مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش شهید حسین علم الهدی درباره وضعیت بحرانی هویزه

چاپلینک ثابت
نوع سند: 
سند مکتوب

تاریخ تهیه

آبان
1359
تعداد: 
2 برگ
محل نگهداری: 
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
چکیده: 

سند 490288 مرکزاسناد دفاع مقدس دستخطی است که از شهید سیدحسین علم الهدی فرمانده سپاه هویزه برای وضعیت بحرانی  شهر و اهمیت دفاع از این شهر پرداخته شده است.این نامه  در برگه ای عادی خطاب به "مسئول سپاه پاسداران خوزستان- استانداری- دکتر چمران-استاد خامنه‌ای " نوشته شده است.

 

متن سند: 

 

بسم ا... الرحمن الرحیم

گزارش اینجانب سید حسین علم الهدی به مسئول سپاه پاسداران خوزستان- استانداری- دکتر چمران-استاد خامنه‌ای

 1. هویزه ازنظر ارزش و اعتبار با مقایسه با سوسنگرد در رده دوم و در درجه پست‌تری قرار دارد.
 2. هم اکنون آرایش نظامی دشمن از جفیر تا ابوحمادی و حویش و سمت شمال ساریه چنان است که کاملاً هویزه را از همه طرف در بردارد البته جز سمت غربی و جاده شط علی، لذا دشمن هرگاه اراده کند که هویزه را تسخیر کند این شهرک بدون هیچ‌گونه مقاومتی در اختیار دشمن خواهد بود.
 3. تجربه بار اول تسخیر سه روزه سوسنگرد توسط قوای دشمن بدون مقاومت بودن هویزه را به او ثابت کرده است چرا که در بار اول فقط با یک پیکان سواری چند نفر عراقی وارد هویزه می‌شوند و افراد پاسگاه منطقه را ترک می‌کند و نیروی مسلح دیگری هم در هویزه نبوده است که مقاومت کند.
 4. تنها راه ارتباطی هویزه به سوسنگرد می‌باشد.
 5. بنا به اعتقاد اینجانب بر اساس مشاهدات عینی:

الف) درصورتی‌که دشمن بتواند سوسنگرد را تا یک هفته دیگر تسخیر کند به دلایل زیر ناچار است برای ایجاد یک پایگاه زمستانی به تسخیر هویزه قناعت کند.

ب) دشمن هم اکنون در دشت استقرار دارد و اگر به هویزه بیاید استتار کامل در منازل و خانه‌های ملت ستمدیده دارد.

ج) اطراف هویزه هیچ‌گونه استتاری ندارد و دشت می‌باشد و باغات هم ندارد ارتفاعاتی هم نیست و اگر دشمن وارد هویزه شود ضربه زدن به او بسیار مشکل است.

د) اگر دشمن وارد هویزه شود ارتباط ما با پاسگاه‌های شط علی، و رفیه و شویب که نیروهای خودی مستقر هستند قطع خواهد شد و محاصره خواهند شد.

ه) روز دوشنبه صبح که ارتش عراق به سمت گلبهار حمله‌ور شد هنگامی که تانک‌های دشمن درحال فرار بودند. بعد از شکست 4 تانک از جاده هویزه عبور کردند. بنابراین نیروهای دشمن در منطقه ابوحمادی امکان دارد که پس از فرار به هویزه پناهنده شوند حتی اگر ما نیروهای دشمن را در آن منطقه شکست بدهیم ممکن است در عوض هویزه را از دست بدهیم.

و) دشمن هرگاه اراده کند می‌تواند از جوفیر به سوی هویزه حمله کند یا از سمت حویش یا از سمت ابوحمادی وقتی که اینجانب در تاریخ 28/ 8 وارد هویزه شدم حتی یک نفر نیروی مسلح در آن وجود نداشت جز تعداد 300 نفر ژاندارمری که در یک گزارش کامل فرارهای آن‌ها را و بی‌مسئولیتی و بی‌رگی و بی‌غیرتی‌شان را ارائه خواهم داد.

ز) اینجانب شخصاً هر روز صبح بین ساعت 9 تا 20/ 9 دو فروند هلی‌کوپتر دشمن را که از آن منطقه عبور می‌کنند و به هویزه مهمات انتقال می‌دهند مشاهده می‌کنم و از هویزه بدون دوربین هلی‌کوپتر که در ارتفاع بسیار کمی درحال پرواز می‌باشد [...متن ناخواناست...] خواهد کرد.

 

به نظر من تنها دلیلی که وجود دارد که دشمن تاکنون هویزه را تسخیر نکرده اینست که اگر دشمن بتواند سوسنگرد را تسخیر کند هویزه طبعاً در اختیارش خواهد بود و لذا دلیلی نمی‌بیند که نیرو صرف هویزه کند و هویزه را تابع سوسنگرد می‌داند که هست ولی اگر دشمن نتواند سوسنگرد را تسخیر کند یقیناً به هویزه در طول زمستان قناعت خواهد کرد اگر به هویزه نرسیم و رسیدگی نکنید درست مانند محاصره سوسنگرد ما تعدادی برادران پاک و مؤمن را از دست خواهیم داد و شرایط فعلی هویزه دقیقاً مشابه وضعیت سوسنگرد است در فاصله زمان محاصره اول و دوم سوسنگرد.

و من هم می‌دانم تا تلفات ندهد هویزه، به فکر نخواهیم بود البته که من به عنوان فرمانده سپاه هویزه با 62 نفر پاسداری که 22 نفر آنان غیر مسلح‌اند تا آخرین قطره خون با همان ژ-3 و کلاش دفاع خواهیم کرد البته مهمات ما 2 عدد آرپی‌جی که یکی خراب است و یکعدد تیربار ژ-3 می‌باشد و 40 عدد کلاش و ژ-3

 

نیازها:

 1. 20 قبضه آرپی [جی]  
 2. 40 عدد ژ-3   
 3. 2 قبضه خمپاره 120
 4. 6 قبضه خمپاره 60  
 5. 6 قبضه خمپاره 81 
 6. 2 موشک دراگون
 7. یک دستگاه بیل مکانیکی
 8. یک دستگاه بلدوزر

 

پیشنهادات اینجانب سید حسین علم الهدی مسئول حفاظت هویزه سوسنگرد و مسئول سپاه هویزه

1. ما باید یک خط آتش قوی با استفاده از انواع خمپاره‌ها و موشک دراگون در دو سمت [...ناخوانا...]

الف) هنگامی که تانک‌های دشمن در زمان شکست در حال فرارند توسط این آتش محاصره شوند همانند روز دوشنبه که تانک‌های دشمن درحال فرار از نزدیک هویزه عبور کردند اما چون ما آرپی‌جی و خمپاره نداشتیم نتوانستیم وارد عمل شویم.

ب) اگر دشمن بخواهد هویزه را تبدیل به پایگاه زمستانی خود کند و به سوی هویزه حمله‌ور شود این آتش از هویزه دفاع خواهد کرد.

2. اطراف هویزه نیاز به حفر کانال و خندق و سنگر دارد.

3. [...ناخوانا...] سوسنگرد هویزه باید کاملاً حفاظت شود مخصوصاً در قسمت غربی روستای ساریه

4. باید از بالا و مقامات مسئول تکلیف ژاندارمری هویزه و رابطه آن با سپاه مشخص گردد.

5. تاکنون چندین تن از افراد ستون پنجم دشمن دستگیر شده‌اند و دادگاه یا از ما نپذیرفته و یا محاکمه نمی‌کند و می‌گوید باید دلایل عینی و کتبی بیاورید که این برای ما امکان‌پذیر نیست زیرا چون مسائل قبایلی و عشایری مطرح هست و حتی شاهدان عینی به طور مستقیم حاضر نیستند جنایات ستون پنجم را شهادت بدهند.

 

 سید حسین علم الهدی

تصاویر مرتبط: 
جبهه های نبرد: 
شخص اصلی مرتبط با این سند :