مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

لشکر 10 سیدالشهدا (ع)

چاپلینک ثابت
سطح یگان: 
یگان مستقل
نوع یگان: 
یگان‌های رزم - سپاه پاسداران
استان های تحت پوشش: 
البرز
تهران
قزوین
چکیده محتوا: 

این یگان به عنوان تیپ 210 حضرت سیدالشهداء(ع) در اوایل فروردین سال15/1/ 1361 با عنایت الهی و با حضور جمعی از بهترین و مجربترین کادرهای سپاه تهران وفرماندهانی از تیپ محمد رسول الله و موافقت فرماندهی کل سپاه وباحکم فرماندهی منطقه 10 سپاه تهران(برادر داود کریمی)، بنام شهید بزرگوار محسن وزوائی صادر و این تیپ به عنوان یکی دیگر از یگانهای رزم سپاه پاسداران تاسیس و وارد عرصه نبرد حق علیه باطل از سپاه تهران و در کنار تیپ 27 محمد رسول الله(ص) قرار گرفت.

عقبه این تیپ در منطقه جنوب در پادگان دوکوهه واقع در اندیمشک و در جوار تیپ حضرت رسول قرار گرفت . تشکیل تیپ سیدالشهداء(ع) همزمان با شروع عملیات بیت المقدس گردید که در تاریخ هفدهم فروردین ماه همان سال در جلسه ای فوق العاده با حضور احمد متوسلیان(فرمانده تیپ محمد رسول الله(ص)، شهید ابراهیم همت ،محسن وزوایی علی اصغر رنجبران(جانشین تیپ سیدالشهداء) و تنی چند از کادر های اصلی دو تیپ سیدالشهداء(ع) و محمد رسول الله(ص) بنا به پیشنهاد برادر احمد متوسلیان مبنی بر در پیش بودن عملیات وبه منظور تقویت بیشتر تیپ محمد رسول الله(ص) و موافقت مجموع نفرات مقرر شد تیپ سیدالشهداء(ع) با تیپ محمد رسول الله(ص) در هم ادغام شوند. این دو تیپ در مجموعه ادغامی عملیات بیت المقدس را با موفقیت به انجام رساند .

 بعد از آن تعداد زیادی از مسئولان این تیپ به همراه جاوید اثر احمد متوسلیان و ابراهیم همت، به ماموریت جنوب لبنان اعزام شدند.  شهادت محسن وزوایی در عملیات بیت المقدس و اسارت برادر احمد متوسلیان در بیروت و ضرورت ایجاد یک تیپ رزمی مستقل باعث گردید که در شهریور 1361 تیپ سیدالشهداء(ع) با فرماندهی برادر حاج علیرضا موحد دانش (معروف به حاج علی موحد) مجدداً راه اندازی و شروع به فعالیت نماید .

در این مرحله تیپ با راه اندازی چهار گردان پیاده و گردانهای پشتیبانی(توپخانه . ادوات . پدافند .مهندسی .تخریب ،بهداری . مخابرات و…) از تهران به مقصد جبهه های مرزی عازم اسلام آباد غرب گردید و پادگان الله اکبر را به عنوان عقبه خود انتخاب نمود . در مدت فرماندهی شهید حاج علی موحد ،سازماندهی،آموزش و تامین نیازمندیهای اولیه تیپ انجام گردید و تیپ ماموریت پدافندی عملیات مسلم ابن عقیل درمنطقه عمومی سومار را به عهده گرفت و تا آذر ماه 61 فرماندهی تیپ را به عهده داشت.از آذر ماه سال 1361 فرماندهی تیپ سیدالشهداء(ع) به عهده شهید کاظم نجفی رستگار قرار گرفت که ایشان تا آبان ماه 1363 فرماندهی تیپ را به عهده داشتند

در این مدت شهید رستگار ضمن تقویت و استحکام سازمان تیپ و تغییر توانمندی تیپ از یک سازمان نوپا و پدافندی، تیپ را در عملیاتهای والفجر مقدماتی – والفجر یک – والفجر دو –والفجر چهار و عملیات خیبر شرکت داده و توانمندی تیپ را به حدی از قدرت رسانده که به عنوان یکی از تیپ های عملیاتی برتر در سازمان سپاه مطرح گردیده و قدرت فرماندهی و توان نیرویی آن دشمن را به هراس وامیدشت. از آبان ماه 1363 فرماندهی تیپ به عهده برادر محمد خزاعی قرار می گیرد که در این زمان جبهه های ایران با رکود عملیاتی مواجه بوده و تنها یک عملیات بدر در زمان فرماندهی برادر خزاعی انجام می شود که در این عملیات تیپ سیدالشهداء( ع) به عنوان احتیاط قرار می گیرد . در خرداد ماه 1364 فرماندهی تیپ به برادر علی فضلی واگذار می گردد

و ایشان علی رغم مجروحیتهای مکرر و مصدومیتها و معلولیتهای شدید در جبهه های نبرد ،تا بهمن ماه 1376 فرماندهی لشکر را به عهده داشته است . با توجه به توان رزمی و عملیاتی و استعداد و همچنین حماسه آفرینی های تیپ سیدالشهداء(ع) در عرصه های نبرد و در جهت تقویت و گسترش سازمان رزمی و لیاقتها و شایستگیهای تیپ ، در تاریخ 28 خرداد ماه 1365 و با تصویب فرماندهی محترم کل سپاه از تیپ پیاده به لشکر ارتقاء و تغییر سازمان داد .

اطلاعات مربوط به «مطالب مرتبط» به طور مستمر و تدریجا افزایش می یابد