از دیگر رسانه‌ها

اشتراک در RSS - از دیگر رسانه‌ها

پرونده‌ی اردستانی پر است از فعالیت‌هایش در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از خاک کشور. جنگ که آغاز شد، اردستانی به جنوب اعزام شد و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان وظیفه‌اش را انجام داد. او را می‌توان به‌عنوان تاریخ‌نگار نبرد ایران و عراق یاد کرد.

الگوی تابعیت از قوانین بین المللی در زمان تجاوز

جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ مطابق قواعد و هنجارهای عرفی حاکم بر جنگ برای پیشبرد اهداف خود از هر شیوه و ابزار جنگی استفاده نکرد و نه تنها مقابله به مثل در قبال جنگ شیمیایی را انجام نداد بلکه از اتخاذ شیوه هایی که منتهی به آسیب و زیان به غیر نظامیان هم بود اجتناب می کرد.

ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه انتشار سه تقریظ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای برای اولین بار، با تقدیر از راویان و نویسندگان این کتاب‌ها در شهر همدان برگزار خواهد شد.

با توجه به سابقه اقدامات دشمن،و در آستانه عملیات کربلا 5، در ساعت هشت روز 18 دی دستور آماده‌باش شیمیایی 100درصد در همه محورها و عقبه‌های عملیات تا عمق 50 کیلومتری صادر و ابلاغ شد.

آن مجاهد سفر کرده در طول مبارزات انقلابی خود. در دوران رژیم ستم شاهی پهلوی رنج های بسیاری متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قبول مسئولیت های خطیر نقش موثری در پیشبرد اهداف انقلاب داشت.

بی تردید ملت شریف یار صدیق ، باوفا و صمیمی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را فراموش نخواهند کرد و همواره یاد و نام او بر تارک تاریخ حماسی این مرز و بوم خواهد درخشید.

توان نظامی کدام کشور بیشتر بود؟

در شرایطی نرمال، به طور منطقی رژیم عراق نمی‌توانست جنگی علیه ایران به راه اندازد. مساحت ایران چهار برابر بزرگتر از عراق و جمعیت ایران، سه برابر جمعیت عراق بود. درآمد نفتی ایران، دو برابر درآمد عراق از ذخایر نفتی‌اش بود. شهرهای کلیدی ایران فاصله امنی با مرزها داشتند و به خوبی به وسیله برج‌های زاگرس محافظت می‌شدند.

مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهور کشور سوریه

بشار اسد: به لحاظ شخصی ارادت و محبت بزرگی میان من و حضرت امام خامنه‌ای وجود دارد. این ارادت هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد. بلکه ریشه در سرشت و منش شخصیتی ایشان دارد.

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

به مناسبت سالروز حمله عراق به ایران و هفته دفاع مقدس، شامگاه شنبه سوم مهرماه 1395  دکتر محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه در دوران دفاع مقدس، در برنامه زنده تلویزیونی «تیتر امشب» در شبکه خبر حاضر و  ناگفته‌هایی از هشت سال دفاع مقدس را بیان نمود

گفت‌و‌گوی دکتر محسن رضایی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب

جنگ ها پیچیده ترین رویدادهای سیاسی کشور ها هستند. جنگ که تنها نبرد خط مقدم بین رزمندگان و دشمن نیست. یک بخش از جنگ صحنه نبرد است، یک بخش جنگ عده و عده نیروها است. یک بخش از جنگ مسائل اقتصادی است . یک بخش آن روحیه یک ملت و آمادگی برای فداکاری است. همه اینها در کنار هم نتیجه جنگ را مشخص می کنند. جنگ  تنها تیراندازی دو گروه به طرف هم نیست.

یادی از طلبۀ شهید مصطفی ردانی‌پور

به دلیل اخلاص و تعهّدی که داشت به تدریج مسئولیت‌های خطیری را به عهده گرفت و در اولین عملیات بزرگی که توسط سپاه اسلام انجام شد (عملیات فرمانده‌ کل قوا)، نقش به سزایی داشت. در عملیات‌های شکست محاصره‌ آبادان و طریق‌القدس که مناطق وسیعی از سرزمین اسلامی از چنگال غاصبان رهایی یافت ...

خوب می‌دانیم که اعتراض وقتی که صدام تصمیمی را می‌گیرد غیر ممکن است. اعتراض بالاترین هزینه‌ها را در بر دارد و برای صدام هاله‌ای وجود داشت که افراد پیرامون او نمی‌توانستند مخاطرات را به او گوشزد کنند یا این که به او بگویند که مخاطرات یا احتمال‌ها چه ضررهای پیش بینی نشده‌ای در بر خواهند داشت.

5 مرداد هر سال یادآور یکی از روزهای حساس تاریخ ما است. در آن زمان جنگ هشت‌ساله با پذیرش قطعنامه تمام و آخرین ترفند دشمنان هم خنثی شده بود... پذیرش قطعنامه بر تمام توهمات آن‌ها خط بطلان کشید. دشمن در ادامه تلاش کرد از منافقینی که از کشور ایران طرد شده بودند، استفاده کنند. در واقع صدام با وعده و پشتیبانی، خواست تا از منافقین در جهت اهداف خود بهره ببرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی سردار "سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری" را با نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده ایشان در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) به ریاست ستاد کل نیروهای مسلّح منصوب کردند.

همزمان با بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط رژیم بعثی صدام، مدیرکل سازمان بین المللی منع گسترش سلاح های شیمیایی با صدور پیامی با مردم و بازماندگان آن حادثه تلخ ابراز همدردی کرد.

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر 10

روند تحولات جنگ داشت طی می‌شد، از این طرف جلساتی شکل گرفته شده بود، اما تصمیم برای ادامه جنگ اتخاذ نشده بود. لذا تصمیمی که گرفته می‌شود توسط شخص امام خمینی است. استدلال هایی انجام میشود که سیاسیون و نظامیون این موضوع را به امام تحمیل کردند که درست نیست. در نقطه آخر شخص امام خمینی با ادراک از عقب نشینی صدام، تصمیم به ادامه جنگ گرفتند. در حقیقت ایشان از این عقب نشینی صدام نتیجه می‌گیرند که ما باید به جنگ ادامه بدهیم. 

نقد و بررسی اظهارات فرمانده کل ‌سپاه‌ پاسداران

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در مراسم اختتامیه دومین دوره انتقال فرهنگ و تجربیات فرماندهی دفاع مقدس علاوه بر تجزیه‌وتحلیل عملیات‌ها در زمان جنگ با عراق، به برخی از تجربیات این جنگ برای جنگ آینده اشاره کرد که، محمد درودیان در سایت شخصی خود به نقد و بررسی آن پرداخته است.

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر 9

امام (ره) همواره تاکید می کردند که جنگ را ادامه می‌دهیم، اما از مرز عبور نمی‌کنیم. بعد از فتح خرمشهر هم امام معتقد بودند که از مرز عبور نکنید و جنگ را تا به ثمر رسیدن جلو ببرید. احمد آقا به حضرت امام(ره) می‌ نویسند: نظر شما در مورد عدم عبور از مرز درست است و من نگران هستم که شما به دلیل اهمیتی که به متخصصین می‌دهید از نظرتان عدول کنید و ما در مسیری قرار بگیریم که دیگر نتوانیم جنگ را تمام کنیم.

اهداف سلسله عملیات در فاصله آماده‌سازی ملزومات و مقدمات عملیات گسترده (پس از عملیات بدر) و ضرورت روند فعال نگه داشتن جبهه‌ها قطعی بود و دشمن نباید به حال خود رها می‌شد. با این هدف برخی تحرکات نظامی خودی علیه دشمن بر اساس تدبیر عملیات محدود انجام گرفت تا با استفاده از فرصت به دست آمده، عملیات گسترده والفجر 8 به دور از هرگونه شتاب‌زدگی و یا تأثیرگذاری فشارهای سیاسی ـ نظامی خارجی به نحوی مناسب طراحی شود.

نظر به تأثیرگذاری عوامل و زمینه‌های جنگ با عراق، همچنین تداوم تهدیدات نظامی طی دو دهه گذشته، در شکل‌گیری جنگ احتمالی در آینده، این پرسش وجود دارد که؛ آموزه‌های برآمده از تجربه جنگ با عراق، کدام است و چه تأثیر و کارکردی در برابر جنگ احتمالی در آینده خواهد داشت؟

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر8

امام معتقد بودند که بهتر است جنگ تمام شود اما مسئولان جنگ گفتند که ما باید تا کنار شط‌العرب (اروند رود) برویم تا بتوانیم غرامت خودمان را از عراق بگیریم. امام اصلاً با این کار موافق نبودند و می‌گفتند اگر بناست که شما جنگ را ادامه بدهید بدانید که اگر این جنگ با این وضعی که شما دارید ادامه یابد و شما موفق نشوید دیگر این جنگ تمام شدنی نیست و ما با این جنگ را تا نقطه‌ای خاص ادامه بدهیم و الان هم که قضیه فتح خرمشهر پیش آمده بهترین موقع برای پایان جنگ است.

دلایل و اهداف ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر از دیدگاه فرمانده وقت سپاه
چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر7

از همان آغاز ، استراتژی جنگ ما، انهدام دشمن و آماده سازی نیروهای خودی برای رسیدن به هدفی بود تا بدین ترتیب، هم خودمان در وضعیت دفاعی مناسب و قابل اطمینانی قرار بگیریم و هم دشمن در اثر وارد آمدن فشار بیش از حد، در سطح نظام بین الملل و منطقه تنبیه شود. اگر ما کنار مرزها بمانیم و تکلیف جنگ نیز مشخص نشود و نیروهای ما نیز فرسوده گردند، آنها به محض یافتن فرصت، مجدداً به ما حمله خواهند کرد. باید متجاوز را تنبیه کنیم تا دیگر نه او و نه هیچ کشور دیگری جرئت نکند به ما حمله کند.

حلقه اصلی تفکر راهبردی- عملیاتی سپاه شامل: برادران محسن رضایی، علی شمخانی، غلامعلی رشید، رحیم صفوی و شهید حسن باقری بود. گرچه افراد یاد شده از ابتدا درگیر حوادث سیاسی- امنیتی در انقلاب و جنگ بودند، اما این حلقه پس از انتصاب «آقا محسن» به فرماندهی سپاه و از سوی ایشان، با هویت مستقل از ارتش، کامل شد و به‌صورت هماهنگ بکار گرفته شده و توسعه یافت...

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر6

مسئولان سیاسی با توجه به ضرورت های سیاسی و لحاظ کردن برتری ایران، به دنبال پایان دادن به جنگ بودند و نظامی ها بر این اساس و متأثر از نظریات مسئولان سیاسی در پاسخ به پرسش امام مبنی بر دلایل ورود به خاک عراق، استدلال سیاستمداران را مطرح کردند، و منشأ تصمیم گیری برای ادامه جنگ ملاحظات و اهداف سیاسی بود که در قالب ملاحظات نظامی و دفاعی مطرح شد.

قرارگاه رمضان تنها قرارگاه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس بود که مأموریت این قرارگاه انجام عملیات‌های چریکی و پارتیزانی در خاک کشور عراق و با همکاری نیروهای معارض کُرد عراقی بود.

برشی از کتاب "حاج قاسم"

من وقتی این فیلم‌ها را نگاه می‌کنم، فکر می‌کنم که آنجا یک دکّانی است. روزنامه‌ها را می‌خوانیم، می‌بینیم پر از خاطرات دروغ، دروغ محض نسبت به شهید ... این همه ما در جنگ‌‌مان سناریو داریم، قهرمان داریم، آن وقت این طوری! بیایند مثل فیلم‌ امام علی (ع) سرمایه‌گذاری کنند. مثلاً فرض کنید «حسن باقری» را؛ من در کنگره همین کار را کردم. کتاب‌های حسن باقری را بخوانید، حسن این نیست. حسن واقعاً مثل بهشتی بود برای جنگ و هیچ وقت هم خلأ حسن پر نشد.

به قلم دکتر رضا امیری مقدم

این کتاب با رویکردی جدید به موضوع جنگ نگاشته شده است. به صراحت عرض می‌کنم من تاکنون کتابی با این رویکرد در مورد جنگ مطالعه نکرده‌ام. از دید حقیر ویژگی مهم کتاب شیوه بررسی آن است، زیرا تلاش کرده ضمن مرور روند آغاز تا پایان جنگ و حفظ قداست آن به نقاط قوت و ضعف کشور به‌خوبی اشاره کند و در واقع الگوی تصمیم‌گیری کشور را منصفانه نقد کند.

نظر به جایگاه و نقش بی‌بدیل امام خمینی به‌عنوان فرمانده کل قوا در فرماندهی جنگ و تصمیم‌گیری برای چگونگی دفاع در برابر حمله عراق، ادامه جنگ و نحوه پایان آن، در این یادداشت، این پرسش بررسی خواهد شد که؛  الگوی فکری- عملی امام خمینی  در جنگ ایران و عراق، از نظر روش‌شناختی چگونه بررسی شده است؟

تغییر ماهیت جنگ پس از فتح خرمشهر، به دلیل برتری ایران بر عراق، به همان میزان که مانع از خاتمه یافتن جنگ شد، در ادامه نیز شکل کلی جنگ را با گسترش و تشدید آن از سوی عراق تغییر داد. در واقع، تصاعد جنگ از سوی عراق مستلزم کسب و افزایش توانایی نظامی با افزایش و گسترش حجم سازمان رزم و تسلیحات بود. ضرورت مهار و کنترل توانایی نظامی ایران منجر به حمایت همه جانبه از عراق و متقابلاً فشار به جمهوری اسلامی ایران بود.

چرایی و دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر 5

نحوه ی واکنش سازمان ملل و سایر مجامع بین المللی در مورد تجاوز عراق با حمایت ضمنی از عراق از طریق سکوت نسبت به تجاوز عراق به خاک ایران و نادیده گرفتن این اقدام  ، هر گونه اعتماد نسبت به این مجامع را از میان برده بود . به همین دلیل پس از فتح خرمشهر این اعتماد وجود نداشت که حقوق ایران شامل محکوم کردن صدام به عنوان متجاوز، پرداخت غرامت و عقب نشینی کامل عراق ادا شود و بیشترین تمرکز تلاشهای بین المللی نیز،در جهت برقراری آتش بس بود.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس02 خرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل02 خرداد

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران