخ شفاهی «جنگ الکترونیک به روایت علی اسحاقی» مطرح کرد:

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با افتتاح نمایشگاه‌های استانی در خراسان رضوی و فارس، با ارائه بیش از 150 عنوان کتاب، حضور خواهد داشت.

حضور مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در نمایشگاه استانی خراسان رضوی و فارس

مراسم رونمایی و معرفی «امدادگر کجایی؟» و «تاریخ شفاهی دفاع مقدس (روایت مهدی شیرانی‌نژاد؛ مخابرات)» که به‌تازگی توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است با حضور نویسندگان این دو کتاب و برخی از اصحاب رسانه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

با همکاری خبرگزاری تسنیم صورت گرفت؛

مراسم رونمایی و معرفی «امدادگر کجایی؟» و «تاریخ شفاهی دفاع مقدس (روایت مهدی شیرانی‌نژاد؛ مخابرات)» که به‌تازگی توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است با حضور نویسندگان این دو کتاب و برخی از اصحاب رسانه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی در مراسم رونمایی از جلد اول کتاب «از سنندج تا خرمشهر» تاکید کرد: آمریکا در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی هر چه توان داشته‌اند را برای مقابله با ایران در نظر گرفته‌اند اما شکست خورده‌اند. آن‌ها در جنگ تحمیلی، تحریم‌ها، سوریه و خلیج فارس نیز شکست خواهند خورد. قدرت آن‌ها رو به افول است. چرا که ملت‌ها انقلاب ایران را الگوی خود قرار داده‌اند و می‌دانند که با مقاومت می‌توانند خودشان سرنوشت خود را به دست بگیرند. آمریکا دیگر نمی‌تواند بر ایران سلطه داشته باشد.

مظلومیت؛ فصل مشترک  بین خرمشهر و سنندج / قدرت آمریکا رو به زوال است
سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی:

سردار دکتر علی‌محمد نائینی بابیان اینکه در تاریخ شفاهی سردار صفوی، صحنه‌های نبردها به‌خوبی ترسیم‌شده است، گفت: روایت مسائل عملیاتی، تاکتیکی، چگونگی طرح‌ریزی، طرح مانور یگان‌ها، مشکلاتی که برای آمادگی یگان‌ها داشتیم از زبان سردار صفوی، بسیار درس‌آموز است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

آیین رونمایی از نخستین جلد تاریخ شفاهی سردار صفوی با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» که به همت حسین اردستانی تدوین و از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس چاپ شده، امروز شنبه 12 آبان‌ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آغاز شد.

رئیس مرکز: وقوع جنگ اجتناب ناپذیر بود و شرایط تحمیل جنگ توسط جامعه جهانی، کشورهای منطقه‌ای و رژیم بعث عراق برای آنها کاملاً آماده بود و امکان این که ما از وقوع جنگ جلوگیری کنیم وجود نداشت. یک اراده جدی برای مقابله با تفکر انقلابی شکل گرفته بود.

 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

عملیات ثامن‌الائمه به منزله نقطه عطف و حلقه وصلی برای تغییر استراتژی جنگ از وضعیت گذشته به وضعیت جدید محسوب می‌شود. بعد از حذف بنی‌صدر، برای نخستین بار بود که نیروهای عمل‌کننده در این حد گسترده باهم ترکیب‌شده و به نحو شایسته‌ای با یکدیگر همکاری و هماهنگی می‌کردند به طوری که این اقدام الگوی مناسبی برای ادامه همکاری ارتش و سپاه در عملیات‌های دیگر شد.

دکتر سعد الله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل، در دومین نشست بصیرت افزایی کارکنان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گفت: این مرکز می‌تواند درباره موضوعات و حوادث جبهه مقاومت مطالعات مفیدی انجام دهد.

 

نمایش قدرت واقعی ایران؛ با مطالعه میدانی وقایع در صحنه مقاومت
رئیس موسسه اندیشه‌سازان نور:

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با صدور پیامی درگذشت برادر امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی را تسلیت گفت.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در بازدید مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و جمعی از مدیران و معاونان این سازمان از بخش اسناد مرکز، گفت: دفاع مقدس به‌عنوان یک نیاز و ثروت فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد حرکت شود و ما را از بسیاری از چالش‌ها و مشکلات عبور دهد.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در بازدید دکتر ناصری از این مرکز مطرح کرد:

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص آمادگی مرکز برای تأمین محتوا، اسناد و تعاملات تأثیرگذار گفت: پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق (ع) از تجربه و ظرفیت بالایی برخوردار است و این تعاملات یک ضرورت است و باید مدیران هر دو مجموعه این ظرفیت‌ها را برای تعاملات و همکاری‌های در آینده بررسی نمایند.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

 سردار دکتر علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ضمن تبریک روز خبرنگار بیان کرد: خبرنگاران نقش مهم و اساسی در دانش افزایی، اطلاع‌رسانی، حفظ انسجام جامعه و افزایش امید و اعتماد و مقابله با عملیات رسانه‌ای دشمن دارند.

خبرنگاران نقش اساسی در مقابله با عملیات رسانه‌ای دشمن دارند
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

محمدحسین صفارهرندی گفت: کوتاه آمدن در قبال دشمنی که خودش را موضع تسلط می‌بیند، بزرگ‌ترین اشتباه است. در سال پایانی جنگ زمانی که صدام خودش را در موضع تسلط دید، با پذیرش قطعنامه توسط ایران، جنگ را تمام نکرد و ادامه داد. اکنون هم بخاطر وجود تحریم‌های آزاردهنده، بعضی‌ها وضعیت کنونی را با هرج‌ومرج آخر جنگ تشبیه می‌کنند و می‌گویند چاره‌ای نیست که به نوشیدن جام زهری که امام هم به خاطر حفظ کشور این کار را کرد، تن دهید.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

 محمد درودیان پژوهشگر تاریخ جنگ در نقد مستند بی‌بی‌سی فارسی با عنوان «جام زهر؛ فرصت‌های ازدست‌رفته ایرانی در جنگ» نوشت: این مستند که تبلیغات نسبتا گسترده‌ای برای پخش آن صورت گرفت، برخلاف انتظار، هیچ‌گونه اطلاعات جدیدی فراتر ازآنچه در ایران منتشرشده و برای ساخت این مستند محل رجوع قرارگرفته و در تیتراژ پایانی نیز به آن اشاره‌شده، وجود ندارد و صرفا به استدلال درباره وضعیت‌های مختلف برای پایان دادن به جنگ بسنده شده است.

نقدی بر مستند جام زهر: فرصت‌های ازدست‌رفته

به‌طورکلی آنچه باعث پذیرش قطعنامه از طرف امام شد تردید وی در میزان مطلوبیت جنگ برای جامعه بود. در روزهای منتهی به پذیرش قطعنامه امام به فراست دریافته بود که کمبود توان کشور برای مقابله با عراق ممکن است باعث تکرار روزهای ابتدایی جنگ شود. مسئولان و فرماندهان جنگ دریافته بودند که قادر به ادامه جنگ نیستند. در ماه‌های پایانی جنگ توان و نیروی عراق به‌خصوص با به‌کارگیری سلاح‌های غیرمتعارف شیمیایی چندین برابر شده بود؛ بنابراین پیش‌بینی این بود که با ادامه جنگ موجودیت نظام به مخاطره می‌افتد.

پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران اساساً متأثر از تحولات نظامی در ماه‌­های پایانی جنگ بود که به نحو غیرمنتظره‌ای موازنه را به زیان ایران و به سود عراق تغییر داد. این موضوع به همان اندازه که در تغییر موضع ایران برای پایان دادن به جنگ تأثیر داشت در مطرح کردن پرسش دربارۀ نحوۀ پایان جنگ نیز اثر گذاشت.

چرا دفاع مقدس با پذیرش قطعنامه 598 تمام شد؟

مشاور فرماندهی کل سپاه در پایان جلسه «بررسی روش‌های خاطره گویی از دفاع مقدس در نیروهای مسلح» پیشنهاد داد: باید به‌منظور توجه بر روی تکنیک‌ها و روش‌های تأثیرگذاری، شیوه‌های هنری و جذاب انتقال خاطرات؛ یک هیئت اندیشه‌ورز تشکیل شود و با تبادل‌نظر با افراد مختلف این کار را مؤثر و کارآمد کنیم.

پیشنهاد تشکیل هیئت اندیشه‌ورز برای افزایش مهارت در نگارش و روش‌های تأثیرگذار بر جوانان
در اولین جلسه بررسی روش‌های خاطره گویی از دفاع مقدس در نیروهای مسلح مطرح شد؛

مراسم کتاب «مربع‌های قرمز» خاطرات شفاهی حسین یکتا با حضور محمدحسین صفارهرندی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان، سردار دکتر علی‌محمد نائینی و جمعی از مسئولان و فرماندهان، رزمندگان دفاع مقدس، خانواده شهدا و عموم مردم در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

12 تیر مصادف با حمله ضد بشری آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران‌ در سال 67 می‌باشد که کشورهای مختلفی نسبت به آن اعلام موضع کردند و این کار را ضد حقوق بشری خواندند، در این بین مردم عراق باوجود جنگ میان دو کشور ایران و عراق این واقعه را به ملت ایران تسلیت گفتند.

گزارشی از حمله هولناک شیمیایی عراق به شهر سردشت، واکنش رسمی جمهوری اسلامی به این جنایت جنگی و اعتراض محمد جواد ظریف، کاردار وقت ایران در سازمان ملل به دبیر کل این سازمان در خصوص بی تفاوتی مجامع بین المللی نسبت به بمباران شیمیایی سردشت توسط عراق، و تحلیل برخی رسانه های خارجی از این اقدام غیر انسانی

در هشت سال دفاع مقدسی که رزمندگان و فرماندهان در جبهه‌ها حضور داشتند برخی از ایام و عملیات‌ها متقارن با ایام خاصی می‌شد ازجمله ماه مبارک رمضان ولیکن به علت شرایط روحانی و عرفانی و معنویت حاکم بر جبهه‌ها، قدرت ایمان میان رزمندگان بیشتر و پررنگ‌تر جلوه می‌نمود و باعث می‌شد حتی در ایامی مثل ماه مبارک رمضان، عملیات علیه دشمن انجام شود.

دفاع مقدس در ماه رمضان

سند شماره 143696 مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حاوی گزارشی است از یک فرمانده اسیر عراقی درباره عملیات بیت المقدس ( آزادی خرمشهر).  در این سند؛ وی به تفصیل درباره این عملیات مطالبی را نوشته است

حسین عسگری موفق

در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، این مرکز با حضوری فعال در حوزه دفاع مقدس و پژوهش توانسته مخاطبان زیادی را از قشرهای مختلف مردم جذب کند.

صفحه‌ها