روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۹ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

261 آغاز درگیری مسلحانه در خرمشهر با شلیک پیاپی یک پیکان سواری در ساعت 4 صبح؛ سنگربندی عناصر سازمان سیاسی خلق عرب در خیابان‌ها؛ حلمه به ساختمان شهربانی؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده؛ حمله به پاسگاه‌های مرزی، نیروی دریایی و اداره بندر؛ ایجاد آتش سوزی‌های متعدد، تصرف مراکز مختلف و بازپس‌گیری آن‌ها؛ منع عبور و مرور از ساعت 10 شب و برقراری آرامش نسبی؛ آمار مجروحین و کشته شدگان.

Description: درگیری مسلحانه در خرمشهر

262 جوسازی، تهدید و مظلوم نمایی سازمان سیاسی خلق عرب و شیخ شبیر خاقانی در مورد درگیری‌های خرمشهر؛ مصاحبه شیخ شبیر با خبرنگاران داخلی و خارجی و متهم کردن دولت به کشتار اعراب و تهدید به وخیم‌تر شدن اوضاع در صورت عدم تفاهم دولت؛ انتشار اعلامیه شیخ شبیر و متهم کردن استاندار خوزستان به کارشکنی در جهت برقراری صلح بین طرفین منازعه؛ بزرگنمایی اظهارات و اعلامیه‌های شیخ شبیر در رسانه‌های خارجی.

263 بروز اغتشاش و درگیری در آبادان و اهواز همزمان با وقوع درگیری در خرمشهر؛ تظاهرات موافقین و مخالفین گروه‌های درگیر در اهواز و بروز درگیری بین آن‌ها؛ تقویت پاسداران انقلاب در اهواز و استقرار عده‌ای از آن‌ها در اطراف رادیو تلویزیون؛ بروز درگیری در آبادان بین عناصر خلق عرب با پاسداران انقلاب اسلامی؛ تظاهرات مخالفین در ایستگاه 8 و 10 و آتش زدن تأسیسات و خودروهای دولتی و کشته و مجروح شدن چند نفر.

264 بازتاب حوادث امروز خوزستان در گزارش گروه کمونیستی "سازمان رزمندگان آزادی طبقه کارگر" و تحلیل وقایع مطابق مشی و منافع خود.

265 گزارش مفصل نشریه کار با عنوان "چگونگی وقایع خرمشهر" در حمایت از عملکرد جریان‌های قومی و سیاسی.

266 تحرکات نظامی نیروهای عراقی در نزدیکی مرز همزمان با اوج‌گیری درگیری در خوزستان، از جمله: تقویت پاسگاه‌های مرزی، پرواز هلیکوپترهای عراق بر فراز پاسگاه‌های ایران؛ اطلاعیه دولت موقت درباره کمک به مهاجمین از آن سوی مرز و اظهارات استاندار خوزستان در خصوص نقش رادیوهای عراق و کویت در تحریک و تشویق درگیری در خوزستان.

267 درگیری مسلحانه در روستای نظرخانی از توابع گنبد کاووس و کشته و مجروح شدن 5 نفر؛ حضور حجت الاسلام نومفیدی نماینده امام‌خمینی و نماینده وزارت کشور برای بررسی واقعه و دستور بازداشت چند تن از اعضای کمیته خان ببین؛ اطلاعیه کانون فرهنگی- سیاسی خلق ترکمن و اعلام عزای عمومی در منطقه.

268 پایان نخستین دوره آموزش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پادگان سعدآباد؛ گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از مراسم پایانی و تشریح نوع آموزش این دوره.

269 بیانات مبسوط امام‌خمینی در دیدار جماعتی از مردم درباره مسئولیت روحانیت و دست اندرکاران حکومت اسلامی به دلیل ارتباط طرفین حکومت با حیثیت اسلام و همچنین ضرورت نظارت عمومی با این مسئله. امام: اگر من یک پایم را کنار گذاشتم، کج گذاشتم، ملت موظف است که بگویند پایت را کج گذاشتی خودت را حفظ کن.

270 گزارش سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه آن کشور با عنوان "قانون اساسی جدید ایران" و بررسی نقطه نظرهای دکتر مفتح از اعضای شورای انقلاب و حاج سید جوادی وزیر کشور درباره عدم تشکیل مجلس مؤسسان و برپایی مجلس کوچکی به نام مجلس خبرگان.

271 اظهارات وزیر نفت امارات متحده عربی درباره پیشنهاد شرکت‌های نفتی برای خرید نفت آن کشور به قیمت بشکه‌ای 40 دلار و رد این پیشنهاد برای جلوگیری از آسیب دیدن کشورهای عضو اوپک.

ضمیمه خبر شماره 261: یادداشت سردار غلامی رشید درباره اعزام 130 نیروی کمیته انقلاب و سپاهی دزفول با دو فروند شنوک به خرمشهر برای مقابله با ضد انقلاب.