مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه شهید علی‌اکبر قلعه آقا بابایی

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید علی‌اکبر قلعه آقا بابایی
سن: 
30

تاریخ شهادت

5
مرداد
1367
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
اسلام آباد غرب
منطقه زندگی: 
دامغان
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

علی‌اکبر قلعه آقا بابایی در 1337/1/1 در دامغان به دنیا آمد. علی‌‌اکبر دوران کودکی را در قاب خاطرات عکاس‌‌خانه می‌‌گذراند و در کنار تحصیل به هنر عکاسی نیز می‌‌پرداخت.

 

تحصیلاتش را تا پایان دورۀ متوسطه و مقطع دیپلم با موفقیت گذراند و دیپلم خود را در رشتۀ علوم طبیعی (علوم تجربی) گرفت و همچنان در رشتۀ نقاشی و عکس فعالیت می‌‌کرد. در این دو هنر نیز شهرۀ شهر شد و خدمات فرهنگی زیادی به مردم شهرش رساند.

 

قبل از پیروزی انقلاب، زمان خدمت نظامش بود که در سال پنجاه‌‌وشش به علت عدم نیاز از خدمت سربازی معاف شد. او علاوه بر عکاسی در یک شرکت ساختمانی نیز مشغول به کار شده بود. پس از انقلاب در چهاردهم تیرماه پنجاه‌ونه به عضویت رسمی سپاه درآمد. او در سپاه و در حوزۀ هنری سپاه مشغول فعالیت شده بود. از هنرمندی‌‌ها و توانایی‌‌های هنری و عکاسی او اثرهای زیادی به‌جای مانده است.

 

او هشت سال از عمر پربرکتش را در سپاه گذراند و سی‌ودو ماه را در عملیات‌‌های مختلف شرکت کرد. حاصل عمر پربرکت و ازدواج نورانی‌‌اش در بیست‌‌وسه‌‌سالگی، سه فرزندش بودند که تنها با عکس‌‌ها و خاطرات پدر روزگار می‌‌گذرانند. علی‌‌اکبر سرانجام پنجم مردادماه سال شصت‌‌وهفت در اسلام‌‌آباد غرب، آن روزها که منافقان کوردل وارد خاک ایران می‌‌شدند، مردانه در تنگه مرصاد، جان‌برکف مقابل دشمن ایستاد و پیکر پاکش را آماج ترکش‌‌ها قرار داد و نامش در خیل مشتاقان شهادت ثبت نمود. پیکر پاکش بعد از چند روز به زادگاهش بازگشت و در فردوس رضای شهرش در کنار باده‌‌نوشان شهادت آرام گرفت.

 

ارتباط با نبردها: