مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نامه سری عراق به نیروهایش درمورد اسیر نشدن به دست رزمندگان ایرانی

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
5432
نوع سند: 
اسناد عراقی

تاریخ تهیه

13
آبان
1360
تعداد: 
3 برگ
محل نگهداری: 
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
چکیده: 

ستاد فرماندهی کل ارتش عراق در نامه‌ای با طبقه‌بندی "به‌کلی سری" به یگان‌های رزمی، با ذکر این مطلب که وجود اسیران در دست دشمن (ایران) امتیاز سیاسی برای او به حساب می‌آید، از فرماندهان، افسران توجیه سیاسی و مسئولان اطلاعاتی حزب بعث خواسته است با آموزش‌های "فراوان"، افراد را از تسلیم‌شدن به نیروهای ایرانی بازدارند.

 

در این نامه با دردناک‌دانستن و به‌نوعی غیرشرافتمندانه ‌خواندن تسلیم نیروهای عراقی به ایران، اطلاعاتی نادرست و تبلیغاتی از رفتار نیروهای ایرانی ذکر شده و در پایان به‌منظور ارعاب افراد برای بازداشتن از تسلیم، به این نکته اشاره شده است که پس از اسارت (در غیاب فرد) و هنگام آزادی و بازگشت به وطن، چگونگی اسارت وی در جمع شاهدان بررسی خواهد شد.

متن سند: 

 

 بخش‌هایی از این نامه به شرح زیر است:

«یکی از مسائلی که جنگ به‌ همراه دارد، مسئله اسارت است. ارتش‌هایی که با هم درحال‌ جنگ هستند، هریک سعی می‌کنند با استفاده از طرح‌هایی تازه، رقم اسرای جنگی خود را بالا ببرند. این عمل به دو منظور صورت می‌گیرد: یکی از نقطه‌نظر اطلاعاتی که با کسب اطلاعات از اسرا بر روحیه آنان تأثیر می‌گذارند و دیگری از نقطه‌نظر سیاسی است که در مذاکراتی که در آینده انجام می‌شود، کشوری که اسرای بیشتری گرفته باشد، بهره سیاسی فراوانی عایدش خواهد شد.

به‌طورکلی، مسئله اسارت اگر از حد طبیعی خود خارج شود، مسئله‌ایست منفی که باید توسط فرماندهان و افسران توجیه سیاسی، اطلاعاتی و تشکیلات حزبی، آموزش‌های فراوانی به پرسنل داده شود. این آموزش‌ها باید درزمینه تشریح ابعاد جنگ و خطرهایی که ازجانب دشمن، حیات و آینده ملت ما را تهدید می‌کنند، باشند و نیز به پرسنل متذکر شوند که تا آنجا که امکان دارد، اسیر نشوند، چون این کار به‌ نفع دشمن بوده و حیثیت ملت و ارتش ما را لکه‌دار می‌سازد. برای انجام این منظور بهتر است که بخشی از رفتار فاشیستی و غیرانسانی دشمن با اسرای ما را برای پرسنل متذکر شوند.

لازم است اطلاعاتی درباره مقابله با بازجویی دشمن از اسرا به پرسنل به شرح زیر داده شود:

پرسنل باید بدانند که اسیرشدن امری است دردناک و این امر به‌عنوان یک نقطه منفی در طول حیاتش خواهد ماند. باید تا آنجا که می‌تواند و حتی اگر زخمی هم باشد، مقاومت کند و اسیر نشود، زیرا ما با دشمنی روبه‌رو هستیم که از شکنجه و کشتن اسرا ابایی ندارد. این بدان معنی است که اسیر حق ندارد به سؤالاتی ازجمله واحد مربوطه، رسته، مأموریت واحد خود و محل استقرار واحدها و اطلاعات دیگر پاسخ دهد. درصورت پاسخ‌گویی و افراط در دادن اطلاعات به دشمن، بعداً مسئول خواهد بود.

 

اسیر باید بداند که هنگام اسارتش [در غیاب او] یک مجلس بازپرسی درمورد چگونگی اسارت، از شاهدان واقعه که در واحد او هستند، تشکیل می‌شود و نیز هنگامی که اسیر به وطن بازمی‌گردد، یک مجلس بازپرسی درمورد خود وی تشکیل می‌شود تا میزان تقصیرش در اسیرشدن مشخص شود. کلیه نظامیان باید آموزش‌های چگونگی عمل آنان هنگام اسیرشدن را فراگیرند، به‌خصوص درمورد واحدهای خط مقدم.

 

این سند جزء اسنادی است که بعد از عملیات ثامن‌الائمه(ع) از دشمن به دست آمده و واحد اطلاعات عملیات خوزستان آن را درمورخه (60/8/13) در بولتن نوبه‌ای 24 ساعته، درصفحات 4 الی 6 درج کرده است.

این نامه همچنین فاقد رده ارسال‌کننده و گیرنده می‌باشد، اما باتوجه‌به برخی شواهد و قراین، رده ارسال‌کننده فرماندهی کل ارتش عراق و رده گیرندگان، یگان‌های رزمی ارتش عراق می‌باشند.