مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

"وای بر کسی که از مر گ هراسان باشد." - شهید محمد شهسواری

چاپلینک ثابت
عکس شهید: 
نام شهید: 
آژاده شهید محمد شهسواری
سن: 
31

تاریخ شهادت

20
مرداد
1375
قشر اجتماعی: 
پاسدار سپاه
محل شهادت: 
جاده بم زاهدان
منطقه زندگی: 
روستای شیخ آباد کهنوج
جنس: 
مذکر
برگزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید: 

محمد شهسواری فرزند دادکریم سوم اسفند ماه سال 1334در روستای شیخ آباد کهنوج به دنیا آمد. در هفت سالگی در مدرسه پهلوی سابق شروع به تحصیل کرد. با حافظه کم‌نظیری که داشت با بهترین معدل‌ها تا سال ششم ادامه تحصیل داد. قرآن را در مکتب خانه‌ای نزد عموی خود فراگرفت و چون در کهنوج مدرسه نبود از ادامه تحصیل بازماند. سپس برای تأمین مخارج زندگی خانواده به جزیره کیش رهسپار شد.

 

محمد زندگی ائمه اطهار به خصوص ابا‌عبدالله الحسین (ع) را الگوی زندگی خود قرار داده بود. مسجد کهنوج جایگاه همیشگی او بود. در سال۵۸ در پمپ بنزین کهنوج مشغول کار شد و با شروع جنگ تحمیلی محمد دیگر طاقت ماندن نداشت.

 

برای اولین بار از طریق لشکر 41 ثارالله به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در عملیات «الی‌بیت المقدس» شرکت کرد. سال ۶۱ در اداره آموزش و پرورش کهنوج مشغول به کار شد. شهادت فرمانده رشید «میثم افغانی» که با وی نسبت فامیلی داشت او را بیشتر شیفته جهاد و شهادت کرد و مرتبه دیگر به جبهه اعزام شد. در سال ۶۳ برای چهارمین بار به جبهه شتافت و در تاریخ ۶۳/۱۲/۲۲ در عملیات «بدر» در شرق دجله به اسارت نیروهای بعثی درآمد. ایشان بزرگی روح خود را با دستان بسته در حالی که اسیر دشمن بود با فریاد «الله‌اکبر خمینی رهبر»، «مرگ بر صدام ضد اسلام» در مقابل دوربین خبرگزاری‌های جهان به نمایش گذاشت و فریادش در تاریخ، طنین افکن و جاودانه شد.

 

پس از آزادی از سوی مسئولین مورد تفقد قرار گرفت و مدال شجاعت را از دست ریاست جمهوری وقت دریافت کرد.

 

سرانجام این آزاده سرافراز روز 20 مردادماه سال 1375 برای انجام مأموریت در روز پاسدار راهی زاهدان شد. افراد نا‌شناس خودرو حامل او و سربازی به نام بهبودی که 20 روز دیگر تا پایان خدمتش باقی مانده بود را چندبار از مسیرش منحرف کردند سرانجام با واژگون شدن خودرو هر دو نفر شهید شدند. بعد از شهادتش مدال درجه سوم شجاعت را به این شهید اعطا کردند.

 

در فرازی از وصیتنامه شهید محمدشهسواری آمده است :«خداوند توفیق دهد که ادامه دهنده راه شهیدان باشیم امام امت را دعا کنیم و طول عمرایشان را از خداوند بخواهیم.»

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 84 در سفری که به جیرفت داشتند، درباره محمد شهسواری فرمودند: «یکی مثل شهید محمد شهسوارى  آزاده سرافراز جیرفتى  به یک چهره ماندگار در کشور تبدیل می‌شود؛ نه به‌خاطر این‌که وابسته به یک قشر برتر است؛ نه! او یک رعیت‌زاده و یک جوان برخاسته از قشرهاى پایین اجتماع است؛ اما آ گاهى و شجاعت او، او را در چشم مردم ایران عزیز میک‏ند.»

 

وصیت نامه شهید محمد شهسواری

 

 بسمه تعالی

 

با درود و سلام به رهبر کبیر انقلاب امام امت خمینی بت‌شکن و با درود و سلام بر خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی و با سلام و درود بر مجروحین جبهه حق علیه باطل .

و با سلام و درود با ایثارگری‌های امت حزب‌الله در پشت جبهه‌ها و سلام و درود بر رزمندگان جنگ تحمیلی و همچنین شهدا که با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند -که همچنان ادامه دارد-، تا در سرتا سر جهان، پوزه مستکبران را به خاک بمالند، دست از مبارزه بر نخواهند داشت.

 

 و سلام و درود بر شما امت حز ب‌الله که اگر یک برادر ارتشی یا سپاهی یا بسیجی به درجه شهادت نائل می‌گشت، خانه و زندگی خود را رها می‌کرد و اسلحه برادر را بر دوش می‌گذاشت و با خودش زمزمه می‌کرد که ای برادر! اگر شما خون عزیزتان را در راه دین مقدس اسلام دادید، من هم وظیفه دانستم که فوری بیایم اسلحه شما را بر دوش بگیرم؛ همان طوری که از صدر اسلام تا کنون این مبارزات با دشمنان اسلام بوده که هنوز هم باقی است.

 

 ما یک وقت ناراحت نشویم که چرا این جنگ‌ها با کفار هم‌چنان ادامه دارد. پس بر تک تک ما واجب و ضروری است یکی پس از دیگری وظایف خود را طبق آئین اسلام انجام دهید و هر کس در این امر کوتاهی کند، فردای قیامت مسئول خواهد بود.

 

 وقتی از شما سوال کردند و پرسیدند شما در جوانی چه کارهایی در راه خدا انجام داده‌اید، باید چه جواب بدهیم؟ وای برکسی که عین خیالش نباشد. نمی‌دانم که چه جواب خواهد داد. ان شاءالله این‌طور کسان کم پیدا می‌شود و با رهبری امام امت، خمینی بت‌شکن و نائب برحقش که این نعمت به قول امام خدا به ملت ایران مرحمت فرمودند، به همگی تبریک عرض بکنیم و امیدوارم که از دنباله روی این پیر جماران کوتاهی نفرمایند.

 

البته اشخاص منافقین آنانی هستند بترسانی یا نترسانی ایمان نخواهند آورد. دلهای آنها مریض است. …

 

در این دنیایی که همه بندگان خدا در آزمایش هستند، مانند این می‌ماند که بچه دانش‌آموز را اول مهرماه به دبستان می‌فرستی اگر بچه زرنگ باشد؛ یعنی درس بخواند و همراه بچه‌های ولگرد نرود، حتماً آخر خردادماه نتیجه قبولی خود را خواهد گرفت؛ و لی اگر تنبل باشد، پس دیگر آخر سال چه انتظاری به غیر از اینکه مردودی او اعلام می‌شود دارد؛ ما انسان‌ها هم تقریباً وقتی که کمی فکر بکنیم نتیجه می‌گیریم ما کجا بودیم و به کجا آمدیم و به کجا می رویم و دست آخر نتیجه‌اش چه می‌شود.

 

 البته اگر خوب فکر کنیم از جان خود بیزار می‌شویم. اولاً ما که حدود نه ماه و نه روز در رحم مادر بودیم، این مدت غذای ما چه بود؟! البته از خون مادر بود ولی وقتی که متولد شدیم چه بودیم؟!

 

 پدر و مادر با چه ناراحتی و رنج و زحمت ما را بزر گ کردند و به مدرسه فرستادند؛ ولی وقتی که عاقل شدیم اینجا دیگر موظف هستیم کارهایی که خدا حرام فر موده ترک و کارهای که خدا آن را واجب کرده انجام دهیم .

 

بعضی از برادران روضه برای امام حسین می خواندند، سوال می‌کنیم تو که این‌قدر عشق به حسین (ع) دارید و عَلَم او در جهان فراموش نشدنی است، پس چرا به جبهه جنگ حق علیه باطل نمی روید؟

 

 مگر امام حسین برای ر ضای خدا و دین اسلا م نفرمودند «هیهات منّا الذله». من زیر بار ظلم نخواهیم رفت. تا ذره خون خود از اسلام دفاع خواهیم کرد، حالا چرا شما نمی‌روید؟

 

 البته در جواب گفت: حالا گلوله‌ای نخورده این.

 

وای بر کسی که از مر گ هراسان باشد. یعنی ترسو.

 

در زمان رسول اکر م (ص) شخصی به آن حضرت عرض کرد: من می خواهم همیشه وقت خوشحال و خوشوقت باشم.

 

در جواب گفتند خوشی و خوش وقتی شما از مر گ نترسیدن است. همیشه در فکر مرگ خود باشید. همیشه هم خوشحالی.

 

 خوش به سعادت آنها که در فکر مر گ خود هستند و سعی به این باشد که اگر از این دنیا رفتند، داخل لحاف نباشد و پتویی گرم ان‌شاءالله.

 

 امیدوارم که خداوند متعال مرگ ما را شهادت در راه خود قبول بفرماید.

 

و این‌جانب محمد شهسواری شماره شناسنامه ۱۸۴شیخ آباد کهنوج متولد۱۳۳۴که خداوند نصیب کرد، در این جبهه و جنگ حق علیه باطل آمدم، واجب دانستم وصیت‌های خود را به شما ملت ایران آغاز کنم. باشد که خداوند به برادران توفیق بدهد که دنباله‌رو شهدا باشند و امام امت را دعا کنید و طول عمر او را از خدا بیشتر بخواهید.

 

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.

 

فقط امام امت و نائب بر حقش از یاد نبرید.

 

 خداحافظ محمد شهسواری

۱۳۶۳/۱۲/۱۷

ارتباط با نبردها: 
ارتباط با یگان‌ها: