مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مطالب مرتبط در سایت

 • سرلشکر پاسدارمحمدعلی جعفری ملقب به «عزیز» فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

  زندگینامه

  سردار محمدعلی جعفری، تیرماه سال 1335 در روستای نجف‏آباد در شرق شهرستان یزد متولد شد. او فرزند سوم خانواده‌ای بود که 10 فرزند داشت. پدرش مرحوم محمدحسین جعفری از معماران باسابقه شهرستان یزد و مادرش بانو صفا سلمانیه زنی متدین و مؤمنه بود. 5 ساله بود که به صلاح‌دید مادر برای یادگیری قرآن وارد مکتبخانه‌ای شد که توسط خانمی به نام ملا کبری اداره می‏شد.
  وی دوران تحصیل تا مقطع دبیرستان را در شهرستان یزد به پایان رساند. سال 1356 در رشته معماری دانشگاه تهران پذیرفته ‪شد و از آنجا بود که فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد.
  در جریان مبارزات مردم انقلابی تهران، همدوش مردم و دانشجویان در تظاهرات شرکت کرد و در آستانه پیروزی انقلاب نیز دستگیر و به زندان افتاد. وی در سال 1358 به عنوان نماینده دانشکده در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشت و در تسخیر لانه جاسوسی فعال بود.
  پس از ماجرای انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه‌ها، در جهاد علمی دانشگاه به فعالیت ادامه داد و پس از شروع جنگ به عنوان یک بسیجی عازم جبهه‌ها شد و در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. وی تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب مشغول خدمت شد.
  سردار جعفری همزمان با تحصیل به عنوان مسئول عملیات ستاد مشترک و جانشین نیروی زمینی سپاه مشغول فعالیت بود و از سال 1371 مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی سپاه را به مدت 13 سال بر عهده گرفت که در 5 سال آخر آن، مسئولیت فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران نیز بر عهده وی بود. سال 1384 از سوی فرماندهی معظم‌ کل قوا مسئول راه‌اندازی مرکز راهبردی سپاه شد.
  او که با شروع جنگ تحمیلی تحصیلات خود را رها کرده بود پس از پایان جنگ و در سال 1371 ‪موفق به اخذ مدرک كارشناسی ارشد در رشته معماری شد. دوره فرماندهی و ستاد که یکی از دوره‌های عالی نظامی است را در سال‌های 71 و 72 در دانشکده جنگ سپاه گذراند و مدتی نیز در دوره‌های دافوس سپاه به تدریس مشغول بود.
  وی در دوران دفاع مقدس از فرماندهان مهم سپاه و عنصری مبتکر در عملیات های نامتقارن بود که پس از دفاع مقدس، چند سال فرمانده نیروی زمینی سپاه، سپس رییس مرکز راهبردی سپاه و پس از آن با حکم رهبر معظم انقلاب از تاریخ 10 شهریور سال 1386 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

   

  ازدواج

  سردار جعفری اوایل تیر ماه سال 60 با خواهر حجت الاسلام بشردوست که به عنوان رزمنده و مبلغ دینی در جمع رزمندگان سپاه سوسنگرد حضور داشت ازدواج کرد. بعد از برگزاری مراسم ساده عروسی در 17 مهر سال 60 زندگی مشترک او با همسرش در اهواز و در یکی از 2 اتاق منزل شهید حسن باقری آغاز شد. حاصل این ازدواج یک فرزند دختر و 3 فرزند پسر است.

  دوران تحصیل

  در مهرماه سال 1342، با آغاز سال تحصیلی وارد دبستانی به نام «مدرسه جامعه اسلامی یزد»، از دبستان‌های معتبر شهر یزد شد و 6 سال ابتدایی را در آنجا گذراند. در سال 48 وارد دبیرستان آینده شد؛ دبیرستانی که از مدرسه‌های ملی شهر یزد به حساب می‌آمد. اواخر خرداد سال 1354 مدرک دیپلم اش را در رشته ریاضی دریافت کرد. بعد از آن در کنکور سراری شرکت کرده و در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه تکنیکام نفیسی (دانشگاه خواجه نصیر فعلی) پذیرفته شد. چون هیچ علاقه ای به این رشته نداشت 2 سال بعد، یعنی در سال 1356 دوباره در کنکور سراری شرکت کرد و اینبار در رشته مهندسی معماری دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا، با رتبه سوم قبول شد.
  وی که با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تحصیلات خود را نیمه کاره رها کرده بود بعد از پایان جنگ دوباره به دانشگاه بازگشت و موفق شد در سال 1371 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشگاه تهران دریافت نماید. وی همچنین در سالهای 71 و 72 موفق به گذراندن دوره فرماندهی و ستاد، از دوره‌های عالی نظامی در دانشکده جنگ سپاه شد. 
   
  فعالیتهای سیاسی قبل از انقلاب
  مهرماه سال 1356 و با برگزاری جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی، درحالی‌که جرقه‌های نفرت عمیق مردم از شاه در جامعه آن روز ایران در حال روشن شدن بود؛ عضویت در حزب رستاخیز ملت ایران برای همه شهروندان تقریباً اجباری شد. در چنین شرایطی محمدعلی جعفری با اینکه در آن زمان اطلاعات سیاسی کمی داشت ولی از پر کردن فرم عضویت سرباز زد و حتی مانع عضویت دوستانش نیز شد.
  با گذشت زمان که بر اطلاعات سیاسی‌اش افزوده می‌شد، انزجار او از شاه و حکومت هم زیادتر می‌شد و به طبع آن عشق و محبتش به خمینی کبیر بیشتر. در آن روزگار غیر از مساجد و حوزه‌های علمیه که تا حدودی آوازه نهضت امام خمینی در آن‌ها نفوذ کرده بود، زورخانه‌های شهر یزد به لحاظ حاکمیت روح پهلوانی از چنین امتیازی برخوردار بودند. در چنین شرایطی سردار جعفری هر زمان که فرصتی می‌یافت برای دیدن چنین فضایی به زورخانه «خواجه نصر» که در نزدیکی مسجد برخورداری قرار داشت می‌رفت.
   
  آغاز جدی فعالیت سیاسی بعد از ورود به دانشگاه
  زمانی که محمدعلی جعفری در دانشگاه پذیرفته شد دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده‌ای بود با حال و هوای شبهه روشنفکری که دانشجویانش برآمده از خانواده‌هایی مرفه و گریزان از مبارزه و سیاست بودند. آن روزها خبری از انجمن اسلامی هم در دانشکده نبود. سردار جعفری به همراه تعداد دیگری از دانشجویان مذهبی تازه‌وارد اقدام به تأسیس انجمن اسلامی نمود که با مخالفت رییس دانشکده مواجه شد. لذا برای کاستن از حساسیت‌ها، ابتدا یک کتابخانه و سپس انجمن کوه را در دانشکده راه‌اندازی کرد که بعدها مبنایی شد برای فعالیت‌های دانشجویان مسلمان که عمده این فعالیت‌ها کوهنوردی دسته‌جمعی بود چرا که کوه محل امنی بود برای فعالیت‌های سیاسی. اولین اعلامیه ضد رژیم را حبیب‌الله بی‌طرف، از دانشجویان دانشکده فنی و همشهری‌اش در دانشگاه تهران در اختیار وی قرارداد.
   
  علنی کردن مبارزه علیه رژیم
  اولین حرکت علنی سردار و دیگر دوستانش مربوط می‏شود به 16 آذر سال 56 که در سالگرد شهادت 3 تن از دانشجویان معترض به سفر ریچارد نیکسون، معاونت وقت آیزنهاور، رییس‌جمهور آمریکا در سال 1332 به ایران تجمعی اعتراض‌آمیز در محوطه داخلی دانشگاه به راه انداختند.
  دی ماه سال 56، در پی انتشار مقاله توهین‌آمیز «ابران و ارتجاع سرخ و سیاه» به قلم داریوش همایون و با نام مستعار احمد رشیدی مطلق که در آن صورت آشکار به ساحت مرجعیت دینی توهین شده بود؛ سردار جعفری به اتفاق دیگر اعضای کانون کوهنوردی با صدور اطلاعیه‌ای توطئه رژیم پهلوی علیه مرجعیت شیعه و توهین آشکار به رهبر در تبعید را محکوم کردند.
   
  محور فعالیتهای سیاسی سردار جعفری در دوران دانشجویی
  شرکت در تجمع اعتراض‌آمیز مردم یزد در محکومیت کشتار مردم تبریز که در تاریخ 10 فروردین‌ماه سال 57 و با رهبری آیت ا...محمد صدوقی که در آن زمان امامت مسجد حظیره را بر عهده داشت، برگزار شده بود. (تجمعی که در نهایت با تیراندازی نیروهای امنیتی و شهربانی یزد به سوی مردم بسیاری به خاک و خون کشیده شدند.)
  شرکت در تظاهرات 13 آبان 57 که همزمان با چهاردهمین سالگرد تبعید امام خمینی (ره) توسط دانش‌آموزان در خیابان انقلاب فعلی به راه افتاده بود.
  تکثیر نوار سخنرانی‌های حضرت امام و پخش اعلامیه‌های ایشان و سایر مراجع تقلید و برگزاری نمایشگاه‌های ادواری عکس و نقاشی با محوریت حضور مردم در صحنه انقلاب.
   

  فعالیتهای سیاسی بعد از انقلاب

  با فرار شاه از ایران، کم‌کم زمینه برای بازگشت امام از تبعید مهیا شد. اوایل بهمن 57 از طریق مسعود صدری به کمیته مردمی استقبال از امام ملحق شد تا مسئولیت تأمین امنیت بخشی از مسیر انتقال امام از فرودگاه به بهشت‌زهرا را بر عهده بگیرد. طبق تقسیم‌بندی حوزه‌های حراستی انجام‌شده از سوی کمیته استقبال؛ گروه سردار جعفری وظیفه داشت امنیت محل سخنرانی حضرت امام (ره) را تأمین نماید.
  21 بهمن 57 با صدور اعلامیه امام (ره) مبنی بر غیرقانونی بودن حکومت‌نظامی و دعوت از مردم برای نادیده گرفتن مقررات منع عبور و مرور، سردار جعفری به همراه تعدادی از دوستانش در خیابان رسالت فعلی توسط نیروهای رژیم دستگیر و تا بعدازظهر روز 22 بهمن را در سلولی در پادگان تیپ 58 تکاور ارتش، نزدیک چهارراه قصر سابق گذراندند تا اینکه با سقوط رژیم آزادشده و به مردم ملحق شدند.
  23 بهمن 57 به همراه تعدادی دیگر مأموریت حفاظت از تعدادی از سران دستگیرشده رژیم مانند عباس هویدا تیمسار نصیری سپهبد مهدی رحیمی را بر عهده گرفت.
   
  جهاد سازندگی در گود عرب‌ها
  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و صدور فرمان امام (ره) مبنی بر ساختن خرابی‌های کشور و تشکیل جهاد سازندگی، سردار جعفری با توجه به رشته تحصیلی‌اش که معماری بود به محله‌های فقیرنشین جنوب تهران مثل گود عرب‌ها، دروازه غار، شوش و علی‌آباد می‌رفت و خانه‌های محرومان را شناسایی کرده و به اتفاق دوستانش بازسازی می‌نمود.
  خردادماه سال 58 به اتفاق یکی از دوستانش که مهندس ساختمان بود برای بازسازی خانه‌های مردم شهرستان سردشت به استان کردستان.
  اعزام شد و این در حالی بود که ضدانقلاب وابسته به ساواک به همراه گروه‏های چپ و تجزیه‌طلب‌های تحت امر رژیم بعث، آتش جنگ داخلی را در مناطقی از کردستان و کرمانشاه و آذربایجان غربی شعله‌ور کرده بودند.
   
  عزیمت به قائن جهت بازسازی خرابی‏های زلزله 
  تابستان سال 58 زلزله قائن (شمال بیرجند از توابع خراسان جنوبی) خرابی‌های بسیاری به بار آورد. در چنین شرایطی سردار جعفری به اتفاق رضا کرمی و تعداد دیگری از دوستان عازم قائن شدند و به دلیل حجم بالای خرابی‌ها در روستای مهدی‌آباد، کار بازسازی را از آنجا آغاز نمودند. این روزها مصادف بود با فوت ناگهانی آیت‌الله طالقانی.
  سردار جعفری که تا اواخر تابستان سال 58 در قائن بود با بازگشایی دانشگاه‌ها در مهر همان سال به عرصه تحصیل بازگشت. در ابتدا به اتفاق دیگر دوستان کانون دانشجویی را به انجمن اسلامی دانشکده هنرهای زیبا تغییر نام دادند و تمام تلاششان این بود که رده‌های مدیریتی دانشکده به دست گروه‌های مخالف انقلاب نیفتد.
   
  نقطه آغاز ارتباط با سپاه پاسداران
  برگزاری اردوی 3 روزه دانشجویی  به منظور فراگیری فنون نظامی و جذب نفرات جدید از سوی انجمن اسلامی دانشکده فنی در پارک جنگلی چیتگر که در آن مربیانی از واحد آموزش نظامی سپاه تهران دعوت‌شده بودند؛ اولین نقطه تلاقی سردار با بچه‌های سپاه بود.
   

  همراه با دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی

  حوادث پیش‌آمده در استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، شرق مازندران و هم زمان با این اتفاقات حضور مهندس بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت به اتفاق ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه در جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر و انتشار خبر ملاقات محرمانه آن‌ها با برژینسکی، مشاور وقت امنیت ملی رییس‌جمهور آمریکا در حاشیه آن جشن‌ها، نگرانی‌هایی را در محافل دانشجویی به وجود آورد. ترس از سازش دولت موقت با آمریکا موجب شد تا دانشجویان پیرو خط امام در اعتراض به‌ اقدامات بازرگان و جنایات آمریکا دست به تحرکاتی بزنند.
  بر این اساس هفته اول آبان ماه سال 58 جلسه‌ای مهم با محوریت انجمن اسلامی دانشگاه تهران که مسئولیتش با حبیب‌الله بی‌طرف بود و با مشارکت انجمن‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد و سردار جعفری به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانشکده هنرهای زیبا و شورای سیاست‌گذاری انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در آن حاضر بود. تصمیم نهایی این جلسه بر این مقرر شد که ضمن یک حرکت نمادین دانشجویی سفارت ایالت متحده به دست دانشجویان مسلمان اشغال شود که بهترین موعد 13 آبان 58 بود. چرا که قرار بود در آن روز به مناسبت پانزدهمین سالگرد تبعید امام و اولین سالگرد کشتار دانش‌آموزان از سوی رژیم شاه و نیز اعتراض به دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران راهپیمایی اعتراض‌آمیزی به سمت سفارتخانه آمریکا برپا شود. سردار جعفری در جریان اشغال سفارت و بازیابی اطلاعات و اسناد منهدم شده و همچنین حفاظت از محل نگهداری جاسوسان و نیز فعالیت‌های جانبی و فرهنگی، نقش به سزایی داشت.
   

  ادامه مبارزه در سنگر دانشگاه

  زمانی که حضور شبانه‌روزی سردار جعفری در محل لانه جاسوسی دیگر ضرورتی نداشت به دانشگاه بازگشت آنجا بود که با شهید محمدرضا دستواره آشنا شد.
  نیمه دوم سال 1358 وقوع چند حادثه مهم در کشور به سیاسی شدن دانشگاه‌ها دامن زد. یکی از آن حوادث تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی مجلس خبرگان با اصل مترقی ولایت فقیه بود که تأیید آن از سوی مردم در رفراندوم سراسری پاییز 58، مخالفت‌هایی را در جمع سیاسیون چپ گرا، لیبرال و التقاطی به دنبال داشت.
  اتفاق مهم دیگر انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری در ایران بود که در تاریخ 5 بهمن‌ماه سال 1358 برگزار شد. هم زمان با این انتخابات، انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی نیز برگزار شد که تقارن این دو اتفاق تشدید قطب‌بندی سیاسی جامعه ایران را به دنبال داشت.
  در چنین فضای سیاسی دانشگاه‌ها بهترین محل برای جولان دادن مخالفان خط مکتبی انقلاب بود. وقتی که مجاهدین خلق به روند یارگیری‌هایشان شدت دادند و در مهم‌ترین اقدام توانستند ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رییس‌جمهور منتخب را به سمت خود بکشانند. این واقعه در روحیه بسیاری از توده مذهبی یازده میلیونی رأی دهنده به بنی‌صدر از جمله سردار جعفری تأثیری به شدت منفی گذاشت و باعث نفی بنی‌صدر از سوی وی شد.
   
  مشارکت در انقلاب فرهنگی
  با وقوع چند حادثه برای عناصر دلسوز نظام و ارگان های انقلابی کشور مسجل شد که بسیاری از توطئه‌ها در موجودیت غیرقانونی گروه‌هایی ریشه دارد که در فضای دانشگاهی سنگر گرفته‌اند. وضعیت موجود بعلاوه متون درسی دانشگاهی که عمدتاً با اصول اعتقادی انقلاب مغایرت داشت، وضعیت حجاب دانشجویان دختر و خانم‌های شاغل در محیط دانشگاهی و فضای ملتهب دانشگاه‌ها سردار جعفری و تعدادی از دوستانش را متقاعد کرد که تعطیلی چنین دانشگاهی صد در صد به سود انقلاب است. لذا حرکت خودجوش این دانشجویان انقلابی در بهار 59 سرآغاز حرکتی شد به نام انقلاب فرهنگی که با همراهی اکثریت مردم و نیروهای دانشگاهی همراه شد.
  سردار جعفری در انجمن اسلامی دانشگاه تهران مسئول عملیات تعطیل کردن این دانشگاه بود اما در آخرین لحظات قبل از اجرایی شدن طرح پیامی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان عضو شورای انقلاب فرهنگی بود رسید مبنی بر اینکه عجله نکنید و منتظر ابلاغ رسمی شورا باشید. 2 روز بعد با ابلاغ رسمی شورای انقلاب، کلیه دانشگاه‌ها بسته شد و روند انقلاب فرهنگی آغاز گردید.
   
  پیوستن به جهاد دانشگاهی
  با تعطیل شدن دانشگاه‌ها و حاکم شدن ثبات و آرامش در مراکز علمی کشور، فرصتی برای دانشجویان و استادان انقلابی مهیا شد تا با راه‌اندازی جهاد علمی بر روی مبانی علوم انسانی کار نمایند. با چنین انگیزه‌ای سردار جعفری نیز به تشکیلات نو بنیاد جهاد علمی در دانشکده معماری دانشگاه تهران پیوست.
  به دنبال حوادث پیش‌آمده در بهار و تابستان 59 و تعطیل شدن دانشگاه‌ها سردار جعفری برای استمرار فعالیت‌های انقلابی خود 2 تصمیم مهم گرفت:
  تجهیز خود از حیث علوم اسلامی و شرکت در کلاسهای پژوهشی به همین منظور.
  مهاجرت به خارج از کشور برای از بین بردن توطئه‌های ضد انقلاب به دنبال 2 حادثه مهم. یکی حمله عناصر نیروی دلتای ارتش آمریکا در اردیبهشت 59 به صحرای طبس که فضاحت را برای آمریکایی‌ها در برداشت و دیگری کودتای شبکه سلطنت‌طلب در 18 تیر 59
   

  دوران دفاع مقدس

  اواسط شهریورماه سال 1359، سردار جعفری به همراه یکی از دوستانش به نام علی‌رضا عندلیب برای فراگیری آموزش‌های لازم به ستاد مرکزی سپاه رفت و تشکیل پرونده داد. در گیرودار این امر بود که در 31 شهریور همان سال جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران آغاز شد.
  هفته سوم جنگ، وقتی خرمشهر در آستانه سقوط قرار گرفت با معرفی‌نامه انجمن اسلامی دانشگاه تهران به همراه علی‌رضا عندلیب عازم جبهه‌های نبرد شد.
   
  حضور در مقر سپاه اهواز
  در مقر سپاه اهواز، قبل از اعزام به خرمشهر در یک دوره آموزشی کار با خمپاره‌انداز شرکت کرد. در آنجا بود که با شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی) آشنا شد. اواخر مهر 59 به اتفاق شهید اسماعیل دقایقی عازم شهر سوسنگرد شده و در آنجا مسئولیت هدایت و استقرار خمپاره‌اندازها را بر عهده گرفت. وی در جریان آزادسازی سوسنگرد نیز حضور داشت. اوایل دی ماه 59 مسئولیت واحد آموزش سپاه سوسنگرد را برای آموزش نیروهای داوطلب مردمی بر عهده گرفت. از جمله عملیاتهایی که در اوایل جنگ سردار جعفری در آنها حضور داشت می توان به این موارد اشاره کرد:
   
  عملیات امام مهدی (عج)، 26 اسفند 59 
  تهیه، طراحی و اجرای عملیات امام مهدی (عج) در تاریخ 26 اسفند 59 باهدف نابودی کامل دشمن و پاک‌سازی منطقه غرب سوسنگرد که دستاوردهایی چون: اسارت 70 تا 80 نفر از نیروهای دشمن، کشته و مجروح شدن بیش از 150 نفر از آن‌ها و به غنیمت گرفتن چندین دستگاه تانک و نفربر و از همه مهم‌تر بالا رفتن روحیه نیروهای خودی به خصوص نیروهای ارتشی و ایجاد رعب و وحشت در اردوی دشمن به همراه داشت.
   
  عملیات امام علی (ع)، 31 اردیبهشت 60 
  به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز عملیات امام مهدی (عج) و اصرار تعدادی از فرماندهان نظامی به ادامه آن، با ادامه شناسایی‌ها و تهیه طرح جدید، عملیات امام علی (ع) در شامگاه 30 اردیبهشت سال 60 با موفقیت اجرا شد که نتیجه آن عقب‌نشینی دشمن و پیش روی نیروهای خودی در جنوب کرخه و تپه‌های الله‌اکبر و به خطر افتادن موقعیت دشمن در حد فاصل دهلاویه تا سابله بود.
  سردار جعفری از خرداد 1360 رسما وارد واحدهای رزمی سپاه شد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب حضور داشت و در این دوران چندین بار مجروح شد.
  فرماندهی عملیات سوسنگرد، معاونت سپاه شوشتر، فرماندهی تیپ‌های عاشورا و الغدیر، فرماندهی قرارگاه‌های غرب، قدس و نجف بخشی از مسئولیتهای سردار جعفری در زمان جنگ تحمیلی می‌باشد. مشارکت در عملیات کربلای 4 و 5 که به مجروح شدن او منجر شد نقطه برجسته کارنامه جنگی عزیزجعفری است. جعفری پس از بهبودی به ستاد سپاه منتقل شد و در سمت معاون عملیات ستاد کل و سپس جانشین رئیس ستاد خدمت کرد.
  جعفری مدتی  نیز فرماندهی نیروی زمینی سپاه را بر عهده داشت و در 10 شهریور 1386 به سمت فرماندهی کل سپاه منصوب شد.

  به گزارش عصرایران، نام "محمد علی جعفری" به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی که در لیست ۵۰۰ نفره قدرتمند ترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی " فارن پالیسی" منتشر شده است، دیده می‌شود. 

  ( کلیه مطالب به نقل از سایت شخصیت نگار)

  وی اکنون با درجه سرلشکرپاسدار،فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سوابق فرماندهی او به طور خلاصه عبارت است از:

   

  فرمانده تیپ عاشورا

  فرمانده قرارگاه غرب
  فرمانده قرارگاه نجف
  معاونت سپاه شوشتر
  فرماندهی قرارگاه قدس

  فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران

  فرمانده کل سپاه پاسداران

 • مطالب مرتبط در سایت

  صفحه‌ها