روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۷ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

230 آغاز هشتمین روز تحصّن هواداران کانون فرهنگی خلق عرب در ساختمان تحت اشغال در مخالفت با تخلیه ساختمان‌های دولتی و خلع سلاح عمومی در خرمشهر؛ ادامه تحصن اعضای کانون فرهنگی- نظامی انقلابیون مسلمان و همچنین کسبه و بازاریان در مسجد جامع خرمشهر و تقاضای رسیدگی به وضع خرمشهر؛ گزارش پایگاه دریایی خرمشهر از خلع سلاح سه فرد مسلح در سطح شهر و اعتراض سازمان سیاسی خلق عرب و برادر شبیر خاقانی و درخواست اعاده سلاح‌ها.

231 بازگشت آیت‌الله شبیر خاقانی از سفر قم و تهران به خرمشهر و سخنرانی در جمع مستقبلین درباره برادری و مساوارت؛ مصاحبه کیهان با فرزند وی در خصوص نتایج مذاکرات با امام‌خمینی و تشریح درخواست‌ها از جمله به رسمیت شناختن مذهب جعفری در قانون اساسی، تجدید نظر در احکام دادگاه‌های انقلاب، دادن آزادی بیشتر به علما و مردم، اعزام مأموران دولتی صالح و کارآمد به خوزستان و ...

232 نامه دکتر یزدی به وزیر کشور درباره پیش‌بینی روزنامه کریستین ساینس مانیتور مبنی‌بر بروز کشت و کشتار بزرگ در تهران و خوزستان در آینده نزدیک و احتمال قطع صدور نفت ایران.

233گزارش نشریه "کار" از وقایع امروز خرمشهر از جمله: دستگیری سه نفر از اعضای مسلح سازمان سیاسی خلق عرب توسط پاسداران انقلاب و کماندوها، تهدید سازمان سیاسی به حمله به دژبان در صورت ادامه بازداشت افراد مذکور و عدم اعاده سلاح‌های مصادره شده، حمله به پاسگاه ژاندارمری دیری فارم، بازتاب مراجعت شیخ از سفر قم و تهران و تشریح اوضاع سیاسی شهر.

234 اظهارات ابراهیم یوسفی استاندار کردستان درباره زمینه‌های لازم و چگونگی اجرای خلع سلاح عمومی در سطح استان.

235 احمد مفتی زاده در مصاحبه با کیهان نقطه نظرهای موجود بین خود و عزالدین حسینی و طرح خودمختاری کردستان را تشریح کرد.

236 ادامه سفر آیت الله ربانی شیرازی و هیئت همراه به مناطق مختلف آذربایجان غربی: سفر امروز ایشان به مهاباد و دیدار از چادرهای آوارگان واقعه نقده در این شهر و گفت‌و‌گو با آن‌ها و اعلام این‌که پاسدارانی مورد اعتماد از افراد کرد و ترک برای برقراری امنیت منطقه تعیین خواهند شد.

237 آزادی 24 تن از اعضا و هواداران سازمان چریک‌های فدایی خلق که در 1358/1/31 در آبادان دستگیر شده بودند به دنبال تحصن اعضای خانواده‌های آن‌ها در ساختمان دادگستری تهران.

238 واکنش حزب توده در مورد انتشار لیست گروهی از مأموران و همکاران ساواک در مطبوعات که در آن اسم یکی از اعضای حزب توده (هوشنگ اسدی عضو شورای سردبیری کیهان) درج شده بود. توضیح گردانندگان جدید روزنامه کیهان درباره این موضوع.

239 اطلاعیه آغاز فعالیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خراسان: ملت ما به اسلام رأی داده است ما نیز هر سازمان، گروه و حزبی را که جز ایدئولوژی اسلام و اصل امامت و رهبری روحانیت اندیشه‌ای داشته باشد، مسلمان ندانسته و دشمن ملت ایران می‌دانیم.

240 هشدار در مورد نفوذ فکری گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی در ارتش جمهوری اسلامی و حمایت از ممنوعیت شرکت نظامیان در احزاب و دسته‌بندی‌های سیاسی، ضمن مقاله‌ای در کیهان.

241 مصاحبه رادیو تلویزیونی مهندس بازرگان درباره وضعیت ارتش، کمیته‌ها و پاسداران انقلاب و تعدد مراکز قدرت و تصمیم‌گیری در کشور.

242 اظهارات آیت‌الله دکتر مفتح و صادق طباطبایی معاون وزیر کشور درباره جایگزینی قطعی مجلس خبرگان به جای مجلس مؤسسان برای تصویب قانون اساسی جدید و دلایل آن، چگونگی تشکیل مجلس خبرگان و نحوه تدوین و همه‌پرسی قانون اساسی.

Description: صادق طباطبایی معاون وزیر کشور دولت موقت

243 گزارش سفارت آمریکا در جده به وزارت امور خارجه آن کشور در مورد "اعدام‌ها در ایران" و بررسی اظهارات احمد سراج مدیر امور سیاسی وزارت امور خارجه درباره اعدام‌ها در ایران و توصیه کارکنان سفارت آمریکا در تهران به این‌که در مورد اعدام‌ها سکوت اختیار کنند.

244 گزارش سفارت آمریکا در تهران با عنوان "وخامت اوضاع سیاسی ایران" و ارائه تحلیلی از چگونگی و میزان پیشرفت تدوین قانون اساسی جدید؛ انعکاس سخنان امام در حمله به چپی‌ها، جبهه ملی، گروه‌های اسلامی راست‌گرا و عکس‌العمل آن‌ها، همچنین انتخاب آیت‌الله خلخالی به عنوان رئیس فدائیان اسلام و سابقه آن.

245 گزارش آسوشیتدپرس از سفر دو روزه آقاشاهی مشاور امور خارجی ریاست جمهوری پاکستان به عراق و ملاقات با مقامات عراق درباره خروج پاکستان از سنتو و آینده مناسبات دو کشور

246 تحلیل نشریه کویت تایمز با عنوان "حقیقت انقلاب ایران"، کذب دانستن تبلیغات مطبوعات آمریکا مبنی‌بر آشفته بودن اوضاع ایران و تقبیح اقدام سنای آمریکا در محکومیت اعدام عوامل کشتار مردم ایران توسط دادگاه‌های انقلابی.

247 افشاگری "الکفاح العربی" چاپ لبنان از نقشه‌های آمریکا برای ایجاد کشور بلوچستان و ذکر ملاقات مأمورین آمریکایی با رهبران بلوچ‌های ایران و پاکستان.

ضمیمه خبر 238: توضیحی درباره تأثیر انتشار لیست مأمورین ساواکی و افشای عناصر توده‌ای ساواک و مورد استهزاء قرار گرفتن حزب توده توسط رقبای خود و گزارشی از ترکیب هیئت تحریریه کیهان قبل و بعد از تصفیه اخیر.