روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۶ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

220 دستور به کلیه قوای انتظامی خرمشهر برای آغاز خلع سلاح عمومی و گرفتن سلاح‌های غیرمجاز در خرمشهر بنا به خواسته دولت، آیات عظام و مردم.

221 مصاحبه مطبوعاتی شیخ شبیر خاقانی در قم و تشریح نتایج مذاکرات خود و هیئت همراه با امام‌خمینی؛ گزارش رادیو کلن به نقل از شیخ شبیر مبنی‌بر این‌که اگر دولت درخواست‌های سیاسی و مذهبی اعراب را برآورده نسازد، بعید نیست که ایران دچار دشواری‌های اقتصادی شود.

222 ادامه بازدید آیت الله ربانی شیرازی نماینده امام‌خمینی از مناطق مختلف آذربایجان غربی: سفر امروز به اشنویه و مذاکره با روحانیون اهل تسنن و معتمدان محلی و درخواست از آنان به کنار گذاشتن اختلافات جزئی و همچنین لزوم برقراری امنیت مرزی.

223 اظهار نظر عبدالحسین بقایی رهبر حزب جمهوری خواه ایران در نفی الگوی حکومتی صدر اسلام برای دولت امروز.

224 اظهارات سر لشکر ناصر فربد رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره بازدید مهندس بازرگان از ستاد ارتش و گفت‌و‌گوهای انجام شده، روند تغییرات و شکل گیری ارتش جدید، نقش نیروهای مسلح در حوادث نقده و گنبد، اوضاع فعلی ارتش، شرکت افراد نظامی در احزاب و گروه‌های سیاسی، فعالیت‌های ضد انقلاب از جمله اویسی و پالیزبان در مرزهای کشور.

225 سفر آیت‌الله خلخالی به دعوت ایرانیان مقیم امارات به آن کشور، مذاکرات وی با شیخ آل مکتوم حاکم دوبی و حاکم امارات متحده عربی؛ گزارش خبرگزاری فرانسه از اظهارات آیت‌الله خلخالی: ایران تمام نام‌گذاری‌های ساختگی را که امپریالیسم به خلیج نسبت می‌دهد رد می‌کند زیرا این خلیج در پی موقعیت انقلاب ایران تبدیل به یک خلیج اسلامی شده است.

226 گزارش سری سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه آن کشور درباره تقاضای دولت موقت برای دریافت اطلاعاتی از آمریکا درباره فعالیت‌های خرابکاری در ایران و این‌که دولت موقت نگران مداخله عراقی‌ها و فعالیت فلسطینی‌ها و لیبیایی‌ها در خوزستان است.

227 احتمال خروج آیت الله سید محمدباقر صدر از عراق در اثر اعمال فشار دولت بعثی.

228 نامه متقابل لئونپد برژنف صدر هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی به سفیر ایران در مسکو و تأکید بر این‌که هیچ مشکلی که مانع تقویت اعتماد دو جانبه شود و سوء ظن و نگرانی در روابط بین دو کشور ایجاد کند، وجود ندارد.

229 قابوس سلطان عمان وضع منطقه خلیج (فارس) را فوق‌العاده خطرناک و تهدید آمیز خواند و از آمریکا خواست به یک ابتکار تازه دست بزند. واکنش احمد محمد فسانی عضو کمیته اجرایی "جبهه خلق برای آزادی عمان" در تقبیح واگذاری پایگاه نظامی جزیره مسیره به آمریکا توسط دولت عمان.