مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع)

چاپلینک ثابت
سطح یگان: 
یگان مستقل
نوع یگان: 
یگان‌های رزم - سپاه پاسداران
استان های تحت پوشش: 
زنجان
سمنان
قم
مرکزی
چکیده محتوا: 

‌تیپ 17 قم، پس از عملیات طریق‌القدس، در منطقه‌ی عمومی شوش ‌‌با بهره گیری از نیروهای قم‌، مشهد‌، بهبهان‌ و شوش به فرماندهی مرتضی صفاری راه اندازی شد‌.

گفته می شود علت اصلی نام و شماره‌گذاری ‌تیپ 17 قم، حضور زیاد نیروهای قمی در این تیپ ‌باشد که به یاد حضرت فاطمه‌ معصومه‌(س) اسم تیپ را «قم» و به‌ یاد قیام قمی‌ها در اعتراض به مقاله‌ی اهانت‌آمیز روزنامه‌ی اطلاعات در 17 دی‌ماه 1356 به امام خمینی‌(ره) شماره‌ی آن‌ «‌17» شد.

 زمان زیادی از راه‌اندازی تیپ نگذشته بود که شهید مجید بقایی، فرمانده‌ قرارگاه فجر سپاه، مرتضی صفاری را ‌به‌عنوان جانشین خود به این قرار‌گاه برد و فرماندهی تیپ ‌17 قم را به حسن درویش سپرد.

مردادماه 1361، تیپ 17 قم به  تیپ 17 علی‌بن‌ابی طالب‌(ع) تغییرنام یافت. از این زمان به بعد استان‌های مرکزی‌، سمنان و زنجان تأمین‌کننده‌‌ی اصلی ‌نیروی تیپ17 علی‌بن‌ابی‌طالب شدند.

درآبان ماه 1363 برادر غلامرضا جعفری به فرماندهی این تیپ گذاشته شد و تا خرداد1367 حدود 43 ماه عهده دار این سمت بود.

در خرداد ماه 1367 به مدت دو ماه برادر محمد میرجانی فرماندهی آن را برعهده داشت.

 ‌‌در مرحله چهارم عملیات رمضان، شهید مهدی زین‌الدین فرماندهی تیپ17 را عهده‌دار شد تا همه‌ی ارکان آن در اختیار نیروهای بومی استان‌های پشتیبانی‌کننده‌اش باشد.

بعد از عملیات محرم ‌که سپاه‌ پاسداران، سازمان رزمش را گسترش ‌داد، تیپ 17 به لشکر 17علی‌بن‌ابی‌طالب‌(ع) ارتقا پیدا کرد و با تشکیل دو تیپ به نام های تیپ یکم الهادی و تیپ دوم حضرت معصومه توسعه سازمان دادد.

بعد از عملیات والفجر10 دروضعیت پدافندی این عملیات درمنطقه عمومی حلبچه (خرداد1367) لشکر17 به دولشکر17 و 71 روح الله ،تفکیک و با فرماندهی مستقل آماده اجرای ماموریت شد. موضوع تفکیک لشکر17 به دو لشکر در راستای گسترش سازمان رزم سپاه و پیرو دستور علی شمخانی قائم مقام فرماندهی کل و فرمانده نیروی زمینی سپاه درآخرین ماه های جنگ انجام شد.

. این لشکر پر‌آوازه‌، در زمان جنگ در کنار حماسه‌آفرینی‌های ماندگارش به گسترش سازمان رزمی سپاه‌پاسداران کمک‌های بسیاری کرد.

 تیپ‌های 12 قائم(عج) از استان سمنان‌، صاحب‌الامر‌(عج) از استان زنجان و لشکر 71 روح‌الله از استان مرکزی،‌ یگان‌های عملیاتی پرتوانی بودند که از درون لشکر 17 علی‌بن‌‌ابیطالب(ع) تشکیل شدند.

اطلاعات مربوط به یگانها در دست تکمیل می باشد

اطلاعات مربوط به «مطالب مرتبط» به طور مستمر و تدریجا افزایش می یابد