مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مطالب مرتبط در سایت

 • حجت الاسلام دکتر داود فیرحی سال ۱۳۴۳ در زنجان متولد شد. علوم دینی را تا پایان مقدمات در مدرسه علمیه شهرستان زنجان خواند و سپس سطح و خارج فقه و اصول را از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ در حوزه علمیه قم آموخت.

  همزمان از سال 1366 در دانشگاه تهران در رشته کارشناسی علوم سیاسی قبول شد و این رشته را تا مقطع دکتری علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی از همین دانشگاه ادامه داد و رساله دکتراي خود را با عنوان « دانش ، قدرت و مشروعیت در اسلام»  در سال 78 اخذ کرد.. این رساله که با الهام از روش شناسی فوکو و هرمنوتیک گادامر تنظیم شده است به بررسی مناسبات قدرت و دانش در دوره میانه اسلام پرداخته و چگونگی زایش دانش سیاسی دوره میانه را کاوش می کند.

   پیش از این دکتر فیرحی  در دوره کارشناسی ارشد هم، رساله  « اندیشه سیاسی شیعه در دوره قاجاریه» را نوشت . این رساله به اندیشه سیاسی فقیهان مشهور شیعه در دوره قاجار اختصاص دارد. و کوشش می کند مهمترین مکاتب فقهی-سیاسی شیعه را که در دورۀ قاجاریه بسط یافته و حضور خود را کماکان در تحولات مشروطه(1284/1905) و انقلاب اسلامی (1357/1979) به بعد در ایران، حفظ کرده است، تحقیق نماید.

  از دکتر فیرحی تا کنون  کتاب های  « قدرت، دانش و مشروعیت در اسلام»، چاپ چهارم(تهران : نشر نی)1384، «نظام سیاسی و دولت در اسلام»، چاپ سوم، ( تهران : سمت ، 1384)، « تاریخ تحول دولت در اسلام»، در دست انتشار تدوین یا منتشر شده است و نیز30 مقاله از وی هم در حوزه اندیشه سیاسی اسلام در مجلات و کنفرانسهای علمی انتشار یافته است.

  • دین؛ بازیگر جهانی
  • او می‌آید
  • الگوی مدیریت زیبا
  • خمینی(ره) تجسم زیباشناختی

  وی از سال 1378 عضو هیأت علمی و دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران بود و دروس «اندیشه سیاسی در ایران معاصر» و « اندیشه سیاسی در اسلام معاصر» در دوره دکتری ،« فقه سیاسی» و «افکار سیاسی در ایران و اسلام» و « بنیاد گرائی و رادیکالیسم اسلامی معاصر» در دورۀ کارشناسی ارشد و « نظام سیاسی و دولت در اسلام» ، « تاریخ تحول دولت در جهان اسلام» و «مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام» در دوره کارشناسی. را تدریس‌کرده و می‌کند.

  راهنمائی رساله های متعدد دکتری و کارشناسی ارشد در بارۀ اندیشه سیاسی اسلامی از دیگر فعالیت های دکتر فیرحی است.

   

  منبع: همشهري آنلاين