مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه و وصیت‌نامه شهید سعید قهاری

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید سعید قهاری
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
مناطق مرزی
منطقه زندگی: 
اسدآباد
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید سعید قهاری فرمانده دلاور و گمنام لشگر 3 مخصوص نیروی زمینی (حمزه سیدالشهدا) است کسی که ماجرای زندگی و شهادتش همانند ماجراهای شاهنامه پر از حماسه‌آفرینی است آن‌هم حماسه‌آفرینی‌های از جنس واقعیت.

 

سردار شهید سعید قهاری سعید در پنجم فروردین 1331 در خانه‌ای کوچک اما مصفا به عشق و نور الهی در روستای چنار علیا از توابع شهرستان اسدآباد به دنیا آمد. وی در سال 1356 با اوج گرفتن جریان های نهضت اسلامی به رهبری امام راحل(ره) با فروش یک دستگاه خودروی وانت که تنها منبع تأمین معاش خانواده‌اش بود برای مبارزه با رژیم طاغوت اقدام به خرید یک قبضه اسلحه ژ 3 با 9 خشاب به مبلغ 24 هزار و 300 تومان نمود و بارها و بارها تا سرحد شهادت در مبارزه با طاغوت پیش رفت.

 

در سال 1358 با لبیک به ندای امام خمینی(ره) برای نجات پاوه از چنگال کومله و دموکرات به پاوه عزیمت کرد و تا آخرین لحظات درگیری و بازپس‌گیری شهر پاوه در کنار شهید سرافراز اسلام «شهید چمران» به نبرد با دشمن پرداخت. حضور در کنار شهید چمران به عنوان نقطه عطفی در زندگی وی به حساب می‌آید.

 

شهید پس از مداوای مجدد مجروحیت حاصله در عملیات کربلای 5 بنا به تشخیص و صلاحدید ایزدی فرماندهی منطقه غرب (نجف) با حفظ سمت فرماندهی سپاه جوانرود و تیپ ابوذر به سمت فرماندهی سپاه پاوه و تیپ مستقل 21 حمزه سیدالشهدا منصوب و در طول تصدی یگان یاد شده موفق به شرکت در خطوط عملیاتی و محورهای منطقه و انجام چندین عملیات بر روی مقرهای حزب منحله دموکرات در طول خطوط مشترک با کشور عراق و عملیات والفجر 10 شد.

 

فرحناز رسولی همسر شهید حاج سعید قهاری 22 سال زندگی مشترک با او داشته است. اینچنین شهید را معرفی می‌کند: در زمان خودش و بعد از شهید بروجردی به «شماره دو کردستان» معروف شد. چون هم زمان جنگ در کردستان بود و هم بعد از جنگ با حزب، درگیر بود. آخرین مسئولیتی هم که داشت، فرمانده لشکر سه نیرو مخصوص سیدالشهدا(ع) در ارومیه بود. ایشان در عملیات پاکسازی مناطق مرزی در چهارم اسفندماه 1385 به شهادت رسید.

 

نحوه شهادت به روایت همسر شهید

 

شهید همراه 15 نفر برای عملیات پاکسازی منطقه مرزی رفته بودند و در حین برگشت با هلی‌کوپتر در جهنم دره نشسته بودند. می‌خواستند بلند شوند اما نمی‌توانستند. هلی کوپتر در فاصله نزدیک به زمین می‌افتد و همه از هلی کوپتر پایین می‌آیند. این‌ها دو نفر مجروح داشتند. مابقی که پایین آمدند درگیری شروع شده و شروع به جنگیدن با گروهک تروریستی پژاک کردند. حتی یک نفر از آن‌ها که از کادر فنی هلی‌کوپتر بوده جایی مخفی می‌شود. یک جوان هوانیروز بوده که اسیرش کردند. در این جریان 14 نفر به شهادت رسیدند و آن یک نفر بعداً توسط ضد انقلاب اعدام شد.

شهیدقهاری؛ فرمانده لشکر، شهید سردار درستی؛ فرمانده تیپ و بعد از آن شهید سرهنگ پروینی که خلبان بودند، سردار زمان لو، برادر نعمتی که محافظ شهید قهاری بودند و چند نفر دیگر به شهادت رسیدند. در واقع این‌‌ها در درگیری با گروهک تروریستی پژاک در مناطق مرزی شمال غرب کشور، منطقه خوی-سلماس که با ترکیه هم‌مرز است در محلی به نام جهنم دره به شهادت رسیدند.

 

وصیتنامه

 

خدایا! تو به من قدرت و توفیق دادی تا با دشمنان دین در سخت ترین شرایط بجنگم. پس ختم زندگی دنیاییم شهادت در راه خود (حق) باشد و در لباس سبز پاسداری تا در کنار دوستان شهیدم آرام گیرم.

 

السلام علیک یا ابا الحسن یا امیر المومنین یا علی بن ابی طالب یا حجت الله علی خلقه یا سیدنا و مولانا انا توجهنا و استشفعنا و توسلنا بک الی الله و قدمناک بین یدی حاجاتنا یا وجیها عند الله، اشفع لنا عندالله.

 

درود بر پیامبر گرامی اسلام که پیامبر رحمت و لطف بود. درود بر خاندان گرامی او که همگی نوری در تاریکی بودند.

 

همانا که حافظان امت و نشانه ی روشن دین و ترازوی سنجش فضائل هستند.

 

در شبی با خدای خود راز و نیاز می کنم که شب بسیار عزیزی است، شب قدر، شب خیرات، شب برکات!

 

خدایا! از اینکه 50 سال عمر با عزمت با سلامتی جسمی به بنده عطا کردی سپاسگذار و شاکرم.

 

خدایا! وابستگی های دنیایی را از من دور کن و برایم بی ارزش قرار بده تا بتوانم زود از آن بگذرم.

 

خدایا! عبادات ناقص و خیرات حسنات نا چیز بنده حقیر را مورد قبول خودت قرار ده.

 

خدایا! بر خانواده سخت گرفته ام. بخاطر هجرت زیاد و عدم رسیدگی، آنها را از من راضی گردان.

 

خدایا! اگر عمری از من باقی است و نمی توانم درست به کار بگیرم به رهبرم (آیت الله خامنه ای) عطا فرما.

 

خدایا! آرزویی ندارم. آرزوی بنده آزادی قدس شریف و پیروزی اسلام و شکست آمریکاست.

 

خدایا! تو به من قدرت و توفیق دادی تا با دشمنان دین در سخت ترین شرایط بجنگم. پس ختم زندگی دنیاییم شهادت در راه خود (حق) باشد و در لباس سبز پاسداری تا در کنار دوستان شهیدم آرام گیرم.

 

والسلام

سرباز خاکی ولایت، سعید قهاری سعید

فایل pdf: