مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه و وصیت‌نامه شهید محمدمهدی خادم‌الشریعه

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید محمدمهدی خادم‌الشریعه
سن: 
24

تاریخ شهادت

31
اردیبهشت
1362
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
عملیات بیت المقدس
منطقه زندگی: 
خراسان
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

سردار شهید محمدمهدی خادم الشریعه در روز جمعه ۱۳۳۷/۳/۱ در شهرستان سرخس در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود؛ دوران ابتدایی را در سرخس به پایان برد و جهت ادامه تحصیل به مشهد عزیمت کرد.

دوران تحصیل با موفقیت به پایان رسید و آغاز جوانی با قیام و مبارزه مردم همزمان شد. ساواک بارها برای دستگیری مهدی نقشه کشید اما هر بار با زیرکی او مواجه و در اجرای نقشه‌هایش موفق نشد. پس از پیروزی انقلاب، نظم و مدیریت تشکیلاتی‌اش باعث شد تا مسؤولیت دفتر فرماندهی سپاه پاسداران خراسان را به او واگذار کنند. پس‌ازآن، دوره فشرده خلبانی را در تهران طی کرد و راهی جبهه‌های جنوب شد. در آنجا نیروهای خراسانی را در تیپ 21 امام رضا (ع) سازمان‌دهی کرده، خود به‌عنوان اولین فرمانده، مسؤولیت رهبری این تیپ را به عهده گرفت.

شهید محمدمهدی خادم الشریعه اولین فرمانده تیپ ۲۱ امام رضا علیه‌السلام و اولین سردار استان خراسان بزرگ بود؛ ایشان به همراه شهدای عزیز دیگری همچون ولی‌الله چراغچی، حسن علیمردانی و شهید صاحب‌الزمانی و برخی از شهدای سرخس همچون شهید براتعلی صیاد ازکندکلی، شهید اصغری از کچولی و شهید علیرضا عیار در تنگه چزابه در تاریخ ۶۰/۱۱/۱۷ رشادت‌ها و دلاوری‌های زیادی از خود نشان دادند به‌طوری‌که سرنوشت جنگ را تعیین کردند. حماسه‌آفرینی‌های او و یارانش در چزابه چنان بود که پیر جماران در وصفشان فرمود: «کار رزمندگان ما در چزابه در حد اعجاز بود و این اعجاز به حول و قوه الهی از بازوان پرتوان رزمندگان به‌خصوص رزمندگان تیپ 21 امام رضا (ع) به فرماندهی این سردار شهید نمایان شد.»

سرانجام این اسوه استقامت و فداکاری در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس اجر زحمات خود را گرفت و در روز جمعه ۶۲/۲/۳۱ مصادف با مبعث پیامبر به فیض شهادت نائل آمد. پیکر مطهرش را در حرم با صفای امام رضا (ع) به خاک سپردند.

 

نحوه شهادت:

شهید محمدمهدی خادم الشریعه در یک سرکشی از خط مقدم همراه با شهید کاظمیان عازم خط مقدم بودند که یک خمپاره در نزدیکی ماشین منفجر می‌شود و یک ترکش به شقیقه شهید خادم الشریعه اصابت می‌کند.

شهید کاظمیان در تماسی که با شهید چراغچی می‌گیرد خبر شهادت سردار را این‌گونه می‌دهد که، خادم الشریعه پیش رجایی رفت.

 

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

درست است که ما مهمات کم داریم و آن‌ها مهمات زیاد دارند ولی خدا از آن‌ها بالاتر است؛ مهمات نیست که کار می‌کند بلکه ایمان و عقیده است که کار می‌کند؛ خدا با ما هست و دست خدا بر سر ماست پس هیچ هراسی از دشمن نداشته باشید.
 

ارتباط با نبردها: 
ارتباط با یگان‌ها: