مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تشکر دبیرکل سازمان ملل از رئیس جمهوری عراق برای پذیرش پیشنهاد قطع حملات به مناطق مسکونی ایران

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 3

پیام مورخ 11 ژوئن 1984 دبیرکل به رئیس جمهوری عراق

 

احتراماً، با توجه به دریافت پیام جناب‌عالی مورخ 10 ژوئن 1984 (S/16610)، در پاسخ به پیشنهاد اینجانب که در 9 ژوئن (S/16611) ارسال شد و در آن از دولت‌های ایران و عراق خواسته شد که به حملات نظامی علیه مناطق صرفاً غیرنظامی در دو کشور پایان دهند، من از پذیرش جناب‌عالی عمیقاً تشکر می‌کنم که به اصول بشردوستانه منشور سازمان ملل پاسخ دادید. همچنین به اطلاع جناب‌عالی می‌رسانم که دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در تاریخ 10 ژوئن با اینجانب مکاتبه کرده و پیشنهاد من را پذیرفته است (S/16609)، که متن کامل آن توسط نمایندگی دائمی جناب‌عالی در سازمان ملل برای شما ارسال خواهد شد همچنین همان موارد پذیرش جناب‌عالی را به اطلاع دولت ایران می‌رسانم.

 

نهایتاً در حال حاضر استنباط می‌شود که دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به دبیرکل سازمان ملل متعهد شده‌‌اند که کلیه حملات نظامی عمدی با استفاده از هر نوع ابزار در حمله به مراکز صرفاً غیرنظامی دو کشور را در ساعت 1 به وقت گرینویج مورخ 12 ژوئن 1984 متوقف سازند.

 

همان‌طور که در پیام 9 ژوئن خود ابراز داشتم، اطمینان دارم که این تعهدات با دقت بسیار اجرا می‌شود، بنا براین اطمینان دارم که دولت جناب‌عالی دستورات لازم را به فرماندهان نظامی خود در این زمینه فی‌الفور صادر خواهد نمود. به‌هرحال پیرو پاسخ جناب‌عالی مبنی بر ضرورت حسن انجام این قبیل تعهدات، اینجانب بلافاصله دستوراتی را به آقای دیه‌گو کردووز صادر می‌کنم و با نمایندگی دائمی دو دولت به منظور مورد ملاحظه قرار دادن این اقدامات تماس خواهم گرفت که می‌تواند جهت تأیید صحت انجام تعهداتی که به آن پای‌بند هستید، لازم باشد.

 

پاسخ سریع و مثبت به پیشنهادات بشردوستانه که مطمئن هستم با استقبال مجامع بین‌المللی مواجه خواهد شد، اثرات این مناقشه دردناک را بر غیرنظامیان بی‌گناه، تسکین خواهد داد.


تاریخ شمسی

22
خرداد
1363

تاریخ میلادی

12
ژوئن
1984
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
S/16615