جنگ عراق و ایران، رویارویی استراتژی ها

مالک
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
مولف
حسین اردستانی
ناشر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
معرفی کننده کتاب
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
نام ماخذ
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
شابک
9645935016
تاریخ انتشار
۰۱ فروردین ۱۳۷۸
موضوع
جنگ ایران و عراق، 1367-1359، استراتژی، دولت‌ها، تحول اساسی
مشخصات
پژوهش‌های موضوعی اجتماعی
طبقه بندی
زبان
نام مجموعه
پژوهش های موضوعی
شماره در مجموعه
0
نوبت آخرین چاپ
2
تاریخ آخرین چاپ
۰۱ فروردین ۱۳۸۸
نوع جلد
,
قطع
,
وزن
0 گرم
تعداد صفحات
183
قیمت
20000 ریال

کتاب «جنگ ایران و عراق، رویارویی استراتژی‌ها» به بررسی مهمترین جهت‌گیری‌ها و استراتژی‌های دولت‌های مؤثر در صحنه جنگ عراق علیه ایران می‌پردازد و نتایج ناشی از هر رخداد و تحول اسای در این جنگ را از این منظر مورد مطالعه و نقد قرار می‌هد.

این کتاب با ارائه پیشینه تاریخی اختلافات ایران و عراق، ضمن ریشه‌یابی زمینه و اهداف عراق از حمله نظامی به ایران، با استفاده از الگوی تقسیم‌بندی مراحل جنگ، تأثیر تحولات هر مقطع بر سیاست‌ها و مواضع دو کشور درگیر و همچنین هم‌گرایی و واگرایی استراتژی قدرت‌های موثر در صحنه جنگ را بررسی کرده است.

کتاب «جنگ ایران و عراق، رویارویی استراتژی‌ها»  به تحولات سیاسی ـ نظامی جنگ، طی سال‌های 1359 تا 1367 ه.ش. می‌پردازد. پرسش: جنبه نظامی و عملیاتی به چه میزانی بر سیاست قدرت‌های بزرگ در مقابل این جنگ تأثیرگذار بوده است؟ سؤالی است که در این کتاب محقق به دنبال پاسخی برای آن می‌باشد. این تحقیقات به شکل تحلیلی است که به روش علمی مسئله را بررسی کرده است.

هدف اصلی این کتاب، ارائه یک چارچوب تحلیلی است که در مسیر جنگ ایران و عراق از ابتدا تا انتها بیانگر چگونگی اثرگذاری عملیات نظامی بر سیاست‌های قدرت‌های بزرگ می‌باشد. البته نویسنده درصدد نفی تأثیر عامل سیاست بر جنگ نیست، بلکه به دلیل ویژگی‌های این نزاع، قصد دارد نشان دهد که بر اثر تضاد مبانی فکری و منافع نظامی جمهوری اسلامی با دو بلوک شرق و غرب و مقابله جدی آنها با نظام جدید و همچنین آمیختگی انقلاب و جنگ، ابتکار عمل، حرف اول را در تقابل زده است.

با انتخاب یکی از موارد زیر می توانید این کتاب را تهیه کنید:

  نسخه چاپی

  نسخه الکترونیکی

سخن مرکز

پیشگفتار

طرح تحقیق

فصل اول: چارچوب نظری متن

فصل دوم: پیشینه تاریخی اختلافات ایران و عراق

فصل سوم: مهار انقلاب

فصل چهارم: مدیریت بحران

فصل پنجم: مداخله مستقیم

نتیجه گیری

کتابنامه