مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مطالب مرتبط در سایت

 • شهید حسن درویش در سال 1341 در روستای جعفر آباد از توابع شهرستان شوش در یک خانواده کشاورز و مذهبی چشم به جهان گشود.

  این شهید بزرگوار با شروع انقلاب در راهپیمایی ها حضوری فعال داشت. وی اعلامیه ها و عکس های حضرت امام (ره) را پخش می نمود و با پیروزی انقلاب اسلامی از اولین کسانی بود که در کمیته انقلاب اسلامی مشغول به حفظ و حراست از دستاورد های انقلاب شد و سپس با تشکیل سپاه پاسداران به عضویت آن نهاد مقدس در آمد.

  شهید بزرگوار با شروع جنگ وارد جبهه می شود و با گسترش جبهه شوش و نیاز به بکار گیری سلاح های سنگین او به ارتش مامور می شود و ظرف مدت کوتاهی استفاده از سلاح های سنگین از جمله خمپاره را فراگرفت و بعد از برگشت خود به آموزش برادران بسیجی و سپاهی نمود و واحد قبضه های خمپاره انداز جبهه شوش را تشکیل می دهد.

  در حین عملیات رمضان از سوی قرارگاه کربلا به سردار حسن درویش فرمانده تیپ 17 قم ابلاغ گردید که تیپ 17 قم را به شهید زین الدین تحویل دهد. سپس با بهره گیری از تجارب هم رزمان خود مانند  شهید عبدالعلی بهروزی، شهید حبیب الله شمایلی، شهید خداداد اندامی و سردار حسن زاده، تیپ بعثت را بنیان گذاری می کنند اما از آنجایی که شهید درویش و هم رزمانش ارادت خاصی به امامان معصوم داشتند با مشورت و همفکری آنان به تیپ 15 امام حسن مجتبی (ع) تغییر نام می دهد.

  سردار حسن درویش از ابتدای شروع جنگ در میادین نبرد حضور یافت و به دلیل شایستگی خود به عنوان جانشین فرمانده محور عملیاتی آن منطقه منصوب گردید.

  وی به عنوان فرماندهی تیپ در عملیات های فتح المبین، بیت المقدس، رمضان ، محرم و والفجر مقدماتی حضور یافت و سرانجام در عملیات بدر مزد زحمات و تلاش های صادقانه و مخلصانه ی خود را گرفت و به جمع یاران شهید خود، خصوصا فرمانده و مرشدش سرلشکر شهید دکتر مجید بقایی پیوست …

  منبع: جامعه خبري ايران آنلاين