مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه و وصیت‌نامه شهید محسن فیض

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید محسن فیض
سن: 
21

تاریخ شهادت

12
اسفند
1365
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
شلمچه
منطقه زندگی: 
تهران
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید محسن فیض مهر ماه سال  روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) 44 به دنیا آمد. عملیات محسن سال 62 در کنکور شرکت کرد و با رتبه خوب در رشته عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر قبول شد. بلافاصله بعد از کنکور، برای دوره آموزشی به پادگان امام حسین(ع) رفت و همان سال برای اولین بار به جبهه اعزام شد؛ پدافند عملیات والفجر4.

 

 بدر در اسفند سال 63، اولین عملیات بزرگی بود که او در آن شرکت کرد. در این عملیات ترکش به سرش اصابت کرد و مجروح شد.

 

با اینکه آینده علمی محسن بسیار روشن بود، او حضور در جنگ را آن هم با فکر انتخاب کرده بود. با اینکه یک عده با احساسی کردن فضا و به قول معروف یک سرود حماسی آهنگران افراد را به جبهه بکشانند به شدت مخالف بود و حتی با آنها بحث می‌کرد. اعتقادش این بود که باید انتخاب جبهه و جنگ کاملاً عقلانی و از سر فکر و منطق و شعور باشد، نه صرف احساس و شور. او با همین منطق در عملیات والفجر 8 نیز شرکت کرد و مجروح شد.

 

به پیشنهاد سید ابوالفضل موسوی پیش از عملیات کربلای 4، محسن در عملیات کربلای 4 راوی آقای کارگر، فرمانده ناوتیپ امیرالمؤمنین(ع) از قرارگاه یگان دریایی نوح شد. محسن هر کاری را جدی می‌گرفت؛ با اینکه عمر روایت‌گری‌اش فقط یک عملیات بود، این کار را به بهترین شکل انجام داد.

 

او گزارش‌های عملیات را تمام کرد و تحویل دفتر سیاسی داد. کمی بعد از عملیات کربلای5، محسن فیض در عملیات تکمیلی کربلای5 شرکت کرد و در شب 12 اسفند 65 با 4 نفر از دوستانش به شهادت رسید.

 

وصیت‌نامه

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

 

ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفاً کأنهم بنیان مرصوص

 

اللّهم اجعلنا من جندک فان جندک هم الغالبون و اجعلنا من حزبک فان حزبک هم المفلحون و اجعلنا من اولیائک لا خوف علیهم و لا هم یحزنون

 

ربّنا افرغ علینا صبراً و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم کافرون

 

راه ما راهی است که گرامی‌ترین و والامقام‌ترین انسان‌ها در آن گام نهاده و جانشان را تقدیم کرده‌اند. راهی است که حضرت امام حسین(ع) با 72 نفر از بهترین یارانش جهت اعتلای آن جنگیدند و از کمی عِده و عُدِّه نهراسیدند و خون مطهر خویش را فدای آن کردند.

 

اکنون در زمانه حساسی هستیم. امام امت برای یاری اسلام و بلند کردن پرچم دین، انقلاب اسلامی را با حمایت مردمی برپا کرد و حکومت اسلامی مستقر شد و دشمنان قسم‌خورده اسلام که خطر چنین پدیده‌ای را برای منافع خود درک می‌کردند، توطئه‌های خود را آغاز کردند و جنگ تحمیلی از شمار این توطئه‌هاست و وظیفه ما در مقابل آن دفاع است که نقش تعیین‌کننده‌ای برای سرنوشت کشور و جمهوری اسلامی دارد.

 

اللهم انک تعلم أنه لیس ما کان منّا منافسه فی سلطان و لا التماس شیءٍ من فضول الحطام و لکن نرد المعالم من دینک و نظهر الإصلاح فی بلادک

 

و به قول امام امت:

 

ما مثل حسین(ع) وارد این جنگ شده‌ایم و مانند حسین هم آن را ...