مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 27 بهمن؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

استفاده مکرر عراق از سلاح‌های شیمیایی در منطقه بدر و مناطق جفیر و طلائیه

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 4

نامه مورخ 9 آوریل 1985 نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خطاب به دبیرکل

 

بنا به اطلاع دولت متبوعم، و عطف به یادداشت شماره 135 خود مورخ 8 آوریل 1985، احتراماًً توجه جناب‌عالی را به مطالب ذیل جلب می‌نمایم.

 

در ساعت 17:20 دوشنبه 8 آوریل 1985، رژیم عراق، یک‌بار دیگر به جنگ شیمیایی در منطقه عملیاتی بدر و نیز مناطق جفیر و طلائیه با استفاده از گازهای خردل و اعصاب با بمباران هوایی و گلوله توپخانه، متوسل شد. بر اثر این اقدام جنایت‌کارانه اخیر رژیم عراق، 15 نفر از مردم شهید و 200 نفر مجروح شدند. از همین رو جمهوری اسلامی ایران از جناب‌عالی در مورد این مسئله و به‌خاطر دیدار با قربانیان شیمیایی اخیر، دعوت به‌عمل می‌آورد.

 

همچنین درخواست می‌نماییم که با اعزام فوری یک تیم کارشناسی به منطقه جهت بررسی مدارک جدید استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی موافقت نمایید. ما درخواست خود را از جامعه بین‌المللی و شورای امنیت به‌ویژه جهت محکوم کردن این جنایات وحشیانه که حتی در طی دیدار دبیرکل از بغداد اتفاق افتاده است، تکرار می‌نماییم که عدم رعایت کامل طرف عراقی را جهت توجه به مسئولیت دبیرکل سازمان ملل و نیز بی‌توجهی کاملش به قوانین بین‌المللی بشردوستانه را ثابت می‌نماید. بدیهی است که ادامه سکوت شورای امنیت در مورد این مسئله، بی‌طرفی آن را درباره جنگ تحمیلی عراق، بیش از پیش سست خواهد کرد.

 

سعید رجایی ‌خراسانی ـ سفیر نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل


 

تاریخ شمسی

20
فروردین
1364

تاریخ میلادی

9
آوریل
1985
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
S/17089