مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

"اسلام بدون ولایت یعنی اسلام بدون علی در هر زمان" - شهید اکبر آقابابایی

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید اکبر آقابابایی
سن: 
35

تاریخ شهادت

5
شهریور
1375
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
بر اثر عوارض شیمیایی در یکی از بیمارستان‌های تهران
منطقه زندگی: 
اصفهان
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

زندگی نامه شهید اکبر آقابابایی

 

شهید حاج ‏اکبر آقابابائى در سال 1340 در یکى از محله‏‌هاى قدیمى اصفهان در خانواده‌اى مذهبى و متدین دیده به جهان گشود.

 

فعالیت سیاسى ایشان از موقعى شروع شد که وارد دبیرستان صارمیه شد. وى سهم مؤثرى در تشکیل تشکل‏هاى دانش ‏آموزى و تظاهرات خیابانى داشت و یکى از فعال‏ترین جوانان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامى بود.

 

فعالیت‏هاى شهید آقابابایى پس از پیروزى انقلاب

 

اولین روز پس از پیروزى انقلاب یعنى 23 بهمن 1357 در کمیته دفاع شهرى اصفهان فعالیت نظامى خود را آغاز کرد و با تشکیل سپاه، پس از طى دوره مربی‏گرى نظامى به عنوان یکى
از مربیان تاکتیک در پادگان الغدیر اصفهان سهم بسزایى در تربیت پاسداران داشت. با شروع غائله کردستان به سنندج اعزام گردید و به عنوان مسؤول عملیات سپاه سنندج خدمات شایانى در پاکسازى ضد انقلاب از آن خطه میهن اسلامى نمود. با توجه به تدابیر و شجاعتش مسؤول عملیات ناحیه کردستان شد. عملکرد او باعث محبوبیتش در بین مردم کردزبان گردید و زبانزد خاص و عام شد.

 

پس از چندى فرماندهى تیپ110 شهید بروجردى به او محول گردید سپس با توجه به سوابق درخشانش به سمت فرماندهى تیپ 18 الغدیر یزد منصوب شد. وى در عملیات‌های مختلف از جمله عملیات نامنظم در عمق خاک عراق و انهدام پالایشگاه کرکوک شرکت داشت و در حین عملیات‌های مختلفی مجروح گردید.

 

فعالیت‏هاى شهید حاج ‏اکبر آقابابایى پس از دفاع مقدس

 

وى در سال 1367 در کنکور سراسرى در رشته مهندسى پذیرفته شد ولى با توجه به
مسؤولیت‏هاى سنگین از ادامه تحصیل بازماند. اما دوره بالاى ستاد و فرماندهى را با موفقیت
گذراند.

 

بار دیگر در سال 1370 در کنکور شرکت و در رشته علوم سیاسى ادامه تحصیل داد. این در حالى بود که مسؤولیت جانشینى لشکر مقدس امام حسین(ع) را به عهده داشت. با
توجه به مسائل سیاسى جهان و تجارب نظامى، او به عنوان مسؤول معاونت عملیات نیروى قدس سپاه برگزیده شد.

 

این شهید سرانجام پس از سال‏ها مبارزه با ضد انقلاب و دشمنان داخلى و خارجى و پس
از رهنمودها و سازماندهى مبارزین افغانستان، لبنان، فلسطین و بوسنى و هرزگوین، در تاریخ
 در سحرگاه 5 شهریور 1375 بر اثر جراحات شیمیایى در یکى از بیمارستانهاى تهران در حالی که فرازهایی از «زیارت عاشورا» را زمزمه می‌کرد، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

گزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید اکبر آقابابایی

 

«شهادت می دهم راه امام خمینی، راه اسلام ناب محمدی و ادامه راه حسین علیه السلام بوده و جانشین بر حق او حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ولی امر مسلمین می باشند.

 

سفارش می‌کنم دست از اسلام عزیز بر نداشته و اسلام عزیز را که سال ها در غربت بوده یاری کنند و از ولایت تا پای جان دفاع نمایند و بدانند که اسلام بدون ولایت یعنی اسلام بدون علی در هر زمان

 

عزیزانم بدانید که دفــاع از ولایت فقیه و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای دفاع از علی(ع) و فرزندان اوست و این محقق نمی‌شود جز با تلاشی صادقانه در اجرای اوامر بر حق ایشان.

 

عزیزانـم بدانید که دشمنان قسم خورده انقلاب وقتی مأیوس می شوند که بدانند شما مردانه در پشت سر رهبر و قائد خود ایستاده اید و از او پیروی می‌کنید»

 

سپاه پاسداران تمام نمی شود

 

به خون شهدای سپاه قَسَم

 

پاسدارِ انقلاب می مانیم