مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نگرانی اعضای شورا از استفاده نیروهای عراقی از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 6

یادداشت رئیس شورای امنیت

رئیس شورای امنیت به دنبال مشورت‌های شورا بیانیه ذیل را از طرف اعضای شورا در تاریخ 14 می 1987 صادر کرد:

اعضای شورای امنیت با توجه به ادامه منازعه ایران و عراق، گزارش هیئت اعزامی کارشناسان دبیرکل جهت تحقیق در مورد ادعاهای استفاده از تسلیحات شیمیایی در منازعه را مورد ملاحظه قرار داده‌اند.(S/18852)

شورا عمیقاً از نتایج متفق‌القول کارشناسان مبنی‌بر استفاده نیروهای عراقی از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی اظهار نگرانی کرد. غیرنظامیان در ایران با سلاح‌های شیمیایی مجروح شده‌اند و پرسنل نظامی عراق نیز بر اثر عوامل جنگ‌افزار شیمیایی متحمل جراحاتی گردیدند. اعضای شورا مجدداً استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی را که نقض آشکار پروتکل 1925 ژنو است و در آن استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ صریحاً ممنوع شده است، به شدت محکوم کردند.

با یادآوری بیانیه‌های 30 مارس 1987 (S/16454)، 25 آوریل 1985 (S/17130) و 21 مارس 1986 (S/17932) رئیس شورای امنیت، مجدداً اعضا با تأکید زیاد خواستار آن شدند که مفاد پروتکل ژنو دقیقاً محترم شمرده شده و رعایت گردد.

اعضا همچنین طولانی شدن منازعه را محکوم کردند که علاوه بر نقض حقوق‌بشر دوستانه بین‌المللی به افزایش آمار مرگ‌بار انسانی منجر شده و خسارات سنگین مادی را در دو کشور باعث گردیده و صلح و امنیت در منطقه را به مخاطره افکنده است.

اعضای شورا نگرانی عمیق خود را از خطرات گسترش منازعه به سایر کشورهای منطقه ابراز نمودند.

آنها درخواست خود را جهت احترام به تمامیت راضی کلیه دولت‌های منطقه مورد تأکید قرار دادند.

اعضای شورا بر اجرای قطعنامه 582 (1986) تأکید کرده و از طرفین درخواست کردند که با همکاری با شورای امنیت راه را جهت حل و فصل سریع، عادلانه و شرافتمندانه منازعه بگشایند.

آنها پشتیبانی خود را از تلاش‌های دبیرکل جهت بازگشت صلح برای مردم ایران و عراق ابراز نموده و از دو دولت درخواست کردند که به تلاش‌های وی به طور مثبت پاسخ گویند.

تاریخ شمسی

24
اردیبهشت
1366

تاریخ میلادی

14
می
1987
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
s/18863