از دیگر رسانه‌ها

اشتراک در RSS - از دیگر رسانه‌ها

کتاب "پایی که جا ماند" به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به زبان ترکی استانبولی، ترجمه و منتشر شد.

محسن رشید از شرایط پذیرش قطعنامه 598 می‌گوید

پذیرش قطعنامه بدون تشریح مبانی اعتقادی آن برای افکار عمومی میسر نبود و اگر افکار عمومی را از دست می‌دادیم حتی دو نفر هم در خط پدافندی باقی نمی‌ماندند و هرآنچه را گرفته بودیم عراق در عرض 2 روز پس می‌گرفت. در این جنگ یک سوی آن صرفا عقیده بود و سوی دیگر آن سیستم نظامی با مدل‌های شناخته شده بود، این پیچیدگی جنگ ما بود.

 

انتشارات چشم ساعی اصفهان کتاب "نقش زنان در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی" را منتشر و روانه بازار کتاب کرد.

 

کتاب‌ صوتی شامل ناگفته‌هایی از دوران مبارزه با رژیم پهلوی و دوران دفاع مقدس با صدای «سردار رحیم صفوی» مراحل آماده‌سازی نهایی خود را طی می‌کند.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور بر لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس تاکید و اظهار کرد: ما باید قدر پیشکسوتان و یادگاران دفاع مقدس را در بین خودمان بدانیم  و حداکثر استفاده برای سندسازی و ثبت و ضبط این وقایع انجام بدهیم.

 

دبیرخانه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس سه نشست تخصصی با موضوع ادبیات، شعر و تاریخ شفاهی دفاع مقدس برگزار می‌کند.

دبیر هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: اصول و مبانی ارزشی و آرمان‌های دفاع مقدس در اولویت نگاه داوران برای انتخاب آثار برتر این دوره از این رویداد ادبی قرار خواهد داشت.

 

خاطرات "همسر شهید همدانی"

استاندار همدان گفت: مراسم رونمائی از کتاب "خداحافظ سالار" در همدان برگزار می‌شود.

 

نویسنده کتاب «احمد متوسلیان هستم» از انتشار این اثر در سالروز ربایش حاج احمد متوسلیان در 14 تیرماه امسال خبر داد. کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌‎های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله(ص) است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است.

مدیر ادبیات اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد:

مدیر ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: از سال 85 تاکنون، 47 عنوان کتاب در زمینه دفاع مقدس توسط واحد ادبیات این اداره‌کل چاپ و منتشر شده است.

 

سخنگوی جشنواره خبر داد:

سخنگوی هفدهمین دوره جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس: جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس تصمیم ندارد خود را تنها به انتخاب برترین اثر در این زمینه محدود کند بلکه از این دوره این جشنواره تصمیم گرفته تا با ارائه الگو و نیز تعریف شاخص‌ها و معیارهای مطلوب  در زمینه تدوین و انتشار این آثار در راه ارتقا کمی و کیفی تولید این آثار گامی تازه بردارد

رهبر انقلاب در مراسم شب خاطره به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر فرمودند؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دست‌اندرکاران برنامه‌های شب‌های خاطره‌ی دفاع مقدس، بیان خاطرات دوران هشت سال جنگ تحمیلی و استفاده از شیوه‌های هنری، ادبی و نو را برای انتقال آن‌ها به نسل جدید، کاری بسیار باارزش و مهم برشمردند.

پرونده‌ی اردستانی پر است از فعالیت‌هایش در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از خاک کشور. جنگ که آغاز شد، اردستانی به جنوب اعزام شد و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان وظیفه‌اش را انجام داد. او را می‌توان به‌عنوان تاریخ‌نگار نبرد ایران و عراق یاد کرد.

الگوی تابعیت از قوانین بین المللی در زمان تجاوز

جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ مطابق قواعد و هنجارهای عرفی حاکم بر جنگ برای پیشبرد اهداف خود از هر شیوه و ابزار جنگی استفاده نکرد و نه تنها مقابله به مثل در قبال جنگ شیمیایی را انجام نداد بلکه از اتخاذ شیوه هایی که منتهی به آسیب و زیان به غیر نظامیان هم بود اجتناب می کرد.

با حضور سرلشکر باقری صورت گرفت؛

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از 20 جلد کتاب با موضوع «دفاع مقدس» و «راهیان نور» رونمایی شد.

ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه انتشار سه تقریظ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای برای اولین بار، با تقدیر از راویان و نویسندگان این کتاب‌ها در شهر همدان برگزار خواهد شد.

با توجه به سابقه اقدامات دشمن،و در آستانه عملیات کربلا 5، در ساعت هشت روز 18 دی دستور آماده‌باش شیمیایی 100درصد در همه محورها و عقبه‌های عملیات تا عمق 50 کیلومتری صادر و ابلاغ شد.

آن مجاهد سفر کرده در طول مبارزات انقلابی خود. در دوران رژیم ستم شاهی پهلوی رنج های بسیاری متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قبول مسئولیت های خطیر نقش موثری در پیشبرد اهداف انقلاب داشت.

بی تردید ملت شریف یار صدیق ، باوفا و صمیمی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را فراموش نخواهند کرد و همواره یاد و نام او بر تارک تاریخ حماسی این مرز و بوم خواهد درخشید.

توان نظامی کدام کشور بیشتر بود؟

در شرایطی نرمال، به طور منطقی رژیم عراق نمی‌توانست جنگی علیه ایران به راه اندازد. مساحت ایران چهار برابر بزرگتر از عراق و جمعیت ایران، سه برابر جمعیت عراق بود. درآمد نفتی ایران، دو برابر درآمد عراق از ذخایر نفتی‌اش بود. شهرهای کلیدی ایران فاصله امنی با مرزها داشتند و به خوبی به وسیله برج‌های زاگرس محافظت می‌شدند.

مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهور کشور سوریه

بشار اسد: به لحاظ شخصی ارادت و محبت بزرگی میان من و حضرت امام خامنه‌ای وجود دارد. این ارادت هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد. بلکه ریشه در سرشت و منش شخصیتی ایشان دارد.

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

به مناسبت سالروز حمله عراق به ایران و هفته دفاع مقدس، شامگاه شنبه سوم مهرماه 1395  دکتر محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه در دوران دفاع مقدس، در برنامه زنده تلویزیونی «تیتر امشب» در شبکه خبر حاضر و  ناگفته‌هایی از هشت سال دفاع مقدس را بیان نمود

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

جنگ ها پیچیده ترین رویدادهای سیاسی کشور ها هستند. جنگ که تنها نبرد خط مقدم بین رزمندگان و دشمن نیست. یک بخش از جنگ صحنه نبرد است، یک بخش جنگ عده و عده نیروها است. یک بخش از جنگ مسائل اقتصادی است . یک بخش آن روحیه یک ملت و آمادگی برای فداکاری است. همه اینها در کنار هم نتیجه جنگ را مشخص می کنند. جنگ  تنها تیراندازی دو گروه به طرف هم نیست.

یادی از طلبۀ شهید مصطفی ردانی‌پور

به دلیل اخلاص و تعهّدی که داشت به تدریج مسئولیت‌های خطیری را به عهده گرفت و در اولین عملیات بزرگی که توسط سپاه اسلام انجام شد (عملیات فرمانده‌ کل قوا)، نقش به سزایی داشت. در عملیات‌های شکست محاصره‌ آبادان و طریق‌القدس که مناطق وسیعی از سرزمین اسلامی از چنگال غاصبان رهایی یافت ...

خوب می‌دانیم که اعتراض وقتی که صدام تصمیمی را می‌گیرد غیر ممکن است. اعتراض بالاترین هزینه‌ها را در بر دارد و برای صدام هاله‌ای وجود داشت که افراد پیرامون او نمی‌توانستند مخاطرات را به او گوشزد کنند یا این که به او بگویند که مخاطرات یا احتمال‌ها چه ضررهای پیش بینی نشده‌ای در بر خواهند داشت.

5 مرداد هر سال یادآور یکی از روزهای حساس تاریخ ما است. در آن زمان جنگ هشت‌ساله با پذیرش قطعنامه تمام و آخرین ترفند دشمنان هم خنثی شده بود... پذیرش قطعنامه بر تمام توهمات آن‌ها خط بطلان کشید. دشمن در ادامه تلاش کرد از منافقینی که از کشور ایران طرد شده بودند، استفاده کنند. در واقع صدام با وعده و پشتیبانی، خواست تا از منافقین در جهت اهداف خود بهره ببرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی سردار "سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری" را با نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده ایشان در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) به ریاست ستاد کل نیروهای مسلّح منصوب کردند.

همزمان با بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط رژیم بعثی صدام، مدیرکل سازمان بین المللی منع گسترش سلاح های شیمیایی با صدور پیامی با مردم و بازماندگان آن حادثه تلخ ابراز همدردی کرد.

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر 10

روند تحولات جنگ داشت طی می‌شد، از این طرف جلساتی شکل گرفته شده بود، اما تصمیم برای ادامه جنگ اتخاذ نشده بود. لذا تصمیمی که گرفته می‌شود توسط شخص امام خمینی است. استدلال هایی انجام میشود که سیاسیون و نظامیون این موضوع را به امام تحمیل کردند که درست نیست. در نقطه آخر شخص امام خمینی با ادراک از عقب نشینی صدام، تصمیم به ادامه جنگ گرفتند. در حقیقت ایشان از این عقب نشینی صدام نتیجه می‌گیرند که ما باید به جنگ ادامه بدهیم. 

نقد و بررسی اظهارات فرمانده کل ‌سپاه‌ پاسداران

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در مراسم اختتامیه دومین دوره انتقال فرهنگ و تجربیات فرماندهی دفاع مقدس علاوه بر تجزیه‌وتحلیل عملیات‌ها در زمان جنگ با عراق، به برخی از تجربیات این جنگ برای جنگ آینده اشاره کرد که، محمد درودیان در سایت شخصی خود به نقد و بررسی آن پرداخته است.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس30 مرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل30 مرداد

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران