مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نقش امام خمینی (ره) در جریان عملیات خیبر را توضیح دهید؟

چاپلینک ثابت
پاسخ: 

تأثیر شخصیت دینی و معنوی امام (ره) در جریان عملیات‌های رزمندگان اسلام به دو صورت قابل‌تحلیل است: یکی به‌عنوان روح حاکم بر جبهه و تصمیم‌گیرندگان و همچنین قدرت شهامت و جسارت فرد فرد رزمندگان در تحمل سختی‌ها و هجوم به دشمن، علیرغم نامتوازن بودن صحنه نبرد. دوم در دستوراتی که به‌طور استثنایی در برخی عملیات‌ها از جانب ایشان صادرشده است. این تأثیر و نفوذ به‌ویژه در عملیات خیبر وجود داشت. برادر محمد‌علی جعفری، فرمانده قرارگاه حنین در عملیات خیبر و فرمانده سپاه پاسداران در حال حاضر، دراین‌باره چنین اظهار می‌دارد:

«در همه عملیات‌ها، قدرت معنوی که نیروهای ما داشتند و این قدرت، نابرابری‌ها و کاستی‌ها را جبران می‌کرد، عشق به اسلام و امام (ره) بود. بچه‌ها به این عشق که فرمانده اصلی ما امام است و با پیروزی‌های ما ایشان خوشحال می‌شوند، همه این کارها را می‌کردند و طبیعی بود که در شرایط سخت جنگ، کلام امام و حرف امام قطعاً اثرات روح‌بخشی به بچه‌ها می‌داد ... و در عملیات‌های سخت و عملیات خیبر، نفوذ کلام امام بسیار تأثیرگذار بود و بچه‌ها آن را کاملاً لمس می‌کردند.»

امام به این دلیل که می‌دید این طرح خیلی مهمی است و بعد از آزادی خرمشهر، اولین طرحی است که می‌تواند یک چشم‌انداز روشن داشته باشد و تأثیر جدّی در روند جنگ داشته باشد و فردی که بعد از عملیات خیبر نزد امام رفته بود و گفته بود که ما با عدم‌الفتح مواجه شدیم، امام فرموده بود: «شما متوجه نیستید این چه عملیاتی بوده و این عملیات را الآن شما درک نمی‌کنید. عملیات بسیار بزرگی بود و حادثه بسیار بزرگی افتاد ...

به همین دلیل امام از همان اول عظمت این عملیات را درک می‌کردند و تأکید داشتند که این مسئله را با جدیت ببرند جلو و دنبال کنند؛ و قطعاً نظرات امام، عامل مهمی بود که ما این کار را پیش ببریم»

در میان عملیات‌های انجام‌شده در طول جنگ، می‌توان گفت، عملیات خیبر ازلحاظ سختی‌ها و مشکلات، یک نبرد استثنایی بود. همچنین، تأثیر دستورات امام که قبل از هر چیز برای رزمندگان جنبه الهی و دینی داشت، در عملیات خیبر اثر به سزایی در سرنوشت عملیات بجای گذارد.