مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

لشکر 33 المهدی (عج)

چاپلینک ثابت
سطح یگان: 
یگان مستقل
نوع یگان: 
یگان‌های رزم - سپاه پاسداران
استان های تحت پوشش: 
فارس
چکیده محتوا: 

با دستور فرماندهی سپاه مبنی بر تشکیل یگان های جدید در اسفند ماه 1360 و با با توجه به استعداد نیروی فارس تیپ دیگری تشکیل شد که با پیشنهاد سردار علی فضلی و با موافقت فرماندهی وقت سپاه برادر محسن رضایی به نام تیپ 33 المهدی(عج) نام گذاری شد.

توضیحات:

1-برادر محسن رضایی فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در باره نحوه تاسیس تیپ المهدی (عج) –

جبهه آقای مجید بقایی در محور شوش بود که رفتیم خط آنجا را دیدیم . در محور شوش تعدادی از بچه های گیلان با آقای مرتضی صفاربودند، تعدای از بچه های گچساران هم بودند که برادرمان آقای دقیقی و فضلی با آنها ارتباط داشتند.

آقای رودکی هم همان جا بود. ما دیدیم اگر تعدادی از نیروها را از سمت جنوب اهواز بیاوریم و با نیروهای شوش ادغام کنیم یکی دو تیپ هم می توانیم تشکیل بدهیم که در عمل سه تیپ ایجاد شد؛ یعنی بقیه نیروهای دیگر را هم که اضافه کردیم ، توانستیم قرارگاهی را در شوش با سه تیپ سازمان بدهیم.

سه تیپی که در قرارگاه فجر سازماندهی شدند عبارت بودند از تیپ امام سجاد (ع) ، تیپ المهدی (عج)و تیپ امام حسن (ع)

فرماندهی تیپ از بدو تشکیل آقای علی فضلی بود.

البته تیپ المهدی (عج) آن زمان با تیپ المهدی (عج)بعد که از اهالی جهرم و فسا تشکیل شده بودند فرق دارد.

تیپ المهدی (عج) در زمان آقای علی فضلی متشکل از بچه های گچساران و تعداد زیادی از یاسوج بودند

در تیپ المهدی (عج) حسین دقیقی که با بچه های گچساران مرتبط بود و آقای حسین پروین هم بودند همراه با آقای یدالله کلهر، اینها با هم یک تیم با هم آمدند و برادر دقیقی در راس اینها بود. و تیپ المهدی (عج) را درست کردند

تیپ المهدی (عج) در زمان عملیات فتح المبین درست شد. تاریخ شفاهی جنگ- فصلنامه نگین شماره 50

2-تاریخچه لشکر 33 المهدی (عج) بر اساس مصاحبه سردار فضلی و اسدی

پنجم اسفند ماه  1360 از طرف فرمانده کل سپاه پاسداران به برادر حاج علی فضلی که جانشین تیپ 25 کربلا بودند دستور تشکیل تیپی داده شد که چند روز بعد به نام مبارک حضرت ولی عصر، تیپ المهدی نامیده شد. هسته ی اولیه تیپ المهدی 28 نفر، شامل برادرانی از سپاه گچساران، سپاه تهران و کرج سمنان کاشان خوزستان ، کرمانشاه ، استان فارس ؛ شهرهای مختلف آن مثل جهرم، فسا و شیراز بودند . می توان گفت از بیشتر نقاط مختلف کشور در تیپ المهدی پذیرش مسئولیت شده بود که همین گوناگونی و تنوع، مدیریت خاصی هم می طلبید.

برای استقرار بخشی از عقبه ی تیپ المهدی، بین شوش و اندیمشک شهرکی به اسم شهرک خلخال که ساکنینش آن را تخلیه کرده بودند انتخاب شد که اسمش را بعدا شهرک المهدی گذاشتند. شهید معمار از دادستان و حاکم شرع  دزفول، اجازه گرفت تا برای استقرار در منازل مردم مشکلی نباشد و این جا به عنوان مقر تیپ المهدی ثبت شود، که این اولین مقر بود. بخشی هم در شهرک ابوذر در چهار پنج کیلومتری شهر شوش مستقر شدند. بقیه ی نیروها در خطوط مقدم مشغول شناسایی و طراحی و کارهای مربوط به آماده سازی عملیات بودند. همزمان با ابلاغ تشکیل تیپ المهدی، دستور انتخاب کادر فرماندهی ، کار سازماندهی، آموزش و شناسایی منطقه عملیات هم ابلاغ شد. شهید حاج یدالله کلهر به عنوان جانشین تیپ انتخاب شد. حاج حسین دقیقی رئیس ستاد تیپ شد شهید حاج علی معمار فرمانده عملیات تیپ واطلاعات تیپ، حشمت حسن زاده از شوش بودند . برادر احسان درستکار هم شد مسئول موتوری تیپ. 

از فرمانده گردانهای شجاع تیپ المهدی، شهید علی موحد دانش بود که ایشان بعدا بنیانگذار تیپ 10 سید الشهدا شدند. فرمانده گردانهای بعدی شهید مهدی شهر پسند از کرج، شهید حمید گلکار، شهید خدامراد مرادی از شهدای گچساران، آقا تقی محقق، شهید قاسم عربیان از کاشان، خیبر صالح خواه از مسجد سلیمان و اسماعیل لسانی فرمانده گردان ضد زره بودند که بعدها مسئول ادوات تیپ شدند. سید رضا مظهری فرمانده گردان ادوات بود از گچساران، فرمانده محور و گردان هایی که در احتیاط ما بودند؛ حاج حسین الله کرم از گیلان غرب، شهید حسن شفیع زاده فرمانده توپخانه ی نیروی زمینی سپاه که هدایت آتش توپخانه و ادوات و هماهنگی مشترکات تیپ و ارتش با ایشان بود .

افرادی مثل کاظم رفیعی، حسین دلیر، شهید قبادی، علی حسین بیگ، احسان درستکار حمید صدوری، مهدی نشاسته، محمد آرامش، غلام صادقی، حمزه امینی از نیروهای مخلص تیپ بودند. از جهرم شعبانعلی راشد که از نیروهای شهید چمران بود هم در تشکیل تیپ المهدی و هم   در عملیات خیلی کمک کردند خصوصا بعد از فتح المبین، راشد در بیت المقدس هم خیلی کمک کرد. آن روزها اعزام ها از همه جای کشور بود و نیروهای مختلف می رسید و از همه جای کشور نیرو بود از بوشهر هم در المهدی نیرو بود مثلا از زنجان نجم الدین تقی لو و خیبر صالح خواه از مسجد سلیمان .

سیر تغییر و تحول تیپ 33 المهدی

1-تاسیس تیپ 33 المهدی (عج)به فرماندهی برادر علی فضلی :

تیپ 33 المهدی (عج) در تاریخ 5/12/1360 در پی تصمیم مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر گسترش و توسعه سازمان رزم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی برادر علی فضلی قبل از عملیات فتح المبین تشکیل شد.

2-تحویل تیپ 33 المهدی (عج) به منطقه نه منطقه 9  کشوری شامل استانهای فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد

لشکر 7 فجر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سه تیپ المهدی (عج) ،امام سجاد(ع) و جواد الائمه تشکیل شده  و متعلق به منطقه 9 (فارس) است که در این میان تیپ المهدی (عج)و تیپ امام سجاد(ع) با یک سری تعویضات تحویل منطقه 9  کشوری شامل استانهاهای فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد گردید و تیپ جواد الائمه (ع) که از منطقه 4 می باشد تا تشکیل لشکر منطقه 4 زیر امر قرارگاه فجر قرار گرفت (1)

3-انتصاب برادر محمد جعفر اسدی به فرماندهی تیپ 33 المهدی (عج)

پس از انجام عملیات بیت المقدس بر اساس تصمیم فرماندهان تامین نیروی تیپ 33 المهدی (عج) رسما در اختیار منطقه نه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامل استانهای فارس بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد–قرار گرفت با دستور برادر محسن رضایی فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ در تاریخ 2/4/1361 فرماندهی تیپ المهدی (عج)تغییر نمود و برادر محمد جعفر اسدی به فرماندهی تیپ المهدی (عج) منصوب گردید . که وی تا آخر جنگ تحمیلی در این سمت ماند.

مستقل شدن تیپ 33 المهدی (عج):

در تاریخ 4/2/1362 طی نامه شماره 554-3/11-22ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، تیپ 33 المهدی (عج) از لشکر 19 فجر جدا و تحت امر مستقیم سپاه 7 حدید قرار می گیرد.

ارتقاء تیپ 33 المهدی (عج) به لشکر 33 المهدی (عج)

 تیپ 33 المهدی (عج) بعد از عملیات والفجر هشت به دنبال کارایی و کارنامه درخشان خود به لشکر 33 المهدی (عج) ارتقاء یافت

تاسیس یگان  326 قائم فارس توسط لشکر 33 المهدی (عج)

در پی دفاع متحرک عراق در سال 65 ، مسئولین سپاه تصمیم به تشکیل یگانهای قائم گرفتند، که در این رابطه یگان قائم 326 فارس  به فرماندهی برادر عبدالعلی نجفی درتاریخ 4/3/1365 تشکیل گردید. لازم به توضیح می باتشد که کلیه نیروهای این یگان از لشکر 33 المهدی (عج) بود ند. که بلافاصله این یگان در منطقه حاج عمران در ارتفاعات شهید صدر در خط پدافندی مستقر و در تاریخ 10/6/1365در عملیات کربلای  دو شرکت نمود.

ادغام یگان 326 قائم فارس در لشکر 33 المهدی (عج)

بعد از این که یگان 326 قائم فارس در عملیات کربلای دو در منطقه حاج عمران عراق شرکت نمود ، بنا به تصمیم مسئولین جهت کارایی بیشتر لشکر 33 المهدی (عج) ، این یگان در لشکر المهدی ادغام گردید.

تغییرات لشکر 33 المهدی (عج)بعد از اتمام جنگ تحمیلی

 بعد از خاتمه جنگ لشکر 33 المهدی به دو یگان تقسیم گردید الف: تیپ 33 هوابرد المهدی (عج) به فرماندهی برادر حجت الله آذرپیکان که در شهرستان جهرم از شهرهای جنوبی استان فارس می باشد، مستقر شد. ب: تیپ 3 انصارالحجه به عنوان یکی از تیپ های تحت امر لشکر 19 فجر به فرماندهی برادر عبدالعلی نجفی در شهرستان فسا که از شهرهای جنوبی استان فارس می باشد. مستقر گردید.

اطلاعات مربوط به یگانها در دست تکمیل می باشد

این اطلاعات قرار است با همکاری یگان؛ از زمان و نحوه تشکیل ، سیر تحولات و گسترش سازمان، نبردها، فرماندهان شهید و ... تهیه گردد.

اطلاعات مربوط به «مطالب مرتبط» به طور مستمر و تدریجا افزایش می یابد