مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه شهید محمد نوژه

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید محمد نوژه
سن: 
34

تاریخ شهادت

25
مرداد
1358
قشر اجتماعی: 
نظامی
سطح تحصیلات: 
لیسانس
محل شهادت: 
پاوه
منطقه زندگی: 
تهران
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید محمد نوژه در هشتم فروردین ماه 1324 در تهران در خانواده‌ای مسلمان و معتقد به احکام شرعی و نورانی اسلام دیده به جهان گشود. وی بعد از پشت سر گذاشتن دوران ابتدایی و متوسطه در سال 1342 با مدرک دیپلم به استخدام نیروی هوایی درآمد و در دانشکده خلبانی به تحصیل مشغول شد. پس از طی دوره مقدماتی پرواز در ایران به امریکا اعزام تا دوره عالی خلبانی را طی کند، نوژه در آنجا با موفقیت دوره خلبانی را به پایان رسانده و به اخذ نشان خلبانی نائل گردید و با مراجعتش به وطن به منظور خلبانی هواپیمایی اف -4 برگزیده که پس از طی دوره مربوطه به جمع خلبانان تیزپرواز هواپیمای فانتوم نیروی هوایی ایران پیوست.

 

با شروع انقلاب اسلامی شهید نوژه در نشر و پخش اعلامیه‌های حضرت امام (ره) فعالانه تلاش می‌کرد و در آن فضای اختناق به دور از چشم ساواک و ضد اطلاعات به تشویق و ترغیب انقلابیون، دوستان و اقوام در شرکت گسترده در تظاهرات و راهپیمایی می‌پرداخت.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شیطان بزرگ در یک طرح هماهنگ با سایر دول دست‌نشانده به تحریک گروه‌های ضد انقلاب داخلی پرداخت تا شاید به نهال نوپای انقلاب صدمه‌ای برساند. در این راستا گروه‌های معاند در شهرها و مناطق مختلف کشور با هدف اجرای طرح‌های تجزیه‌طلبانه به ایجاد بلوا و کشتار مردم بی‌گناه پرداخت. در همین زمان شهید نوژه به دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی همت گماشت و روز پنجشنبه 25 مرداد ماه سال 1358 درست زمانی که شهر پاوه در محاصره عناصر گروه‌های کومله، فدایی و حزب دموکرات قرار داشت داوطلبانه مأموریت می‌یابد به منظور پشتیبانی هوایی از مدافعین شهر و همچنین شناسایی و بررسی وضعیت منطقه عازم پاوه گردد، هنگامی که که هواپیمای این خلبان شجاع و انقلابی وارد آسمان پاوه شد با حجم وسیعی از آتش کالیبرهای ضد هوایی ضد انقلاب که ارتفاعات شهر را در اختیار داشت مواجه می گردد. لیکن با مهارت و شجاعت وصف‌ناپذیری از دیوار آتش عبور کرده و در ارتفاع پایین به کمک شهید چمران و گروه همراهش می‌شتابد. در گیرو دار این نبرد نابرابر در اثر شلیک بی‌امان توپ‌های ضد هوایی اهدایی استکبار به گروه‌های ضد انقلاب هواپیمای شهید نوژه در 4 کیلومتری شمال شهر به کوه برخورد و سقوط می‌کند که در این حادثه دلخراش سرگرد خلبان محمد نوژه به همراه کمک خلبانش ستوان یکم بشیر موسوی در حالی که روزه بودند لب تشنه به شهادت رسیدند.

 

با شهادت این خلبان دلیر از تاریخ 25 مرداد ۵٨ رسماً نام پایگاه به «پایگاه سوم شکاری شهید محمد نوژه» تغییرنام یافت.