مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

پاسخ به نامه مورخ 7 ژانویه ایران

چاپلینک ثابت
عنوان و جلد کتاب: 
جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل - جلد 8

نامه مورخ11 ژانویه 1988 کاردار موقت هیئت نمایندگی دائمی کویت در سازمان ملل خطاب به دبیرکل

بازگشت به نامه مورخ 7 ژانویه 1988 (S/19409) کاردار موقت جمهوری اسلامی ایران و یادداشت‌های پیوست، بنا به اطلاع دولت متبوعم، احتراماً مطالب ذیل را به اطلاع جناب‌عالی می‌رسانم:

کویت تأسف عمیق خود را از تکرار این قیبل اتهامات بی‌اساس ایران علیه کویت ابراز می‌نماید. کویت قبلاً نیز در فواصل مختلف این اتهامات را رد کرده است. اصرار ایران در تکرار این اتهامات در زمانی است که جهان به تلاش‌های دبیرکل و شورای امنیت چشم دوخته است و خواهان موفقیت آنان در پایان بخشیدن به این جنگ اسف‌بار می‌باشد. اقدامات ایران منعکس کننده نگرش منفی این کشور به این‌گونه تلاش‌ها است. همچنین گویای نیات پنهان این کشور در تعقیب اقدامات تجاوزگرانه غیرقابل توجیه‌ علیه کویت و سایر کشورهای منطقه است.

کویت قاطعانه این‌گونه اتهامات بی‌اساس را رد می‌کند و متعجب است که چرا ایران در این مقطع حساس یادداشت‌های اعتراض‌آمیز صادر می‌کند در حالی که موارد ادعای نقض حریم فضای کویت از سوی عراق به ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر گذشته باز می‌گردد.

همچنین واقعاً متعجبم که ایران قبل از اینکه یادداشت‌ها را برای دولت ذی‌ربط ارسال کند خطاب به دبیرکل صادر کرده و خواستار انتشار آن به عنوان سند رسمی شده است. همچنین از تاریخ انتشار یادداشت‌های مذکور، کویت تاکنون هیچ یک از آنها را دریافت نکرده است، همچنین سفارت ایران در کویت تأیید کرده است که هیچ یک از این سه یادداشت را برای وزارت امور خارجه کویت ارسال ننموده است.

یادداشت‌های ایران حاوی مطالب ناصحیح و اشتباهات فنی و جغرافیایی است که هیچ یک قابل تأیید نیست. قابل ذکر است در یکی از یادداشت‌ها اشاره شده که یکی از جنگنده‌های میراژ عراقی در جزیره بوبیان کویت فرود اضطراری داشته است در حالی‌که فرودگاهی در این جزیره وجود ندارد.

نکته دیگر که در یادداشت‌ها ذکر شده، این است که یک هواپیمای عراقی با سرعت خیلی زیاد (1200 مایل یا 1930 کیلومتر در ساعت) و در ارتفاع 60000 پا (18300 متر) در ساعت 12:21 وارد حریم فضایی کویت شده و در ساعت 12:50 ناپدید شده و وارد حریم فضایی عراق گردیده است. این بدین مفهوم است که هواپیمای مذکور 29 دقیقه به حریم فضایی کویت تجاوز کرده است و برای همگان روشن است که اگر این هواپیماها با چنین سرعتی پرواز کند تنها دقایقی از بخشی از حریم فضایی کویت عبور کرده است.

حقایق فوق مؤید آن است که نیات ایران در ارسال این یادداشت‌ها ادامه تنش در روابط خود با همسایگان خویش و توجیه موضع اسف‌بار خود است که با خواسته جهان صلح و نیز با تلاش‌های کویت در ادامه و تحکیم روابط حسن همجواری با ایران و نیز روابط برادرانه و دوستانه با مردم مسلمان همسایه خود ناسازگار است.

محمد سعدالسلال - کاردار موقت

تاریخ شمسی

21
دی
1366

تاریخ میلادی

11
ژانویه
1988
عکس‌های مرتبط: 
فایل‌های ضمیمه: 
شماره سند شورای امنیت: 
s/19417