مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

دلایل انتخاب منطقه غرب رودخانه کرخه برای عملیات فتح المبین چه بوده است؟

چاپلینک ثابت
دسته بندی موضوعی: 
نبردها
پاسخ: 

در پی پاک‌سازی و تأمین منطقه عملیاتی طریق‌القدس، تنها دو منطقه غرب رودخانه کرخه و غرب رودخانه کارون و خرمشهر در اشغال متجاوزان باقی‌مانده بود. برای انتخاب منطقه عملیات بعدی و نکات مثبت و منفی هر منطقه، بحث‌های فراوانی شد. دو منطقه غرب کارون – خرمشهر و منطقه غرب شوش و دزفول در دستور کار طراحان و فرماندهان نظامی قرار داشت که سرانجام پس از بررسی کارشناسی، منطقه غرب رودخانه کرخه برای عملیات انتخاب شد. علل چنین تصمیمی عبارت بود از:

 

1- در صورت موفقیت عملیات، مناطق آزادشده با نیروی کمتری قابل پدافند بود و امکان تمرکز نیرو برای عملیات در مناطق دیگر فراهم می‌شد.

 

2- وسعت منطقه غرب رودخانه کرخه تقریباً یک‌سوم منطقه غرب رودخانه کارون بود لذا با مقدورات موجود، اصل تمرکز قوا به نحو مطلوب‌تر و مطمئن‌تری تحقق می‌یافت.

 

3- انهدام دو لشکر قوی و دست‌نخورده 10 زرهی و 1 مکانیزه ارتش عراق، مستقر در غرب کرخه، ضربه سنگینی برای عراق بود و در کاهش توان رزمی‌اش تأثیر زیادی داشت.

 

4- با عقب راندن عراق از غرب کرخه، تهدید شهرهای حیاتی و مهم اندیمشک و دزفول رفع می‌گردید و این دو شهر و شهر شوش از برد توپخانه دشمن خارج می‌شدند.

 

5- شکل منطقه، مسیر خط تماس و موضع پدافندی، وجود پل‌ها و شناسایی‌های انجام‌شده، موجب سرعت در طرح‌ریزی و کاهش زمان آمادگی برای اجرای عملیات شد، به‌گونه‌ای که بین دو عملیات طریق‌القدس و فتح‌المبین وقفه طولانی به وجود نیامد.

 

محسن رضایی دراین‌باره گفت:

"اگر عملیات فتح‌المبین را انجام می‌دادیم، بخش زیادی از امکانات نیروهای ما آزاد می‌شد و برای آزادی خرمشهر توان ما افزایش می‌یافت. دوم اینکه ما با استعدادی که داشتیم نمی‌توانستیم در خرمشهر عمل کنیم. ضمن اینکه این جاده [اهواز – اندیمشک] به‌هرحال جاده مهمی بود، دزفول و شوش مهم بود و دشمن اگر عقب می‌رفت، جاده آزاد می‌شد. این دلایل در انتخاب منطقه مؤثر بود."