روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۸ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

248 اوج‌گیری بحران در خرمشهر: اعتصاب غذای اعضای کانون فرهنگی- نظامی انقلابیون مسلمان خرمشهر متحصن در مسجد جامع؛ راهپیمایی در خرمشهر به حمایت از اعزام تکاوران به خرمشهر برای برقراری نظم و خلع‌سلاح عمومی در شهر؛ حمله عناصر خلق عرب به گمرک خرمشهر و به شهادت رساندن دو پاسدار انقلاب، اطلاعیه دولت درباره درگیری در گمرک؛ اعلام وضعیت فوق العاده؛ محاصره گمرک و نخلستان‌های اطراف شهر توسط پاسداران انقلاب و تکاوران، تشکیل شورای تأمین شهر با شرکت مدنی استاندار؛ مهلت خواهی 24 ساعته نمایندگان شیخ شبیر و سران قبال برای حل قضایا و توافق برای تعویق خلع سلاح عمومی تا روز پنج شنبه.

249 گزارش مفصل وقایع امروز خرمشهر در نشریه کار (ارگان سازمان چریک‌های فدایی خلق).

250 گزارش یونایتدپرس از وقایع امروز خرمشهر: زد و خورد بین نیروهای دولتی با چریک‌های عرب در خرمشهر و اعتصاب 24 روزه کارکنان بندر.

251 راهپیمایی و تظاهرات در اهواز به حمایت از مدنی استاندار خوزستان، محکومیت عاملین سوء قصد به حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و هرگونه تجزیه‌طلبی در خوزستان.

252 وعده آیت‌‌الله ربانی شیرازی در مهاباد مبنی‌بر تشکیل کمیته‌ای مرکب از برادران کرد و ترک برای تأمین امنیت شهر نقده، بازگرداندن آوارگان و پرداخت خسارت به آنان از سوی دولت.

253 گزارش اطلاعات از حمله اشرار به روستاهای مناطق غرب کشور و اعزام نیروهای ارتشی و پاسدار برای سرکوب آنها؛ گزارش کیهان از تحصن مردم سر پل ذهاب برای رسیدگی به امنیت منطقه.

254 هشدار دادستان گنبد کاووس در مورد توطئه‌های ضد انقلاب در منطقه برای برافروختن آتش اختلافات میان مردم، گزارش کیهان از تلاش گروه‌های چپ در تحریک مردم و کارگران به اعتصاب، فعالیت‌های ستاد مرکزی شوراهای ترکمن صحرا علیه دولت و...

255 برگزرای کنگره 4 روزۀ وکلای دادگستری در کاخ دادگستری و عنوان مطالبی علیه نظام جدید توسط شرکت‌کنندگان و سخنرانی وزیران دادگستری، امور خارجه و مدیر عامل شرکت نفت، قرائت پیام مهندس بازرگان، حسن نزیه از سخنرانان کنگره: اگر ما فکر کنیم تمام مسائل سیاسی، اقتصادی و قضایی را می‌توانیم در قالب اسلامی بسازیم، آیات عظام همه می‌دانند این امر در شرایط حاضر نه مقدور است، نه ممکن و نه مفید.

256 سخنرانی آیت‌الله دکتر بهشتی تحت عنوان "شرح علل نگرانی‌های عمیق امام" و تشریح فعل و انفعالات سیاسی مشکوکی که در کشور جریان دارد از جمله اقدامات برخی روشنفکران و لیبرال‌ها در ناتوان نشان دادن دین در اداره کشور و حمله شدید به برخی سخنرانان کنگره وکلای دادگستری.

Description: آیت‌الله دکتر بهشتی از اعضای شورای انقلاب

257 شروع به کار مراکز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تعدادی از شهرهای کشور و درخواست ستاد مرکزی سپاه از مسئولان کمیته‌ها و پاسداران دیگر شهرها جهت مراجعه برای تشکیل ستاد فرماندهی در آن شهرها و تأکید بر این‌که کسی بدون مجوز از ستاد فرماندهی سپاه نمی‌تواند تحت نام سپاه فعالیت کند.

258 انتشار اعلامیه نیروی هوایی جمهوری اسلامی و حمله شدید به گروه‌هایی همچون سازمان چریک‌های فدایی خلق که تلاش دارند در نیروهای مسلح نفوذ کنند واعلام این‌که ایدئولوژی ما اسلام، رهبر ما امام‌خمینی و دستورالعمل زندگی ما قرآن است.

259 واکنش دکتر یزدی وزیر امورخارجه و داریوش فروهر وزیر کار در مورد سخنان منسوب به آیت‌الله خلخالی در دوبی در خصوص تغییر نام خلیج‌فارس به خلیج‌اسلامی.

260 تلگرام سرّی قرارگاه سیا در تهران به رئیس سیا در واشنگتن با عنوان "آخرین اقدامات انجام شده برای نزدیکی با آیت الله شریعتمداری" و معرفی حسن شریعتمداری جهت برقراری ارتباط.

ضمیمه شماره 1 خبر 255: توضیح مختصری درباره چگونگی شناسایی و دستگیری حماد شیبانی.

ضمیمه شماره 2 خبر 255: درج بخش‌هایی از سخنرانی دکتر کاشانی که از ایراد آن در کنگره وکلای دادگستری جلوگیری شد.

ضمیمه شماره 3 خبر 255: توضیح درباره برگزاری کنگره وکلای کشور و نقش آن در آشکارتر شدن صف‌بندی و تقابل بین جریان‌های اسلامی- انقلابی با جریان‌ها و گروه‌های مخالف.