مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مطالب مرتبط در سایت

 • علی اکبر علیخانی در سال ۱۳۴۷ به دنیا آمد.

  علی اکبر علیخانی دانشیار دانشگاه تهران و موسس و مدیر گروه‌های آموزشی مطالعات مصر و عراق از سال 1390در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است.

  علیخانی  فعالیت‌های پژوهشی خود را از سال 1372، آغاز کرد و از آن زمان تا کنون بیش از 40 مقاله در مجلات علمی، بیش از 50 مقاله در کتاب‌های مجموعه مقالات و بیش از 15 عنوان کتاب نوشته یا سرویراستارآن بوده است. موضوع این آثار عمدتا مطالعات سیاسی در اسلام (قرآن،سنت پیامبر(ص) و سیره امام علی(ع)) با رویکرد امروزی و کاربردی ، و اندیشه ها و دیدگاه‌های سیاسی متفکران جهان اسلام از گذشته تا کنون می باشد.

  آخرین کتاب منتشر شده ایشان (1392) "اسلام و همزیستی مسالمت آمیز:چالش جهان مدرن برای زندگی"نام دارد. علیخانی بیش از پنج پروژه تحقیقاتی کلان وملی رامدیریت و اجرا کرده که آخرین آنها با مشارکت 95 استاد و پژوهشگر انجام شده و نتایج آن در قالب یک مجموعه 19 جلدی (8000 صفحه) با عنوان" اندیشه سیاسی متفکران مسلمان " در سال 1390 منتشر شده است.

  دکتر علیخانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1374 در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی ودکترای خود را درسال 1382 در رشته فلسفه سیاسی غرب دریافت کرد از سال1384 به تدریس در دانشگاه‌های تهران و امام صادق(ع) پرداخت.

  او ازسال 1385 تا 1390 ریاست پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را به عهده داشت و در همین سال جشنواره بین المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی ) را بنیان نهاد که توانست پژوهشگران برجسته ایرانی و خارجی را مورد تقدیر و جوایز این جشنواره را به آنها اختصاص دهد.

  در دوره ریاست ایشان بر پژوهشکده و جشنواره، استادان و پژوهشگران برجسته داخلی از جمله آیت الله حسن زاده آملی، آیت الله جوادی آملی، دکتر رضا داوری، دکترسید جعفر شهیدی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر حسن حبیبی، دکتر فرامرز رفیع پور، دکتر فتح الله مجتبایی، آیت الله عمیدزنجانی، آیت الله دکتر محقق داماد، دکتر مهدی محقق، احمد سمیعی گیلانی، دکتر سید جعفرسجادی، دکتر محسن جهانگیری، دکتراسماعیل سعادت، دکتر عبدالمحمد آیتی، سید عبدالله انوار، دکتر بهاالدین خرمشاهی، دکتر کاظم معتمدنژاد، دکتر کریم مجتهدی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر فضل الله رضا، دکتر عباس علیزاده، دکتر پیروز مجتهدزاده، و... ، و استادان برجسته بین‌المللی مثل شارل هانری دوفوشه کور ،مایکل کوک محمد لگنهاوزن پیتر ایوری حامد الگار، باقر شریف القرشی، عبدالهادی فضلی، ریچارد فرای ، ویلیام چیتیک کارل ارنست ،ای ایچی ایموتو ،جان وودز، رشید حافظویچ، جعفرمرتضی عاملی، جیوانی درمه ، ویلفرد مادلونگ، برت فراگنر ، ژان جوزف فرانسوا پرو و بسیاری دیگر برگزیده و به  ایران دعوت شدند.

  دکتر علیخانی که موسس چند مجله و فصلنامه علمی پژوهشی است تا کنون چهار بار به عنوان پژوهشگر برتر، یک بار به عنوان مدیر پژوهشی برجسته، و یک بار به عنوان مدیر برگزیده حوزه برنامه ریزی درسی انتخاب شده است.

  وی هم اکنون به همراه یک تیم پنجاه نفره از استادان و پژوهشگران در حال مدیریت و اجرای طرح پژوهشی "سیر مفهومی فلسفه سیاسی اسلامی" می‌باشد.

   

  نقل مطالب فوق از همشهري آنلاين