مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

قتل‌عام غیرنظامیان شهرهای اصفهان، سوسنگرد، دزفول، رامهرمز، نهاوند و روستاهای جاته و بین‌جعفر بروجرد توسط عراق

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 6

نامه مورخ 10 ژانویه 1987 کاردار موقت هیئت نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خطاب به دبیرکل

 

بنا به اطلاع دولت متبوعم، احتراماً به پیوست متن نامه‌ آقای علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به جناب‌عالی ارسال می‌گردد.

 

محمدجواد ظریف ـ کاردار موقت


پیوست

نامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به دبیرکل

 

رژیم متجاوز و جنایتکار عراق در ادامه سماجت خود در نقض قوانین حقوق بشردوستانه بین‌المللی و به‌دنبال قتل عام غیرنظامیان بی‌گناه در شهرهای اصفهان و سوسنگرد و روستاهای جاته و بین‌جعفر در 9 ژانویه 1987 که هیئت نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل جناب‌عالی را از آن مطلع ساخته است، امروز به مناطق صرفاً غیرنظامی شهرهای بروجرد، دزفول، رامهرمز و نهاوند حمله کرد. در حملات هوایی و موشکی امروز گفته شده که بیش از 90 غیرنظامی جان خود را از دست داده و بیش از 280 نفر مجروح شدند و چند واحد مسکونی نیز تخریب شد.

علاوه بر این ددمنشی‌‌ها علیه غیرنظامیان بی‌گناه، رژیم عراق به سلاح‌های ممنوعه طی چند نوبت در سه روز گذشته متوسل شده که جناب‌عالی از آن مطلع شده‌اید.

جناب‌عالی به خوبی آگاهید، سیاست عراق در توسل به جنگ‌افزار شیمیایی و حمله به مراکز غیرنظامی و مسکونی نشان‌دهنده عزم رژیم جنگ‌افروز عراق در ادامه و تشدید تاکتیک‌های تجاوزگرانه‌اش در جنگ تحمیلی می‌باشد. رژیم منحط عراق که قادر به رویارویی با رزمندگان شجاع مسلمان در منطقه نبرد نیست، یک‌بار دیگر به چنین حملات وحشیانه و خفت‌بار متوسل شده که نقض مهم‌ترین اصول حقوق بین‌المللی حاکم بر مخاصمات نظامی است و به پرونده حجیم جنایات جنگی قبلی خود افزوده است.

لازم به‌ذکر است که حملات عراق علیه مناطق صرفاً غیرنظامی با روند فزاینده ادامه یافته و با فقدان اقدامات تنبیهی مؤثر و بازدارنده از طرف مجامع بین‌المللی، رژیم مضمحل عراق گستاخانه به جنایات ددمنشانه خویش ادامه خواهد داد.

در حالی که جمهوری اسلامی ایران یک‌بار دیگر بر تعهدات مستمر خویش جهت رعایت کلیه قوانین مربوط به حقوق بین‌المللی در جنگ تحمیلی تأکید می‌کند، انتظار دارد که جناب‌عالی با اقدامات مؤثر به این‌گونه اعمال ضد انسانی عراق فوراً خاتمه دهید. با فقدان اقدامات فوری و مؤثر بین‌المللی جهت توقف اعمال تجاوزگرانه عراق، جمهوری اسلامی ایران راهی جز مقابله به مثل نخواهد داشت که حق قانونی دفاع از خویش در برابر این‌گونه جنایات بی‌شمار علیه بشریت می‌باشد. بدیهی است که رژیم متجاوز و بی‌قانون عراق مسئول کلیه پیامدهای این قبیل اقدامات تلافی‌جویانه خواهد بود.

علی‌اکبر ولایتی ـ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 

تاریخ شمسی

21
دی
1365

تاریخ میلادی

11
ژانویه
1987
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
s/18577