مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

حمله موشکی به نفت کش سی ایل سیتی ، با پرچم آمریکا

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
29456
نوع سند: 
اسناد نظامی
زبان: 
فارسی

تاریخ تهیه

25
مهر
1366
تعداد: 
1 برگ
محل نگهداری: 
آرشیو مرکز اسناد
چکیده: 

این دومین نفتکش از یازده نفت کش کویتی تحت پرچم امریکا است که از زمان اسکورت امریکائی ها تاکنون مورد حمله نیروی دریایی سپاه قرارگرفته است. نفت کش بریجتون اولین نفت کشی است که با مین برخورد کرد.

متن سند: 

پیرو دستور ابلاغی و در راستای سیاست مقابله به مثل و همچنین به مناسبت هفتمین روز حماسه درگیری قایقهای نیروی دریائی سپاه با نیروی دریائی امریکای جنایتکار در خلیج ­فارس و بمنظور انتقام از حملات امریکا به قایقهای سپاه و کشتی ایران اجرا در ساعت 6/10 دقیقه بامداد روز جمعه 66/7/24 یک فروند موشک ساحل به دریا به سمت کشتیهای با پرچم امریکا در حوالی ترمینال نفتی الاحمدی کویت هدف­گیری شد.

گزارشات رسیده از کویت حاکی از این است که این موشک به پل فرماندهی نفت­کش سی ایل سیتی که با پرچم امریکا حرکت می­ کند اصابت کرده است و کشتی را به آتش کشیده است. این کشتی همراه با یازدهمین کاروان نفت­کشهای با پرچم و تحت اسکورت ناوهای امریکائی به کویت آمده بود و هنگام اصابت در حال رفتن بسوی ترمینال الاحمدی برای بارگیری بود که موشک به آن برخورد کرد. 18 خدمه کشتی از جمله ناخدای امریکائی آن مجروح شدند که حال 7 نفر آنها بشدت وخیم است در بین مجروحین سه امریکائی و یک انگلیسی و یک پاکستانی و 13 فیلیپینی دیده می­شود. نفت­کش سی ایل سیتی 81 هزار تن ظرفیت دارد و قبلاً ام­ المرادم نام داشت. و یکی از یازده نفت­کش کویتی است که تحت پرچم امریکا حرکت می­ کند.

این حمله که دومین حمله ظرف 24 ساعت گذشته می باشد در حالی صورت گرفت که امریکا قبلاً به ایران هشدار داده بود که از موشکهای ضد کشتی کرم ابریشم استفاده نکند.

تصاویر مرتبط: 
جبهه های نبرد: 
شخص اصلی مرتبط با این سند : 
اسامی: