تحلیل نادرست اطلاعاتی دشمن از عملیات آتی نیروهای خودی | دفاع‌مقدس
مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مرداد؛

 

پیغام خطا

فیلد What code is in the image? اجباری است.
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تحلیل نادرست اطلاعاتی دشمن از عملیات آتی نیروهای خودی

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
35402
نوع سند: 
اسناد عراقی

تاریخ تهیه

12
آبان
1366
تعداد: 
1 برگ
محل نگهداری: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
چکیده: 

با توجه به تحرکات نیروهای خودی در منطقه ماووت و شمال عراق،در مهرو آبان 1366 سندی از مقر قوای عراقی به دست آمد (در اسفند 1366) که حاکی از هشیاری دشمن در این منطقه و پیش‌بینی اجرای عملیات خودی در آن و همچنین پیش‌بینی اجرای عملیات در شرق بصره پس از این عملیات می‌باشد. در این سند که با امضای فرمانده تیپ39 پیاده، سعدالله احمد، می‌باشد و در تاریخ 1366/8/12 صادر شده است، بخشی از موضوعات مطرح شده در جلسه روز 1366/8/2 فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق درج شده است.

 

عملیات نیروهای خودی در آبان ماه سال 1366 در منطقه شمالغرب، با نام نصر 8 صورت گرفت. نیروهای خودی موفق شدند در این عملیات در جهت و محوری حرکت کنند که دشمن پیش بینی آن را نکرده بود. همچنین عملیات خاصی در منطقه جنوب انجام نشد.

متن سند: 

موضوع: جلسه فرماندهی کل نیروهای مسلح                               قرارگاه تیپ 39 پیاده

عملیات عراق - شماره 11- 208 (تاریخ 1366/8/12)

 

نامه فرماندهی سپاه یکم مورخه 1366/8/8 بدین شرح است:

در جلسه فرماندهی کل نیروهای مسلح به تاریخ 1366/8/2نکات زیر درباره وضعیت منطقه عملیات سپاه یکم و منطقه عملیات جنوب به تصویب رسید:

1- با توجه به هماهنگی بین دشمن ایرانی و عناصر خرابکار (مخالفین) و تمرکز گسترده مخالفین در مناطق سرگلو و بیرگلو، دشمن عملیات خود را در مناطق ماووت و قلعه‌دیزه مؤکداً آغاز خواهد کرد.

 

2- با توجه به آمادگی‌های گسترده دشمن در منطقه عملیات جنوب به ویژه روبه‌روی مناطق عملیاتی سپاه سوم و سپاه هفتم (ابوالخصیب، شلمچه، شرق بصره) باید بیداری و آماده‌باش کامل برای دفع هرگونه تک دشمن داشته باشید و از غافل‌گیری جلوگیری نمایید.

 

3- به منظور خنثی نمودن مقاصد دشمن برای انهدام سیل‌بند (سّد) دوکان، فعالیت‌های حفاظتی از این سیل‌بند اجرا شود.

 

4- موانع و مواضع پدافندی در منطقه ماووت قوی و محکم بوده و حفاظت از آن ضروری است.

 

5 - آماده ساختن خمپاره‌اندازها برای کوبیدن ستون‌های پیشروی دشمن. بهتر است سمت آتش به سوی محور قاشان (قشن) - کنجرین باشد.

 

6 - تسلط کامل بر شکاف قامیشن(قمیش) و محور قاشان (قشن) - کنجرین - سورقلات داشته باشید و از رخنه دشمن به سمت جنوب منطقه جلوگیری شود. همچنین حفاظت از ارتفاعات 1418 شمالی، 1494، 1418 جنوبی و کاریزه تأمین گردد.

 

7- آماده ساختن نیروها و فراهم کردن تجهیزات شیمیایی تا اینکه با استفاده از عوامل شیمیایی، دشمن نتواند نیروهای ما را غافل‌گیر کند.

 

8 - عملیات دشمن در منطقه عملیات شمال مدت 7 تا 10 روز ادامه خواهد داشت، و پس از مدت کوتاهی، هنگام برگزار شدن کنفرانس آتی (کنفراس اتحادیه عرب)، عملیات خود را در منطقه جنوب آغاز خواهد کرد.

 

9- دستورات زیر مورد توجه قرار گیرد: الف) خنثی نمودن مقاصد دشمنانه دشمن و عوامل آن و تلاش برای سرکوب حملات آینده آن.    ب) هم اکنون تلاش‌های مداوم در احداث استحکامات و بررسی طرح‌های پدافندی مبذول گردد.               ج) برنامه فعلی مبنی بر مقابله با دشمن، اجرای آتش متقابل و سرگرم نمودن تلاش‌های مهندسی او به‌وسیله کلیه سلاح‌های دوربرد اجرا شود.

 

سرتیپ نیروهای ویژه ستاد

فدعم سعدالله احمد ، ف تی 39 پ

جبهه های نبرد: 

 

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.