مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نامه فرماندهی کل سپاه به امام خمینی(ره) در حین عملیات کربلا 5

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
26304
نوع سند: 
دستخط
زبان: 
فارسی

تاریخ تهیه

11
بهمن
1365
تعداد: 
1 برگ
محل نگهداری: 
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
چکیده: 

در این سند درخواست محسن رضایی از حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر دراختیارگذاشتن ادوات نظامی برای عملیات کربلای5، توسط برادران ارتش که به‌صورت تلفنگرام ارسال شده، آمده است.

متن سند: 

درخواست محسن رضایی (فرمانده کل سپاه پاسداران) از حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر دراختیارگذاشتن ادوات نظامی برای عملیات کربلای5، توسط برادران ارتش، به‌صورت تلفنگرام ارسال شده است. (به نظر می‌رسد، متن تلفنگرام به دستخط سیداحمد خمینی باشد)

حضرت امام در ذیل این یادداشت به برادران ارتش فرمودند که:

«با وضعیت بسیار خطیری که با آن مواجه هستیم، شرعاً و عقلاً لازم است برای رساندن مایحتاج رزمندگان جان‌بکف کربلا پنج  سریعاً اقدام شود. مسامحه در این امر یک فاجعه خدای‌نخواسته ممکن است به بار آورد.»

آقای اکرمی هم در تاریخ 14 /11 /1365 به سرهنگ حسنی سعدی، فرمانده نیروی زمینی ارتش، ابلاغ می کند که این اقلام را تا پایان اسفند 1365 دراختیار قرارگاه خاتم قرار دهند و این نامه به ریاست محترم جمهوری (آیت‌الله خامنه‌ای) و دفتر حضرت امام خمینی(ره) و فرماندهی کل سپاه پاسداران، برادر محسن رضایی، رونوشت می‌شود تا در روند کار واگذاری قرار گیرند.

 

 

 

متن سند:

 

بسمه تعالی

 

حضرت امام، فرمانده کل نیروهای مسلح دامت برکاته، رزمندگان کربلای5 نیاز به اقلام زیر را دارند؛ امیدواریم برادران ارتش نسبت بآنها اقدام فرمایند. دستور حضرتعالی گره‌گشای کار ماست.

1- توپخانه به تعداد 10 گردان (150 قبضه)

2- نفربر زرهی 100 دستگاه

3- تانک 100  دستگاه

4- توپ ضدهوایی 57 میلی­متر زرهی­دار 30 دستگاه

                                                                            فرزند شما محسن رضائی

 

بسمه تعالی

جنابان حجتی‌­الاسلام آقای خامنه ­ای وآقای هاشمی اعزهما الله تعالی، با وضعیت بسیار خطیری که با آن مواجه هستیم شرعاً و عقلاً لازم است برای رساندن مایحتاج رزمندگان جان‌بکف کربلای پنج سریعاً اقدام شود. مسامحه در این امر یک فاجعه خدای‌نخواسته  ممکن است ببار آورد.

والسلام علیکم و رحمه الله

11 بهمن 65          روح الله الموسوی خمینی

 

بسمه تعالی

سرکار سرهنگ حسنی سعدی، فرمانده محترم نزاجا

کلیه اقلام فوق را ظرف مدت یکهفته تا پایان اسفندماه سال جاری (پنج هفته) در کنترل عملیاتی قرارگاه خاتم قرار دهید و قبضه­‌های توپ­های غیرعملیاتی نزاجا که دراختیار قرارگاه خاتم است تحویل بگیرید.

امضاء اکرمی 1365/11/14

رونوشت: 1  جناب آقای خامنه­ ای، ریاست محترم جمهوری، 2 دفتر حضرت امام مدظله­ العالی، 3 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب، آقای محسن رضائی.

 

 

جبهه های نبرد: 
شخص اصلی مرتبط با این سند :