مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید یوسف کلاهدوز
سن: 
35

تاریخ شهادت

7
مهر
1360
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
سانحه هوایی کهریزک
منطقه زندگی: 
قوچان
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید یوسف کلاهدوز در تاریخ اول دی‌ماه 1325، در شهرستان قوچان متولد شد. وی دوره دبستان و دبیرستان را در قوچان به اتمام رسانید و پس از اخذ دیپلم به دانشکده افسری راه یافت و به مدت 7 سال در لشکر شیراز مشغول به خدمت شد و ضمن اعتمادی که به دست آورده بود، اقداماتی در جهت تحقیق و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی انجام داد. وی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در جلسات سری با دست‌اندرکاران انقلاب اسلامی شرکت فعالانه داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزو بنیان‌گذاران سپاه انقلاب اسلامی بود و تاکنون در رده‌های مختلف فعالیت داشته و آخرین سمت وی قائم‌مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. شهید کلاهدوز فردی معتقد و مثمر ثمر در تلفیق ارتش و سپاه و نزدیکی و به هم پیوستگی این دو بود. صفا و صمیمت وی قابل‌توجه تمام همکاران، دوستان و آشنایانش بوده است. شهید کلاهدوز در جلسه‌ای که بر اثر بمب‌گذاری منجر به شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد شرکت داشته که از آنجا به سلامت گذشته و آسیبی ندید.

سرانجام شهید کلاهدوز در تاریخ 7/7/1360 در فاجعه سقوط هواپیما با شهادت به جمع یاران قدیمی‌اش شهید باهنر، رجایی، شهید بهشتی و دیگران می‌پیوندد و در جوار آنان و شهیدان صدر اسلام جای می‌گیرد.

سال 1360 به هنگامی‌که با دیگر سرداران اسلام و حدود یک‌صد تن از رزمندگان اسلام از جبهه‌های جنوب به تهران برمی‌گشت بر اثر سانحه هوایی در منطقه کهریزک تهران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.