مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

حمله هواپیماهای ایران به نفت‌کش Kazimeh کویت

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 3

نامه مورخ 11 ژوئن 1984 نمایندگی کویت خطاب به رئیس شورای امنیت

 

احتراماً به پیوست متن نامه آقای شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح معاون نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه و اطلاعات کویت خطاب به رئیس شورای امنیت، ارسال می‌گردد.

 

محمد الف. ابوالحسن ـ نمایندگی دائمی کویت در سازمان ملل


نامه مورخ 11 ژوئن 1984 معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه و اطلاعات کویت خطاب به رئیس شورای امنیت

 

با توجه به قطعنامه 552 شورای امنیت درباره حملات به نفت‌کش‌های کویت و عربستان سعودی، مایلم به اطلاع جناب‌عالی برسانم که تصویب آن قطعنامه تحرک جدیدی را به تلاش‌های صورت گرفته، داده است تا جنگ بی‌وقفه ایران و عراق را متوقف سازد و با ابزارهای صلح‌جویانه و عادلانه مشکلات مهم میان ایران و عراق به‌خاطر صلح و امنیت در این منطقه حساس و در کل جهان، حل گردد.

 

امیدواریم که مشورت شورای امنیت با توجه به این موضوع و نیز قطعنامه عادلانه و سازنده مصوب شورا به تنش موجود در روابط ما با همسایه خود ایران پایان دهد، اما باکمال تأسف در یکشنبه مورخ 10 ژوئن 1984 در ساعت 1:55 قبل از ظهر یک هواپیمای نیروی هوایی ایران به یک نفت‌کش کویتی به‌نام کاظیمه (Kazimah) در مدخل ورودی خلیج (فارس) که به‌سوی کویت در حرکت بود، حمله کرد. این کشتی از منطقه عملیات نظامی که از سوی ایران و عراق مشخص شده، فاصله داشت.

 

ما این موضوع را جهت توجه جناب‌عالی یادآور می‌شویم و بسیار سپاسگزار می‌باشیم اگر بلافاصله شورای امنیت آن را مورد بررسی قرار دهد. همچنین از تلاش‌های جناب‌عالی جهت پایان بخشیدن به این حملات خطرناک، قدردانی می‌نماییم، این حملات تنها می‌تواند تنش را در منطقه افزایش داده که با گسترش آن، کنترل این وضعیت را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

 

صباح الاحمد الجابر الصباح ـ معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و اطلاعات کویت


تاریخ شمسی

22
خرداد
1363

تاریخ میلادی

12
ژوئن
1984
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
S/16618