از دیگر رسانه‌ها

اشتراک در RSS - از دیگر رسانه‌ها

با حضور اعضای شورا و اعضای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، از فصلنامه فرهنگی این موسسه رونمایی شد.

دبیر نخستین کنگره شعر «کتاب دفاع مقدس» مطرح کرد؛

دبیر نخستین دوره کنگره شعر «کتاب دفاع مقدس» از استقبال شاعران از این دوره کنگره که با محوریت کتاب "وقتی مهتاب گم شد" برگزار می‌شود، خبر داد.

مجید سان کهن در نشست جشنواره روایت:

مجید سان کهن دبیر جشنواره روایت گفت: جشنواره روایت به دنبال پوشش فضای معرفتی انقلاب و دفاع مقدس با ثبت و ضبط تاریخ شفاهی آن است؛ امری که تاکنون چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

 

میزگرد تحلیلی روزنامه ایران با حضور محمد درودیان، مسعود بختیاری و صادق زیباکلام

یک سوال اساسی در ارتباط با جنگ این است که آیا می‌شد از وقوع آن جلوگیری کرد یا نه؟ این سؤال در عین آنکه بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما پاسخ پیچیده‌ای دارد. شاید به همین دلیل هم باشد که کمتر کسی به این پرسش پرداخته و درصدد پاسخگویی بدان برآمده است. از این جهت ما این موضوع را به بحث گذاشتیم تا سؤالی که ذهن خیلی‌ها از جمله نسل جوان را درگیر کرده است برایش پاسخ روشنی بیابیم.

 

جانشین رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه و بسیج خبر داد؛

سردار ناظری با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در حد فاصل زمانی 15 مهر تا 15 آبان 96 گفت: به منظور بررسی انتخاب محل برگزاری نمایشگاه هشتم کتاب دفاع مقدس  جلسه ای با حضور ناشران حوزه دفاع مقدس برگزار می شود  که ناشران می توانند در این جلسه حضور یافته و نظرات خود را هم عنوان کنند.

مرتضی سرهنگی از کم‌توجهی و غفلت نسبت به موضوع نگارش کتاب درباره اسرای عراقی یاد کرد و کتاب "پوتین قرمزها" را طلیعه‌ای برای این راه دانست.

به کوشش آژانس ادبی تماس انجام می‌شود؛

آژانس ادبی تماس با بیش از ۲۰ کتاب دفاع مقدس و ۳۰ کتاب کودک و نوجوان در نمایشگاه کتاب پکن حضور خواهد داشت.

کتاب "پایی که جا ماند" به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به زبان ترکی استانبولی، ترجمه و منتشر شد.

محسن رشید از شرایط پذیرش قطعنامه 598 می‌گوید

پذیرش قطعنامه بدون تشریح مبانی اعتقادی آن برای افکار عمومی میسر نبود و اگر افکار عمومی را از دست می‌دادیم حتی دو نفر هم در خط پدافندی باقی نمی‌ماندند و هرآنچه را گرفته بودیم عراق در عرض 2 روز پس می‌گرفت. در این جنگ یک سوی آن صرفا عقیده بود و سوی دیگر آن سیستم نظامی با مدل‌های شناخته شده بود، این پیچیدگی جنگ ما بود.

 

انتشارات چشم ساعی اصفهان کتاب "نقش زنان در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی" را منتشر و روانه بازار کتاب کرد.

 

کتاب‌ صوتی شامل ناگفته‌هایی از دوران مبارزه با رژیم پهلوی و دوران دفاع مقدس با صدای «سردار رحیم صفوی» مراحل آماده‌سازی نهایی خود را طی می‌کند.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور بر لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس تاکید و اظهار کرد: ما باید قدر پیشکسوتان و یادگاران دفاع مقدس را در بین خودمان بدانیم  و حداکثر استفاده برای سندسازی و ثبت و ضبط این وقایع انجام بدهیم.

 

دبیرخانه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس سه نشست تخصصی با موضوع ادبیات، شعر و تاریخ شفاهی دفاع مقدس برگزار می‌کند.

دبیر هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: اصول و مبانی ارزشی و آرمان‌های دفاع مقدس در اولویت نگاه داوران برای انتخاب آثار برتر این دوره از این رویداد ادبی قرار خواهد داشت.

 

خاطرات "همسر شهید همدانی"

استاندار همدان گفت: مراسم رونمائی از کتاب "خداحافظ سالار" در همدان برگزار می‌شود.

 

نویسنده کتاب «احمد متوسلیان هستم» از انتشار این اثر در سالروز ربایش حاج احمد متوسلیان در 14 تیرماه امسال خبر داد. کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌‎های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله(ص) است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است.

مدیر ادبیات اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد:

مدیر ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: از سال 85 تاکنون، 47 عنوان کتاب در زمینه دفاع مقدس توسط واحد ادبیات این اداره‌کل چاپ و منتشر شده است.

 

سخنگوی جشنواره خبر داد:

سخنگوی هفدهمین دوره جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس: جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس تصمیم ندارد خود را تنها به انتخاب برترین اثر در این زمینه محدود کند بلکه از این دوره این جشنواره تصمیم گرفته تا با ارائه الگو و نیز تعریف شاخص‌ها و معیارهای مطلوب  در زمینه تدوین و انتشار این آثار در راه ارتقا کمی و کیفی تولید این آثار گامی تازه بردارد

رهبر انقلاب در مراسم شب خاطره به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر فرمودند؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دست‌اندرکاران برنامه‌های شب‌های خاطره‌ی دفاع مقدس، بیان خاطرات دوران هشت سال جنگ تحمیلی و استفاده از شیوه‌های هنری، ادبی و نو را برای انتقال آن‌ها به نسل جدید، کاری بسیار باارزش و مهم برشمردند.

پرونده‌ی اردستانی پر است از فعالیت‌هایش در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از خاک کشور. جنگ که آغاز شد، اردستانی به جنوب اعزام شد و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان وظیفه‌اش را انجام داد. او را می‌توان به‌عنوان تاریخ‌نگار نبرد ایران و عراق یاد کرد.

الگوی تابعیت از قوانین بین المللی در زمان تجاوز

جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ مطابق قواعد و هنجارهای عرفی حاکم بر جنگ برای پیشبرد اهداف خود از هر شیوه و ابزار جنگی استفاده نکرد و نه تنها مقابله به مثل در قبال جنگ شیمیایی را انجام نداد بلکه از اتخاذ شیوه هایی که منتهی به آسیب و زیان به غیر نظامیان هم بود اجتناب می کرد.

با حضور سرلشکر باقری صورت گرفت؛

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از 20 جلد کتاب با موضوع «دفاع مقدس» و «راهیان نور» رونمایی شد.

ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه انتشار سه تقریظ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای برای اولین بار، با تقدیر از راویان و نویسندگان این کتاب‌ها در شهر همدان برگزار خواهد شد.

با توجه به سابقه اقدامات دشمن،و در آستانه عملیات کربلا 5، در ساعت هشت روز 18 دی دستور آماده‌باش شیمیایی 100درصد در همه محورها و عقبه‌های عملیات تا عمق 50 کیلومتری صادر و ابلاغ شد.

آن مجاهد سفر کرده در طول مبارزات انقلابی خود. در دوران رژیم ستم شاهی پهلوی رنج های بسیاری متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قبول مسئولیت های خطیر نقش موثری در پیشبرد اهداف انقلاب داشت.

بی تردید ملت شریف یار صدیق ، باوفا و صمیمی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را فراموش نخواهند کرد و همواره یاد و نام او بر تارک تاریخ حماسی این مرز و بوم خواهد درخشید.

توان نظامی کدام کشور بیشتر بود؟

در شرایطی نرمال، به طور منطقی رژیم عراق نمی‌توانست جنگی علیه ایران به راه اندازد. مساحت ایران چهار برابر بزرگتر از عراق و جمعیت ایران، سه برابر جمعیت عراق بود. درآمد نفتی ایران، دو برابر درآمد عراق از ذخایر نفتی‌اش بود. شهرهای کلیدی ایران فاصله امنی با مرزها داشتند و به خوبی به وسیله برج‌های زاگرس محافظت می‌شدند.

مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهور کشور سوریه

بشار اسد: به لحاظ شخصی ارادت و محبت بزرگی میان من و حضرت امام خامنه‌ای وجود دارد. این ارادت هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد. بلکه ریشه در سرشت و منش شخصیتی ایشان دارد.

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

به مناسبت سالروز حمله عراق به ایران و هفته دفاع مقدس، شامگاه شنبه سوم مهرماه 1395  دکتر محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه در دوران دفاع مقدس، در برنامه زنده تلویزیونی «تیتر امشب» در شبکه خبر حاضر و  ناگفته‌هایی از هشت سال دفاع مقدس را بیان نمود

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

جنگ ها پیچیده ترین رویدادهای سیاسی کشور ها هستند. جنگ که تنها نبرد خط مقدم بین رزمندگان و دشمن نیست. یک بخش از جنگ صحنه نبرد است، یک بخش جنگ عده و عده نیروها است. یک بخش از جنگ مسائل اقتصادی است . یک بخش آن روحیه یک ملت و آمادگی برای فداکاری است. همه اینها در کنار هم نتیجه جنگ را مشخص می کنند. جنگ  تنها تیراندازی دو گروه به طرف هم نیست.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس01 آبان

روزشمار اسناد سازمان ملل01 آبان

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران