مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تشکر دبیرکل سازمان ملل از رئیس جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش پیشنهاد قطع حملات به مناطق مسکونی عراق

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 3

پیام مورخ 11 ژوئن 1984 دبیرکل خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

احتراماً با توجه به دریافت پیام جناب‌عالی مورخ 10 ژوئن 1984 (S/16609) که در پاسخ به پیشنهاد اینجانب مورخ 9 ژوئن (S/16611) ارسال شد در آن از دولت‌های ایران و عراق خواسته بودم به حملات نظامی علیه مناطق صرفاً غیرنظامی در دو کشور پایان دهند، اینجانب از پذیرش جناب‌عالی عمیقاً تشکر می‌کنم که به اصول بشردوستانه منشور سازمان ملل پاسخ دادید. همچنین به اطلاع جناب‌عالی می‌رسانم که دولت جمهوری عراق در تاریخ 10 ژوئن با من مکاتبه داشته و پیشنهاد من را پذیرفته است (S/16610)، متن کامل آن توسط نمایندگی دائمی جناب‌عالی در سازمان ملل ارسال خواهد شد. همچنین همان موارد پذیرش جناب‌عالی را به اطلاع دولت عراق می‌رسانم که نهایتاً در حال حاضر استنباط می‌شود، دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به دبیرکل سازمان ملل متعهد شده‌اند که کلیه حملات نظامی عمدی با استفاده از هر نوع وسیله در حمله به مراکز مسکونی صرفاً غیرنظامی در دو کشور را در ساعت 1 به وقت گرینویچ مورخ 12ژوئن 1984، متوقف سازند.

 

همان‌طور که در پیام خود مورخ 9 ژوئن ابراز داشتم، اطمینان دارم که این تعهدات با دقت بسیار اجرا می‌شود. بنابراین، اطمینان دارم که دولت جناب‌عالی دستورات لازم را به فرماندهان نظامی خود در این زمینه، فی‌الفور صادر خواهد نمود. به‌هرحال پیرو پاسخ جناب‌عالی مبنی بر ضرورت حسن انجام این قبیل تعهدات، اینجانب بلافاصله دستوراتی را به آقای دیه‌گو کردووز صادر می‌کنم و با نمایندگی دائمی دو دولت به منظور مورد ملاحظه قرار دادن این اقدامات تماس خواهم گرفت، که می‌تواند جهت تأیید صحت انجام تعهداتی که به آن پای‌بند هستید، لازم باشد.

 

مطمئن هستم پاسخ مثبت و سریع به پیشنهادات بشردوستانه، با استقبال مجامع بین‌المللی مواجه خواهد شد و اثرات این مناقشه دردناک را بر غیرنظامیان بی‌گناه، تسکین خواهد داد.


تاریخ شمسی

22
خرداد
1363

تاریخ میلادی

12
ژوئن
1984
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
S/16614