مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

حمله 9 ژوئن عراق به اردوگاه پناهندگان کرد زیوه

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 4

نامه مورخ10 ژوئن 1985 نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خطاب به دبیرکل

 

بنا به اطلاع دولت متبوعم، احتراماًً توجه جناب‌عالی را به مطالب ذیل جلب می‌نمایم.

 

رژیم عراق بار دیگر رفتار اهانت‌آمیز خود را نه تنها به قوانین مورد احترام حقوق بین‌المللی بشردوستانه ثابت کرده بلکه همچنین به مردم عراق که هدف و منافع آنها به سوی پیشرفت ترسیم شده، توهین کرده است. ارتش متجاوز عراق در 9 ژوئن 1985 اردوگاه پناهندگان زیوه در استان آذربایجان غربی را که منازل گروهی از پناهندگان کرد عراقی بود، بمباران کرد که بر اثر آن 142 نفر از مردم که 79 نفر آنها کودک بودند کشته شده و 300 نفر مجروح شدند.

 

با بررسی جدیدترین شواهد در بی‌مبالاتی کامل عراق در حفظ جان آدمی، از تیم سازمان ملل مستقر در تهران خواسته شد تا از محل بازدید نماید. از جناب‌عالی درخواست می‌کنیم که بر ضرورت صداقت تیم در بازدید از محل تأکید گردد.

 

جمهوری اسلامی ایران یک‌بار دیگر از جامعه بین‌المللی و به‌ویژه سازمان ملل درخواست می‌کند که ژست سکوت غیرمسئولانه خود را نسبت به جنایات بی‌رحمانه‌ای که حکام عراق علیه غیرنظامیان بی‌گناه ایران و عراق مرتکب می‌شوند، بشکنند. باید برای کلیه کسانی که به حمایت مداوم خود از رژیم عراق ادامه می‌دهند حجت باشد که هر رفتار جنایت‌کارانه ممکنی را این رژیم انجام می‌دهد و نه تنها برای جان شهروندان خود ارزشی قائل نیست بلکه نمی‌تواند به آنها به‌عنوان مردم مورد وثوق بنگرد.

 

سعید رجایی ‌خراسانی ـ نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل


 

تاریخ شمسی

22
خرداد
1364

تاریخ میلادی

12
ژوئن
1985
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
s/17257