مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

15 امام حسن مجتبی (ع)

چاپلینک ثابت
سطح یگان: 
عملیاتی
نوع یگان: 
یگان‌های رزم - سپاه پاسداران
استان های تحت پوشش: 
کهگیلویه و بویراحمد
چکیده محتوا: 

پس از عملیات رمضان، تغییراتی در تشکیلات و سازمان‌های رزمی سپاه رخ می‌دهد. از آن جمله تیپ‌های 43 بیت‌المقدس ـ 46 فجر و 22 بعثت منحل می‌شوند و (شهید) حسن درویشی که فرماندهی تیپ 17 قم را داشت، مأموریت می‌یابد تا تیپ 15 امام حسن مجتبی(ع) را تشکیل دهد.

فرماندهی تیپ 17 از این پس به (شهید) مهدی زین‌الدین واگذار می‌شود که تا این زمان جانشین فرمانده تیپ 15 بوده است.

حسن درویشی با استفاده از نیروهای کادر تیپ‌های منحل‌شده و تعدادی از نیروهای خوزستانی تیپ 17، در روز 15 ماه مبارک رمضان تیپ را تشکیل می‌دهد و به همین سبب نام 15 امام حسن مجتبی(ع) برای آن انتخاب می‌شود.

این تیپ در عملیات محرم برای پدافند حاضر می‌شود. در گسترش سازمان رزم سپاه در والغجر مقدماتی به استعداد 12 گردان پیاده و 3 گردان زرهی و گردانهای توپخانه، پدافند، ادوات به لشگر 15 امام حسن مجتبی(ع) تبدیل می‌شود و پس از این عملیات مجدداً به سازمان تیپ بازمی‌گردد.

در مهرماه 62 به عنوان اولین تیپ آبی ـ خاکی تعیین می‌شود و چند ماه بعد تحت فرماندهی قرارگاه موقت نصر در عملیات خیبر شرکت می‌کند. در این عملیات (شهید) حسن درویشی از تیپ جدا و به قرارگاه کربلا می‌رود و فرماندهی تیپ برعهده (شهید) بهروز غلامی قرار می‌گیرد که وی و قائم مقام او (شهید) عبدالعلی بهروزی، در این عملیات به شهادت می‌رسند.

مجدداً (شهید) حسن درویشی به فرماندهی تیپ بازمی‌گردد. (شهید) نعمت‌الله سعیدی فرمانده طرح عملیات تیپ و (شهید) حسن درویشی نیز در عملیات بدر به خیل شهدا می‌پیوندند.

این تیپ در عملیاتهای ظفر(1) ـ والفجر8 ـ پاتک عملیات والفجر9 ـ لاری و کربلا(1) مشارکت می‌کند.

در مرداد 1365، پنج گردان از این تیپ به تیپ 48 فتح (کهکیلویه و بویراحمد) و 4 گردان آن به لشکر 7 ولی‌عصر منتقل و تیپ منحل می‌شود.

تیپ 15 امام حسن مجتبی(ع) پس از پذیرش قطعنامه مجدداً با عنوان تیپ تکاور 15 امام حسن مجتبی(ع) تحت امر نیروی زمینی سپاه تشکیل شده است.