مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی‌نامه و وصیت‌نامه شهید ولی‌الله چراغچی مسجدی

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
شهید ولی‌الله چراغچی مسجدی
سن: 
27

تاریخ شهادت

18
فروردین
1364
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
جاده خندق
منطقه زندگی: 
مشهد
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

شهید ولی‌الله چراغچی مسجدی "قائم مقام فرمانده لشگر 5 نصر (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)"، اول مهرماه سال 1337 در خانواده ای مذهبی و مرفه در مشهد به دنیا آمد. پدربزرگ ایشان در زمان حیات خادم مسجد گوهرشاهد بود و فانوس‌های مساجد را روشن می‌کرد شاید به‌همین دلیل فامیلی چراغچی را انتخاب کرد. سال 1356 در رشته علوم دانشگاه بیرجند قبول شد و با شروع انقلاب و تعطیلی دانشگاه‌ها، درس را رها کرده و وارد سپاه شد. سال 1361 به روش سنتی با  همسرش ازدوج کرد.

 

شهید چراغچی در دوران جنگ تحمیلی به صورت مداوم در جبهه حضور داشت؛ آنها پنج برادر بودند که سه نفرشان همزمان در جبهه حضور داشتند. ولی الله به مادر می‌گفت باید خمس پسرانت را بپردازی و با شهادت خمس برادرانش را پرداخت کرد.

 

ولی الله چراغچی در عملیات بدر در بیست و چهارم اسفندماه سال 1363 در جاده خندق از ناحیه جمجه مجروح شد. همرزمان ایشان ابتدا گمان می کنند که به شهادت رسیده و سپس شهید را به بیمارستان تهران منتقل می کنند. حدود 21 روز در کما بود و هجدهم فروردین 1364 به شهادت رسید.

 

نحوه شهادت از زبان همرزم شهید شهید چراغچی

 

 آقای محکی که در زمان شهادت شهید چراغچی بیسم‌چی او بوده است از لحظات آخر حیات دنیایی شهید چراغچی سخن گفت و افزود:  در جریان عملیات بدر ما در منطقه به‌عنوان بیسیم‌چی آزاد بودیم و مأموریت داشتیم تا هر یک از مسئولین که قصد سرکشی به خط مقدم را دارند همراهی کنیم؛ آن روز قرعه به نام من افتاد و به همراه آقا ولی عازم خط شدم. با دیدن وی نیروهایی که تعدادشان حدود بیست‌نفری می‌شد، روحیه تازه‌ای گرفتند. وضعیت در آن روز کمی سخت شده بود ازیک‌طرف بعضی فرماندهان تقاضای نیرو و مهمات داشتند و فشار بسیار زیادی بود و از طرفی هم دشمن پاتک بسیار شدیدی را آغاز کرده بود به‌نحوی‌که به چهل یا پنجاه متری ما رسیده بودند و صدای شنی‌های تانک را به‌خوبی می‌شنیدیم دشمن خاک‌ریز را مورد هدف قرار داده بود و ما با آنچه در دست داشتیم مقاومت کردیم تا جایی که تانک‌های دشمن‌روی خاک‌ریز آمد ولی نیروهای پیاده‌نظام و خدمه تانک فرار کردند. غروب آن روز خاک‌ریزی پشت خاک‌ریز اول زدند و با ایشان جهت بررسی شرایط به آنجا رفتیم و شهید چراغچی نیازها را از طریق بی‌سیم به عقب اعلام کرد. نماز مغرب را خواندیم و من مختصر استراحتی کردم وقتی بیدار شدم دیدم آقا ولی هنوز در حال نماز است و این کار تا صبح ادامه داشت بعد از نماز صبح باز دشمن اقدام به پاتک کرد. زمانی‌که وی برای بررسی وضعیت دشمن سر خود را از خاک‌ریز بالا برد مورد اصابت گلوله قرار گرفت. در آن شرایط وی را با موتور به عقب انتقال دادیم و چون سردار قالیباف وضعیت شهید چراغچی را از نزدیک دید دستور داد که وی را با بالگرد به تهران منتقل کنند که باخبر شدم در بیمارستان شهدای تجریش بستری شد که در روز 18 فروردین بعد از گذشت 25 روز به درجه رفیع شهادت نائل آمد.  

 

وصیت‌نامه شهید ولی‌الله چراغچی مسجدی 
 

مسلم و تسلیم هستم و شهادت می‌دهم به خداوند "حی لا یموت واحد، رحمان و رحیم و .... محمد (ص)، بهترین برگزیده از یک صد و بیست و چهار هزار رسولش و علی (ع) وصی بر حقش و یازده فرزند علی (ع) از فاطمه (س) که همگی برحقند و اما تنها حجت خدا مهدی(عج) است که به انتظار فرمان ظهورش (نگران از انسانیت) نشسته است. 

قال الحسین (ع) "ان الحیاه عقیده و الجهاد و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین

درود خدا به امام عزیزم که ما را آگاهی بخشید و در هر فرصت برای پاک کردن زنگار نیت‌ها پرداخت تا فقط برای خدا باشیم و رحمت خدا بر شهداء باد که به ما آموختند چگونه بهتر رفتن را .

 

ارتباط با نبردها: