جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

125. در سومین روز عملیات بیت‌المقدس، دشمن به مواضع نیروهای قرارگاه قدس در شمال رودخانه کرخه‌کور حمله کرد ولی با مقاومت نیروهای این قرارگاه ناچار به عقب‌نشینی شد. در محور قرارگاه‌های فتح و نصر هم نیروهای خودی در عملیاتی موفق شدند شکاف بین این دو قرارگاه را پر کرده، میان آنها الحاق برقرار کنند.

126. به‌دنبال حملات هوایی امروز ارتش عراق در منطقه عملیاتی بیت‌المقدس، هواپیمای ایرانی نیز مواضع عراقی‌ها در این منطقه را بمباران کردند.

127. در ادامه عملیات روز گذشته قرارگاه فجر در منطقه فکه، امروز نیروهای این قرارگاه بار دیگر وارد عمل شدند و با وجود آنکه توانستند قسمتی از خط دفاعی دشمن را بشکنند، اما به‌علت خستگی و ازدست‌دادن توان خود به عقب بازگشتند.

128. طرح مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس در جلسه بعدازظهر امروز فرماندهان ارتش و سپاه بررسی و مقرر شد ابتدا یک تیپ از قرارگاه فجر و دو تیپ از قرارگاه قدس در سه روز آینده به منطقه عملیاتی قرارگاه‌های فتح و نصر منتقل شوند و سپس این دو قرارگاه عملیاتی مرحله دوم را از جاده اهواز ـ خرمشهر آغاز کنند و با انهدام قوای دشمن در غرب این جاده تا نوار مرزی پیش روند.

129. نیروهای ارتش و سپاه علاوه‌بر مقابله با اشرار مسلح ضدانقلاب در یکی از جاده‌های اصلی استان کردستان، یکی از روستاهای این استان را نیز از وجود ضدانقلابیون پاک‌سازی کردند؛ مردم پاوه از پاسداران این شهر که در عملیات اخیر پاک‌سازی منطقه شرکت کرده بودند، تجلیل کردند.

130. نیروهای سپاه و دادستانی انقلاب اسلامی چندین خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) را در سطح شهر تهران کشف و تعدادی از عناصر اصلی تشکیلاتی آن را دستگیر کردند؛ در شهرستان رشت یک خانه تیمی این سازمان پس از دو ساعت درگیری متلاشی و دو عضو آن کشته شدند.

131. وزیر کشور پس از دیدار با آیت‌الله منتظری در قم، به سؤالات خبرنگاران درباره این دیدار و آخرین اقدامات انجام‌شده درخصوص طرح ملاقات اسرای ایرانی و عراقی با خانواده‌هایشان پاسخ داد.

132. بعدازظهر امروز یک گروه از خبرنگاران داخلی و خارجی مقیم تهران به دعوت ستاد تبلیغات جنگ رهسپار مناطق آزادشده در جریان عملیات بیت‌المقدس شدند.

133. هفته‌نامه آبزرور در مقاله‌ای با اشاره به اهمیت عملیات بیت‌المقدس و نیز با اعلام این خبر که مخالفان عراقی صدام حسین در نظر دارند هم‌زمان با هرگونه پیروزی بزرگ ایران قیامی ملی به راه اندازند، تسلط حکومت صدام بر کشور عراق و تفرقه میان مخالفان وی را دو عاملی معرفی کرد که می‌تواند سد راه این قیام شود.

134. به‌دنبال تلاش ایران برای جلوگیری از برگزاری اجلاس جنبش عدم‌تعهد در بغداد، وزیر امور خارجه ایران که در رأس هیئتی برای یک دیدار چهار روزه به هند سفر کرده بود، امروز به تهران بازگشت. اگرچه در بیانیه مشترک صادرشده در پایان این دیدار هیچ اشاره‌ای به مخالفت با برگزاری اجلاس عدم‌تعهد در بغداد نشد، بااین‌حال رادیو امریکا به مخالفت دولت ایران با این موضوع اشاره کرد.

135. آیت‌الله شریعتمداری در مصاحبه‌ای که از تلویزیون پخش شد، از پیشگاه خداوند به‌دلیل اطلاع از توطئه کودتا و افشانکردن آن طلب مغفرت کرد و درخواست کرد از تبلیغات رسانه‌های گروهی و سخنرانی‌ها علیه وی جلوگیری شود.

ضمیمه گزارش3: جلسه فرماندهان سپاهی قرارگاه فجر و سپاه منطقه8 با فرماندهان قرارگاه مرکزی کربلا.