مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 20 آذر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش عملکرد و آمادگی بهداری در عملیات محرم

چاپلینک ثابت
شماره سند: 
32137
نوع سند: 
اسناد نظامی
زبان: 
فارسی

تاریخ تهیه

10
آبان
1361
تعداد: 
9 برگ
محل نگهداری: 
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
چکیده: 

واحد بهداری سپاه پاسداران در جنگ شامل قسمت‌های تخصصی درمان، دارو و تجهیزات پزشکی، بهداشت، ش.م.ر، امداد و انتقال و دفتر تحقیقات بود و زیرمجموعه‌هایی با عنوان بهداری‌های لشکر داشت که مسئولیت بهداشت و امداد لشکرها را به عهده داشتند و زیر نظر آنها واحدهای بهداری و بهداشت تیپ‌ها و سپس پست‌های امدادی به امر خطیر بهداری در جنگ می‌پرداختند.

متن سند: 

به: فرماندهی قرارگاه کربلا (سپاه)

از: بهداری قرارگاه کربلا (سپاه)

موضوع: گزارش و درصد آمادگی واحد بهداری

بدینوسیله گزارش بهداری قرارگاه کربلا را در رابطه با عملیاتی که انشاءا... در پیش است اعلام می‌داریم، به امید اینکه خداوند بزرگ توفیق خدمت به اسلام و مسلمین را به همه ما عنایت بفرماید و ضمناً اعلام آمادگی بهداری قرارگاه را به صورت صددرصد بحول و قوه الهی اعلام می‌داریم.

 

الف: اموری که مربوط به بهداری قرارگاه کربلا بوده است:

هماهنگی‌ها

1) با ارتش جمهوری اسلامی‌

طبق جلسات مکرر و متعددی که با برادران بهداری ارتش و نماینده جناب سرهنگ صیاد شیرازی داشتیم قرار بود کمک‌هایی را در رابطه با احداث اورژانس‌ها و مختصری وسائل اورژانسی به بهداری سپاه بنمایند به این دلیل که تقریباً به گفته خود آنها بیش از 90% امور امدادی و درمانی مجروحین توسط اورژانس‌ها و اطاق عمل‌های بهداری سپاه انجام می‌شود اما متأسفانه در همین حد نیز همکاری نکردند و به قول‌های خودشان، هر چند ناچیز بود، جامعه عمل نپوشاندند. می‌توان گفت مسئولیت سرویس دادن به مجروحین فقط به عهده بهداری سپاه می‌باشد که انشاءا... طبق روال گذشته بحول و قوه الهی انجام وظیفه خواهیم کرد.

 

2) هماهنگی با نیرو هوایی جمهوری اسلامی

طبق معرفی‌نامه‌ای که فرمانده محترم قرار گاه کربلا نوشتند جلسه‌ای را با جناب سرهنگ عابدین و سرهنگ.. داشتیم، هماهنگی‌های لازم برای تخلیه سریع مجروحین با هواپیما و احداث ستاد تخلیه و نقاهتگاه بهداری قرارگاه کربلا انجام شد و از طرف سپاه، آقای دکتر توانا به عنوان مسئول ستاد تخلیه مجروحین و برادر دکتر میرصافحیان به عنوان مسئول نقاهتگاه معرفی شدند. لازم به ذکر است که فرماندهی نهایت همکاری را با بهداری قرارگاه داشته است.

 

3) هماهنگی با هوانیروز

طبق جلسه‌ای که با جناب سرهنگ آذین و نماینده هوانیروز در رابطه با تخلیه مجروحین از جبهه به پشت جبهه داشتیم، محل تخلیه مجروحین مشخص شد به این ترتیب که قبل از موفقیت عملیات، مجروحین از پدی که در کنار پادگان عین‌خوش می‌باشد تخلیه شوند و انشاءا.... صبح عملیات که ارتفاعات تصرف شد به صورت فعال از دو پد (تیپ امام حسین (ع) - تیپ کربلا) و از بقیه پدها در صورت نیاز استفاده و در داخل شهرها نیز محل فرود هلی‌کوپترها به صورت ذیل می‌باشد:

1.   بیمارستان شهید کلانتری سپاه پاسداران واقع در اندیمشک؛

2.   بیمارستان نیروی هوایی واقع در پایگاه وحدتی دزفول؛

3.   بیمارستان شهدای شوش واقع در پایگاه شوش؛ و

4.   بیمارستان یازهرا واقع در پایگاه دزفول.

که همه محل‌ها توسط رابط هوانیروز کنترل و بازدید شده است.

متذکر می‌شویم که 20 نفر تکنسین اورژانس جهت امور امدادی برای استقرار در داخل هلی‌کوپترها به هوانیروز معرفی شد، بنابراین مقرر شد انشاءا... مجروحین در روز با 4 دستگاه هلی‌کوپتر شنوک و 10 دستگاه 214 به شهر منتقل شوند و از طرف بهداری قرارگاه، برادر توانا به عنوان رابط بهداری در هوانیروز معرفی شد.

 

4) هماهنگی با راه‌آهن لرستان‌

با توجه به اینکه در همه حملات، جراحت اکثر مجروحین سطحی بوده و از باب اینکه تخلیه مجروح از طریق هوا دچار تراکم نشود لذا قرار شد دو قطار از راه‌اهن از تاریخ 8/8/61 در اختیار بهداری قرار دهند تا مجروحین از این طریق تخلیه شوند که الحمدا... قطار آماده است.

 

5) هماهنگی با سازمان بهداری خوزستان‌

با توجه به گستردگی عملیات و استعداد نیروها، مقرر شد سه بیمارستان با ظرفیت‌های مناسب از طرف بهداری فعال شود؛ یک بیمارستان از نیروی هوایی، یک بیمارستان از سپاه پاسداران قرار گاه که جمعا 5 بیمارستان ... بحمدا... همه آماده‌اند و اکیپ‌ها جراحی از تاریخ 9/8/61 آماده‌اند.

 

اقدامات انجام شده توسط بهداری قرارگاه کربلا

1) احداث بیمارستان شهید کلانتری سپاه پاسداران در اندیمشک، آمادگی 100%.

مسئول بیمارستان: برادر دکتر رهنمون‌

مدیر داخلی: برادر عطاری‌ها

تخت: 350 تخت؛ تخت اورژانس: 40 تخت؛ امدادگر و تخلیه‌گر: 80 نفر؛ اطاق عمل: 4 دستگاه؛ تیپ کامل جراحی: 4 اکیپ ؛ پد هلی‌کوپتر: 2محل؛ جراح ارتوپد: 1نفر ؛ جراح عروق: 1نفر؛ اتوبوس آمبولانس: 3 دستگاه؛ بانک خون: با تمام تجهیزات؛ مینی بوس: 2 دستگاه؛ پزشک عمومی:8 نفر؛ تکنسین بیهوشی:10نفر؛ آمبولانس شهری: 8 دستگاه؛ تکنسین اطاق عمل: 18 نفر؛ تکنسین آزمایشگاه: 18 نفر؛ تکنسین رادیولوژی: 4 نفر؛ تکنسین اورژانس20: نفر؛ بهیار: 40 نفر؛ پرستار: 7 نفر؛ کمک بهیار:30 نفر.

 

2. ستاد تخلیه ( عاشورا ) مستقر در فرودگاه پایگاه وحدتی دزفول، آمادگی100%.

مسئول ستاد تخلیه: دکتر توانا

پزشک عمومی: 4 نفر؛ متخصص داخلی: 1 نفر؛ بهیار: 20 نفر؛ پرستار: 2 نفر؛ تکنسین اورژانس: 30 نفر؛ امدادگر و تخلیه‌گر: 30 نفر؛ تخت آماده100: نفر؛ نیروی متفرقه:100 نفر.

 

3. مجتمع نقاهتگاه‌های ( شهدای هفت تیر) مستقر در پایگاه وحدتی دزفول‌

مسئول نقاهتگاه برادر دکتر میر صالحیان.

تخت نقاهتگاه 600 تخت؛ پزشک عمومی10 نفر؛ روان‌شناس: 2 نفر؛ پرستار: 7 نفر؛ بهیار: 22 نفر؛ پزشک‌یار: 30 نفر؛ امدادگر: 50 نفر؛ متفرقه: 70 نفر.

 

ب) اقدامات انجام شده توسط بهداری سپاه سه صاحب‌الزمان و لشکرهای تحت امر آن:

- بیمارستان امام مهدی(عج) واقع در دهلران، آمادگی: 100 %

اطاق عمل: 2 دستگاه؛ تخت اورژانس: 30 تخت؛ تخت نقاهتگاه: 360 تخت؛ اکیپ جراحی: 3 اکیپ کامل جراحی؛ بانک خون: با تجهیزات کامل.

- اطاق عمل‌های سیدالشهدا مستقر در کنار اورژانس امام حسین(ع)، امادگی:100%

اطاق عمل صحرایی: 2 دستگاه؛ اکیپ جراحی: 3 اکیپ؛ ریکاوری: 12 اکیپ؛ بانک خون؛ پد هلی‌کوپتر: 3 پد.

 

اورژانس‌های بهداری سپاه

1. اورژانس شهید محراب آیت‌ا... اشرفی، ( امام حسین (ع))، آمادگی: 100%

تخت اورژانس: 20تخت ؛ پزشک‌یار: 30 نفر؛ پزشک عمومی: 5 نفر؛ امدادگر:300 نفر؛ دانشجوی سال آخر: 8 نفر؛ متفرقه:100نفر؛ تکنسین بانک خون: 3 نفر؛ آمبولانس خط‌رو: 35 دستگاه؛ تکنسین دارویی:2 نفر؛ آمبولانس پشت خط؛ تکنسین اورژانس: 10نفر؛ اتوبوس آمبولانس: 10 نفر؛ مینی‌بوس آمبولانس: 4 نفر.

 

2. اورژانس شهید محراب آیت‌ا... دستغیب،، آمادگی 90%

مسئول:دکتر احمدی‌

پزشک عمومی: 6 نفر؛ امدادگر220 نفر؛ پزشک‌یار:15 نفر؛ بهیار: 20 نفر؛ تخت اورژانس: 30 تخت؛ آمبولانس: 33 دستگاه؛ اتوبوس: 8 دستگاه؛ مینی بوس: 4 دستگاه.

 

3. اورژانس ابوغریب، ( امام حسین )

مسئول اورژانس: دکتر پورخلیلی‌

تکنسین دارویی: 2 نفر؛ پزشک: 4 نفر؛ تکنسین بانک خون: 2 نفر؛ پزشک‌یار:20 نفر؛آمبولانس: 10 دستگاه؛ تخت اورژانس: 12 تخت؛

 

4. اورژانس شهید آیت‌ا... صدوقی، ( تیپ کربلا) آ آمادگی 100%

مسئول اورژانس:دکتر محمدی

پزشک: 8 نفر؛ جراح: 1 نفر؛ پزشک‌یار و بهیار: 13 نفر؛ امدادگر و تخلیه گر:140 نفر؛ آمبولانس: 48 دستگاه؛ بانک خون؛ پد هلی‌کوپتر.

 

5. اورژانس نجف اشرف، آمادگی100%

مسئول اورژانس:دکتر بهجتی‌

پزشک: 95 نفر؛ بهیار و پزشک‌یار: 32 نفر؛ تخت اورژانس: 15 نفر؛ تکنسین بانک خون: 2 نفر؛ امدادگر خط: 217 نفر؛ آمبولانس خط‌رو و غیره:34 دستگاه؛

به این وسیله، آمادگی کامل واحد بهداری را برای عملیات اعلام می‌داریم.

بهداری قرارگاه کربلا

 فتحیان‌

مورخه 61/8/10

 

برچسب محلی: 
تصاویر مرتبط: 
شخص اصلی مرتبط با این سند :