مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 26 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

از دیگر رسانه‌ها

اشتراک در RSS - از دیگر رسانه‌ها

در دی‌ماه 1396، مطلبی نوشتم درباره‌ی «نقد جهت‌گیری کلی یادداشت‌های آقای جعفر شیرعلی‌نیا درباره جنگ ایران و عراق در کانال تلگرامی‌شان». ولی چون آن مطلب بارگذاری نشد، از انتشارش در سایت نیز خودداری کردم، ضمن اینکه با تعطیل‌شدن کانال تلگرامی ایشان، تلقی‌ام این بود که دیگر مطلب بنده، موضوعیت خود را از دست داده باشد- گرچه همچنان به‌دنبال فرصت مناسب برای طرح آن بودم. بنابراین، پس از اطلاع به از سرگیری فعالیت‌های ایشان در کانال تلگرامی‌شان، آنچه را پیش از این نوشته بودم، بدون هیچگونه اصلاح در سایت گذاشتم.

رئیس مرکز: وقوع جنگ اجتناب ناپذیر بود و شرایط تحمیل جنگ توسط جامعه جهانی، کشورهای منطقه‌ای و رژیم بعث عراق برای آنها کاملاً آماده بود و امکان این که ما از وقوع جنگ جلوگیری کنیم وجود نداشت. یک اراده جدی برای مقابله با تفکر انقلابی شکل گرفته بود.

 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس در رابطه با مصاحبه تاریخ شفاهی حاج قاسم سلیمانی گفت: جزو برنامه مرکز است که تاریخ شفاهی سردار سلیمانی نیز گرفته شود. البته خود ایشان به این مسئله توجه دارند ولی مأموریت‌های ایشان هنوز این فرصت را به ما نداده است.

سردار نایینی، رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس:

سردار احمد غلام پور ازجمله فرماندهان میدانی است که در دوران دفاع مقدس در موقعیت‌های فرماندهی ازجمله فرماندهی قرارگاه کربلا خدمت کرده معتقد به نوشانیدن جام زهر در ماجرای پذیرش قطعنامه 598 به امام خمینی (ره) است. وی با تأکید بر اینکه از موضعی کلان به موضوع می‌نگرد، منتقد روندی است که منجر به قبول قطعنامه شد و به‌صراحت نقد خود را نسبت به چهره‌های مؤثر در آن مقطع مطرح می‌سازد.

گفت‌وگو با سردار احمد غلام پور

بنی‌صدر بیش از آنکه درگیر مسائل کشور شود بیشتر درگیر سیاست‌بازی و کار‌های سیاسی بود که همین باعث شد از مؤلفه‌های دفاعی و بازدارندگی و ممانعت از تجاوز به کشور غافل شود...

بنی‌صدر مؤلفه‌های دفاعی را فدای منافع سیاسی کرده بود
بررسی وضعیت جبهه‌ها در دوران بنی‌صدر و پس از عزل او در گفت‌وگوی با دکتر یحیی نیازی

سپاه پاسداران با دعوت از آحاد ملت ایران برای شرکت پرشور و گسترده در راه‌پیمایی فردا نهادینه شدن تفکر مقاومت و انتفاضه ضد صهیونیستی در فلسطین را قدرت نرم امت اسلامی و فلسطینی‌ها در دست‌یابی به آرمان آزادی بیت‌المقدس دانست.

 

نهادینه شدن تفکر مقاومت در فلسطین قدرت نرم امت اسلامی در دست‌یابی به آرمان آزادی بیت‌المقدس
سپاه پاسداران در بیانیه‌ای مطرح کرد؛

گوشی را برداشتم. رحیم بود. بلندبلند گریه می‌کرد و حرف می‌زد. خبر رحلت امام را داد. اصلا فراموش کردم دایی و بچه‌ها خوابند. فریاد و ناله‌ام بلند شد. از جیغ‌وداد من دایی هم بیدار شد. تا نیم ساعت حالم را نمی‌فهمیدم و بی‌وقفه گریه می‌کردم.

 

خاطره همسر «سرلشکر رحیم صفوی» از خبر درگذشت امام خمینی/ تلخ‌ترین روزهای فرمانده
تورقی در کتاب «همراه»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی تأکید کرد وصیت جاودان امام راحل (ره) در "پشتیبانی از ولایت‌فقیه " همچنان عامل اصلی ماندگاری انقلاب و آسیب‌ناپذیری کشور از هرگونه انحراف، توطئه و فتنه است.

 

وصیت امام (ره) در "پشتیبانی از ولایت‌فقیه " عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است / راهپیمایی روز قدس فتنه آمریکایی-صهیونیستی را شکست می‌دهد
پیام سرلشکر باقری به مناسبت سالگرد ارتحال امام (ره):

سپاه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با تسلیت فرارسیدن بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت یوم‌الله 15 خرداد، تبیین منظومه فکری امامین انقلاب را ضامن حفظ هویت ایمانی و انقلابی کشور و عامل شکست توطئه دشمن در تحریف انقلاب و معمار کبیر آن دانست.

 

بیانیه سپاه به مناسبت سالگرد ارتحال بنیان‌گذار جمهوری اسلامی
بیانیه سپاه به مناسبت سالگرد ارتحال بنیان‌گذار جمهوری اسلامی؛

شهر سنندج در سال‌های اول انقلاب به دلیل حضور گروهک‌های ضدانقلاب، ناامن بود.آن‌ها  زندگی را بر مردم تلخ کرده بودند. فعالیت‌های انقلابی مردم موجب کینه و عداوت گروهک‌ علیه آنان شده بود. ضدانقلاب برای اذیت و آزار مردم انقلابی از هیچ کاری فروگذار نمی‌کرد. خانواده نمکی یکی از خانواده‌های مذهبی و انقلابی بود. گروهک کومله سه پسر این خانواده را به جرم برپایی کلاس قرآن و احکام به اسارت گرفته بود.

حسین عسگری موفق

شهید مرتضی آوینی به معنای واقعی کلمه روشنفکر بود، کسی که انقلاب را خوب فهمیده بود و با صدای دلنشینش و با تمام توانش می‌خواست صادر کننده انقلاب باشد، تا دل های سرگردان را آرام کند، او تابلوی هنری انقلاب را خودش کشیده بود.روزگاری که انقلاب تازه نفس داشت جان می‌گرفت قلم هنر برای انقلاب پا به عرصه جهاد و شهادت گذاشت و شرف قلم برای آزادی و آزادگی مردمانی فداکار پا در رکاب شد.روزگار هنرهای انقلاب، مرتضای انقلاب خمینی عصر تجدد و باز آفرینی هنر متعهد بود.

حسین عسگری موفق

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با گرامیداشت فرخنده میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار؛ با نکوهش اقدامات و اظهارات وحدت‌شکن و تفرقه‌انگیز و قدرناشناسی برخی عناصر داخلی، پایدارسازی امنیت ملی و نهادینه‌سازی قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را از پیامدهای پاسداری غیرم حافظه کارانه سپاه از انقلاب اسلامی تحت منویات فرماندهی معظم کل قوا و به پشتوانه حمایت ملت ایران دانست.

در بیانیه سپاه بمناسبت روز پاسدار مطرح شد؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم، حمله‌ی سحرگاه امروز آمریکا و دو کشور غربی به سوریه را جنایت دانستند و فرمودند: بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکار هستند.

رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی؛

ضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران با ابراز خرسندی از تبدیل‌شدن مطالبه‌ی ایجاد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی به مطالبه‌ای عمومی، گفتند: مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود.

 

به مناسبت آغاز سال جدید برگزار شد؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، از اقتدار، امنیت، عزت و توانایی کافی در زمان لازم به‌عنوان اهداف اصلی نیروهای مسلح نام بردند و با تأکید بر ضرورت کادر سازی و جانشین پروری در نیروهای مسلح خاطرنشان کردند: نتیجه فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده در نیروهای مسلح باید در راستای تأمین اهداف تعیین‌شده باشد.

رهبر انقلاب در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح:

زندگینامه، نحوه شهادت، خاطرات، آثار مرتبط با شهید سید مرتضی آوینی و سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده ی شهید سید مرتضی آوینی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، با تأکید بر مواضع همیشگی جمهوری اسلامی در حمایت کامل از فلسطین و مجاهدان آن، علاج مسأله فلسطین را تقویت جناح مبارز و مقاوم در دنیای اسلام و تشدید مبارزه با رژیم غاصب و پشتیبانان آن دانستند و تأکید کردند: حرکت به سمت مذاکره با رژیم فریبکار و دروغگو و غاصب، خطای نابخشودنی بزرگی است که پیروزی ملت فلسطین را به عقب می‌اندازد و جز خسران عاید آن ملت ستم‌کشیده نمی‌کند.

رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رئیس دفتر سیاسی حماس:

معاون ارتباطات و امور استان‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به مصادیق زندگی جهادی گفت: در آیه ۱۵ سوره شوری خداوند فرمودند:«وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ» یعنی نباید در شرایط مختلف مسیر اصلی را گم کرد و از اصول ارزشی خارج شد.

 

 دبیر ستاد فرهنگی یادمان شهدای هویزه از برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی راهیان نور در این یادمان خبر داد.

همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش صبح امروز(یکشنبه 6 اسفندماه)  با حضور مقامات لشکری و کشوری در مرکز همایش های صداوسیما آغاز شد. این همایش به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس وابسته به دانشگاه عالی دفاع ملی با همکاری آموزش و پرورش و مشارکت دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی کشور در اجرای فرامین و منویات مقام معظم رهبری جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل جدید برگزار شده است.

متن تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «سرباز کوچک امام (رحمه‌الله)» منتشر شد. در این کتاب، خاطرات دوران اسارت آزاده‌ی سرافراز آقای مهدی طحانیان در سنین نوجوانی در زندان‌های رژیم بعث عراق (۱۳۶۱ تا ۱۳۶۹) روایت شده است.

 تهدیدات جدید دشمن در مناطق نبرد وبه دست گرفتن ابتکارعمل در اجرای عملیاتهای نظامی، فرماندهان و طراحان نظامی در عرصه های سخت سیاسی و نظامی را برآن داشت تا با کسب یک پیروزی  مهم وحفظ برتری نظامی در جبهه، کشور را از بلاتکلیفی خارج گردانند. این موضوع باعث شد سال 65 به عنوان "سال سرنوشت جنگ " اعلام بشود.

نگاهی به عملیات کربلا 4 و 5

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با پاسداشت "حماسه ماندگار 9 دی"، "روز بصیرت و میثاق امت با ولایت"، وحدت، هوشمندی و هوشیاری ملی برابر نقشه های دشمن برای فتنه آفرینی های جدید و مرزبندی بین "انقلابی‌نمایی" و "انقلابی‌گری" را از درس ها و عبرت های فتنه 88 دانست.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حماسه 9 دی را نمایش بصیرت و هوشمندی ایرانیان دانست و تأکید کرد: عبرت‌های فتنه 88 ضامن خنثی‌سازی فتنه‌های آینده و ناکامی دشمن در دستیابی به اهداف شیطانی است.

 

دکترعلی‌محمد نائینی رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی در نشست خبری با اعلام برنامه‌های سالروز گرامیداشت یوم‌الله نه دی سال جاری اظهار داشتند: حوادث، تهدیدها و توطئه های مختلفی علیه نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه تجربه شد. ملت ایران با هوشمندی و اقدام موثر خود تهدیدها و فتنه‌ها را خنثی و هر روز بر استحکام نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده است.

به طور قطع می‌توان گفت، ۹ دی از ایام الله‌های انقلاب اسلامی و تاریخ ملت ایران است. مردم ایران با حرکتی خودجوش و حماسی در نهم دی ماه سال ۱۳۸۸، تمامی معادلات و محاسبات دشمنان و فتنه‌گران را بر هم زده، افزون بر شتاب بخشی به حرکت انقلاب اسلامی و خنثی‌سازی بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین توطئه و فتنه علیه انقلاب، پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را مستحکم ساختند.

علی خوش لفظ از جانبازان سرافرازِاسلام پس از تحمل عوارض جانبازی روز چهارشنبه 29 آذر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.وی در عملیات رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر ۵، کربلای ۴ و کربلای ۵ حضور داشته و نهایتاً در عملیات کربلای ۵ تیر به نخاع وی خورده و به شدت مجروح می‌شود.وقتی مهتاب گم شد عنوان کتاب خاطرات این شهید است که هدف عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته و سردار قاسم سلیمانی نیز درباره این کتاب دل­نوشته‌ای دارد

ایشان از جمله‌ی عالمان دینی برجسته و موفقی بودند که عمر با برکت را یکسره در خدمت تربیت نفوس و تعالی بخشیدن به روح و دل و فکر و عمل مخاطبان خود قرار دادند.

در این همایش سردار سرلشکر پاسدار «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس ، سردار سرلشکر پاسدار «سیدیحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا  و «علی اکبر ولایتی» مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به سخنرانی پرداختند.

پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری در نظر دارد به منظور آشنایی بیشتر با ابعاد مختلف فکری و فرهنگی دفاع مقدس، همایش علمی تحت عنوان "واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران (با تاکید بر هشت سال دفاع مقدس)" را در نیمه اول بهمن ماه سال جاری برگزار کند.

 

در قالب یک همایش صورت می‌گیرد؛

صفحه‌ها