مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

خرید سلاح از اسرائیل صحت دارد؟

چاپلینک ثابت
آیا حقیقت داشته است که ایران در جنگ با عراق، از اسرائیل سلاح‌ می‌خرید؟ منابع آمریکایی و غربی بارها در ماجرای ایران -کنترا ادعا کردند که سلاح ها از طریق اسرائیل به ایران ارسال شده است. آیا این موضوع درست است؟ و آیا ایران از آن اطلاع داشت؟
پاسخ: 

واقعیت این است که تا به حال هیچ دولتی یا فردی یا نهادی در این زمینه سند معتبری ارائه نداده است، ولی شایعه‌ای وجود داشته است که ایران در طول جنگ خصوصاً در اواخر جنگ از اسرائیل - یا به واسطه اسرائیل - سلاح‌هایی دریافت می‌نمود که در جنگ علیه عراق استفاده کرد.

ریشة اصلی این شایعه به ماجرای مک‌فارلین برمی‌گردد که طی آن دولت امریکا در راستای تغییر سیاست‌هایش برای نزدیکی به ایران، سلسله تحرکاتی را آغاز کرد و با اعزام مک‌فارلین مشاور امنیت ملی ریگان به ایران، درصدد برآمد تا نفوذ خود را در ایران گسترش دهد و از این طریق امکان آزادی گروگان‌های غربی در لبنان را فراهم کند. تصور مقامات امریکا بر این بود که به دلیل ماهیت انقلاب اسلامی و محبوبیت آن در میان مردم و گروه‌های فلسطینی و لبنانی، مقامات ایران توان تأثیرگذاری بر گروه‌های مبارز فلسطینی و لبنانی را دارا هستند. در این صورت با توجه به نیاز ایران به سلاح‌های غربی، می‌توان با ارسال مقادیری سلاح به ایران، گروگان‌های امریکایی و غربی را آزاد کرد. گفته می‌شود در خلال این برنامه، آمریکا برای دور زدن قانون ممنوعیت صدور سلاح به ایران، تعدادی از دلالان اسلحه را به صورت واسطه وارد عمل کرده است و مقادیری سلاح از این طریق به ایران فروخته شد. برخی از این سلاح ها در هنگام تست، مورد قبول طرف ایرانی قرار نگرفت و مرجوع شد. مقامات آمریکایی برای تبرئه خود ادعا کردند که واسطه‌ها اسرائیلی بوده‌اند و به دلیل وجود دشمنی بین ایران و اسرائیل، در هنگام انتقال آنها اقدام به خرابکاری نموده اند، که البته طرف ایرانی از صحت و سقم چنین ادعاهایی بی اطلاع است.

از سوی دیگر، به دلیل آنکه ایران سلاح‌ها و تجهیزات مورد نیاز خود را از بازار آزاد جهانی تهیه می‌کرد، احتمالاً در میان دلالان و تاجران اسلحه افرادی بودند که وابستگی‌هایی به رژیم اشغالگر قدس داشتند و خریداران ایرانی بدون اطلاع از این مسئله مبادرت به خرید اسلحه از آنها می‌کردند. حتی ممکن است در این میان رژیم اشغالگر قدس برای بدنام کردن مسئولان کشور، ارتباطی با دلالان اسلحه برقرار کرده و وانمود کند که آنها از پشتیبانی دولت اسرائیل برخوردار بوده‌اند.

در این اوضاع، منابع اسرائیلی و امریکایی شایعاتی در این‌باره در نشریات و رسانه‌های بین‌المللی منتشر کردند که هیچ یک دارای سند و مدرک نیستند. در صورتی که بپذیریم این شایعات درست باشند و ایران از تعدادی یهودی سلاح خریده است، باید گفت که اولاً، یهودی بودن این دلالان به معنی صهیونیست بودن آنها نیست. ثانیاً، خریداران ایرانی در زمان تحریم و جنگ، بیشتر به دنبال خرید سلاح بودند و به هیچ وجه به این نکته توجه نداشتند که از چه فردی سلاح می‌خرند و تنها مرغوب و ارزان بودن سلاح مورد توجه بوده است. ثالثاً، در صورتی که خریداران ایرانی احتمال وابستگی این افراد را به رژیم اشغا‌لگر قدس می‌دادند، هیچ‌گاه مبادرت به خرید سلاح از آنها نمی‌کردند. رابعاً، ارتباط آن افراد با سایر کشورها و سازمان‌های جاسوسی هیچ گونه ارتباطی با خریداران سلاح نداشته است. و نهایتاً، اینکه ایران با توجه به اینکه خود را ام‌القرای اسلام می‌داند و در سیاست خارجی خود نیز از منافع مسلمانان در همه جای دنیا حمایت می‌کند، چطور از دولتی که سرزمین‌های مسلمانان را غصب نموده و ایران هم آن کشور را به رسمیت نشناخته است، سلاح خریداری می‌کند؟ آیا این امر باعث تخریب وجهه ایران نمی‌شد؟ بدیهی است که وجود چنین ارتباطی بین اسرائیل و ایران قابل تصور هم نیست و همان‌طور که گفته شد و با توجه به دلایل مذکور، اخبار مربوط به خرید سلاح ایران از اسرائیل کذب محض می‌باشد.

این تبلیغات در آن زمان، ممکن بود که افرادی را بفریبد؛ لیکن با گذشت زمان و افشای همکاری کشورهای مرتجع عربی با اسرائیل و پشتیبانی ایران از نیروهای مقاومت و انتفاضه، مساله کاملا روشن شده است.