مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه و وصیت‌نامه شهید علی‌اکبر شیرودی

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید علی‌اکبر شیرودی
سن: 
26

تاریخ شهادت

8
اردیبهشت
1360
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
سر پل ذهاب
منطقه زندگی: 
تهران
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید علی‌اکبر قربان شیرودی در سال ۱۳۳۴ در روستای شیرود محله تنکابن در خانواده‌ای کشاورز و متوسط به دنیا آمد. دوران دبستان و دبیرستان را در شیرود محله‌ی تنکابن تا مدرک چهارم متوسط به پایان رساند. در سال ۱۳۴۹ برای کار و ادامه تحصیل عازم تهران شد. اما به علت فقر مالی قادر به ادامه تحصیل نشد تا اینکه در سال ۱۳۵۳ جهت خلبانی بالگرد به استخدام هوانیروز درآمد و پس از گذراندن آموزش‌های نظامی-زبان انگلیسی و پرواز، با درجه ستوان یار سومی در پایگاه هوانیروز کرمانشاه به انجام‌وظیفه مشغول شد. با شروع جنگ تحمیلی شهید شیرودی با سه فروند بالگرد و ۱۲نفر خدمه در مقابل لشکر عراق ایستاد و ضمن نجات پادگان سرپل ذهاب و وارد آوردن خسارت فراوان به متجاوزان، آن‌ها را کیلومترها به عقب راند. زمانی‌که این خبر به مجلس رسید، حجه‌الاسلام هاشمی رفسنجانی -رییس مجلس وقت- او را مالک اشتر زمان خواند. در یکی از روزهای جنگ به او خبر دادند که فرزندش ابوذر بیمار است و باید برای معالجه وی چند روزی جبهه را ترک کند. شیرودی مخالفت کرد و گفت: زمانی جوان‌های ما در جبهه‌ها به شهادت می‌رسند، باید یاور آن‌ها بود تا دشمن نتواند هستی فرزندانمان را بگیرد.

 

شهید شیرودی پس از جریانات پیروزی انقلاب با پیش‌مرگان کرد مسلمان همکاری کرد و سپس با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سپاه غرب کشور پیوست. 

 

زمانی که جنگ کردستان آغاز شد شیرودی و چند تن دیگر از خلبانان وارد جنگ شدند، او ساعتی از جنگ فاصله نگرفت و چنان جنگید که شهید دکتر چمران او را ستاره درخشان جنگ کردستان می‌نامید و شهید تیمسار فلاحی نیز او را ناجی غرب و فاتح گردنه‌ها و ارتفاعات آربابا ، بازی دراز، میمک و دشت ذهاب و پایگاه ابوذر معرفی می‌کرد.

 

شهید شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و با بیش از  40بار سانحه و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به هلی‌کوپترش ولی باز سرسختانه می‌جنگید و همیشه عاشق به تمام معنی بود.

 

شهید شیرودی بنابر گفته‌های دوستان و آشنایان و همکاران فردی راسخ و ثابت‌قدم بود. تا آنجا که مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در یکی از بیانات خود می‌فرمودند: شیرودی اولین نظامی است که من در نماز به او اقتدا کردم.

 

آخرین مأموریت شهید شیرودی در تاریخ ۱۳۶۰/۲/۸ در منطقه سر پل ذهاب بود. بالگرد او در حین نبرد با نیروهای دشمن مورد هدف گلوله‌ی مستقیم توپ قرار گرفت و سقوط کرد و شیرودی در آن پرواز به مقام شامخ شهادت دست ‌یافت.

 

هنگامی‌که خبر شهادت شیرودی را به امام خمینی(ره)دادند، امام فرمود: شیرودی آمرزیده است.

 

امیر سرافراز ارتش اسلام سرتیپ خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی در فرازی از وصیت‌نامه خود می‌گوید: هنگامی‌که پرواز می‌کنم احساس می‌کنم همچون عاشق به‌سوی معشوق خود نزدیک می‌شوم و در بازگشت هر چند پروازم موفقیت‌آمیز بوده باشد، مقداری غمگین هستم چون احساس می‌کنم هنوز خالص نشده‌ام تا به‌سوی خداوند برگردم.