مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تحلیل نادرست اطلاعاتی دشمن از عملیات آتی نیروهای خودی

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
35402
نوع سند: 
اسناد عراقی

تاریخ تهیه

12
آبان
1366
تعداد: 
1 برگ
محل نگهداری: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
چکیده: 

با توجه به تحرکات نیروهای خودی در منطقه ماووت و شمال عراق،در مهرو آبان 1366 سندی از مقر قوای عراقی به دست آمد (در اسفند 1366) که حاکی از هشیاری دشمن در این منطقه و پیش‌بینی اجرای عملیات خودی در آن و همچنین پیش‌بینی اجرای عملیات در شرق بصره پس از این عملیات می‌باشد. در این سند که با امضای فرمانده تیپ39 پیاده، سعدالله احمد، می‌باشد و در تاریخ 1366/8/12 صادر شده است، بخشی از موضوعات مطرح شده در جلسه روز 1366/8/2 فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق درج شده است.

 

عملیات نیروهای خودی در آبان ماه سال 1366 در منطقه شمالغرب، با نام نصر 8 صورت گرفت. نیروهای خودی موفق شدند در این عملیات در جهت و محوری حرکت کنند که دشمن پیش بینی آن را نکرده بود. همچنین عملیات خاصی در منطقه جنوب انجام نشد.

متن سند: 

موضوع: جلسه فرماندهی کل نیروهای مسلح                               قرارگاه تیپ 39 پیاده

عملیات عراق - شماره 11- 208 (تاریخ 1366/8/12)

 

نامه فرماندهی سپاه یکم مورخه 1366/8/8 بدین شرح است:

در جلسه فرماندهی کل نیروهای مسلح به تاریخ 1366/8/2نکات زیر درباره وضعیت منطقه عملیات سپاه یکم و منطقه عملیات جنوب به تصویب رسید:

1- با توجه به هماهنگی بین دشمن ایرانی و عناصر خرابکار (مخالفین) و تمرکز گسترده مخالفین در مناطق سرگلو و بیرگلو، دشمن عملیات خود را در مناطق ماووت و قلعه‌دیزه مؤکداً آغاز خواهد کرد.

 

2- با توجه به آمادگی‌های گسترده دشمن در منطقه عملیات جنوب به ویژه روبه‌روی مناطق عملیاتی سپاه سوم و سپاه هفتم (ابوالخصیب، شلمچه، شرق بصره) باید بیداری و آماده‌باش کامل برای دفع هرگونه تک دشمن داشته باشید و از غافل‌گیری جلوگیری نمایید.

 

3- به منظور خنثی نمودن مقاصد دشمن برای انهدام سیل‌بند (سّد) دوکان، فعالیت‌های حفاظتی از این سیل‌بند اجرا شود.

 

4- موانع و مواضع پدافندی در منطقه ماووت قوی و محکم بوده و حفاظت از آن ضروری است.

 

5 - آماده ساختن خمپاره‌اندازها برای کوبیدن ستون‌های پیشروی دشمن. بهتر است سمت آتش به سوی محور قاشان (قشن) - کنجرین باشد.

 

6 - تسلط کامل بر شکاف قامیشن(قمیش) و محور قاشان (قشن) - کنجرین - سورقلات داشته باشید و از رخنه دشمن به سمت جنوب منطقه جلوگیری شود. همچنین حفاظت از ارتفاعات 1418 شمالی، 1494، 1418 جنوبی و کاریزه تأمین گردد.

 

7- آماده ساختن نیروها و فراهم کردن تجهیزات شیمیایی تا اینکه با استفاده از عوامل شیمیایی، دشمن نتواند نیروهای ما را غافل‌گیر کند.

 

8 - عملیات دشمن در منطقه عملیات شمال مدت 7 تا 10 روز ادامه خواهد داشت، و پس از مدت کوتاهی، هنگام برگزار شدن کنفرانس آتی (کنفراس اتحادیه عرب)، عملیات خود را در منطقه جنوب آغاز خواهد کرد.

 

9- دستورات زیر مورد توجه قرار گیرد: الف) خنثی نمودن مقاصد دشمنانه دشمن و عوامل آن و تلاش برای سرکوب حملات آینده آن.    ب) هم اکنون تلاش‌های مداوم در احداث استحکامات و بررسی طرح‌های پدافندی مبذول گردد.               ج) برنامه فعلی مبنی بر مقابله با دشمن، اجرای آتش متقابل و سرگرم نمودن تلاش‌های مهندسی او به‌وسیله کلیه سلاح‌های دوربرد اجرا شود.

 

سرتیپ نیروهای ویژه ستاد

فدعم سعدالله احمد ، ف تی 39 پ

جبهه های نبرد: