مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مسائل کلی جنگ

اشتراک در RSS - مسائل کلی جنگ
در طول جنگ شعارهایی نظیر« جنگ جنگ تاپیروزی» یا «جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان» و «راه قدس از کربلا می گذرد» مطرح شد، که هر کدام نشانه نوعی استراتژی و رویکرد بود. این شعارها چگونه در جامعه شکل می گرفت و عمق و اهداف هریک چه بود؟!
حادثه اردوگاه اسرای عراقی در گرگان در سال 1363 چه بود؟ در این حادثه بر اساس آن چه گفته شده، شورشی در بین اسرا رخ داده و منجر به کشته شدن چند نفر ( ایرانی و عراقی ) شده است. هیئتی از صلیب سرخ هم پیگیری ماجرا را کرد. ولی نتیجه آن را متوجه نشدیم.
سوال: پس از اینکه قرار شد شاه و صدام سرقرارداد الجزایر مذاکره کنند صدام حاضر شد از بخشی از درخواستهاش مبنی بر اینکه کارون(شط العرب به قول خودش) یه آبراه کاملا عراقی باشه و هر شناوری با پرچم عراق وارد اونجا بشه عقب نشینی کنه. در عوض این عقب نشینی درخواست اون از ایران این بود که تعدادی از بلندی های سوق الجیشی در حدود مرز ایلام رو به عراق واگذار کنه. حقیقتش اینه که اگر نقشه رو خوب نگاه کنید می بینید که فاصله بغداد از مرز ایران در این ناحیه خیلی کمه و عراق همیشه از اینکه پایتخش عمق استراتژیک کافی در برابر حمله ایران رو نداشته نگران بودند.
در زمان جنگ، رسانه‌های رسمی مانند تلویزیون و رادیو، فقط اخبار پیروزی‌های ما را منعکس می‌کردند و حرفی از شکست‌ها به میان نمی‌آمد. اولاً چرا تمام حقایق به مردم گفته نمی‌شد؟ ثانیاً آیا همان رویه موجب نشده است که همچنان در روایت جنگ، فقط یک روی سکه را ببینیم؟