جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

136. از آنجا که ادامه عملیات قرارگاه قدس از محور کرخه‌کور امکان‌پذیر نیست، بامداد امروز این قرارگاه در عملیاتی دیگر سعی کرد از محور نورد (جنوب‌غربی اهواز) و حدفاصل رودخانه کارون تا جاده اهواز ـ خرمشهر به مواضع دشمن نفوذ کند، اما این‌بار نیز موفق نشد. باوجوداین، فرماندهی عملیات مقرر کرد قرارگاه قدس همچنان به فشار خود به دشمن در محورهای شمالی منطقه عملیاتی بیت‌المقدس ادامه دهد.

137. نظاميان عراقي در تلاش ديگر براي دستيابي به جاده اهواز ـ خرمشهر، امروز تا نزديكي اين جاده در حدفاصل كيلومتر 80 تا 100 پيشروي كردند، اما با مقاومت رزمندگان ايران تا سه كيلومتري غرب جاده به عقب رانده شدند.

138. فرماندهان قرارگاه‌های عملیاتی فتح و نصر به یگان‌های تحت امر خود دستور دادند که هرچه سریع‌تر برای اجرای مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس آماده شوند.

139. واحد امور پاسداران قرارگاه کربلا آمار شهیدان و مجروحان ایران از آغاز عملیات بیت‌المقدس تا پایان چهارمین روز آن را اعلام کرد.

140. عقب‌نشینی رزمندگان قرارگاه فجر در سومین تلاش خود در منطقه فکه به‌دلیل مقاومت نیروهای عراق.

141. بعدازظهر امروز اسرای عراقی عملیات بیت‌المقدس از برابر مردم اهواز که در خیابان‌های این شهر اجتماع کرده بودند‌، عبور داده شدند و خبرنگاران خارجی با گروهی از اسرا گفت‌وگو کردند.

142. هواپیمای حامل وزیر امور خارجه الجزایر بعدازظهر امروز به‌محض ورود به آسمان ایران مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفت و سرنگون شد.

143. مفسر بي‌بي‌سي با بيان اينكه درصورت آزادشدن خرمشهر ضربه‌اي بسيار سنگين ازلحاظ نظامي و رواني بر عراق وارد خواهد شد، تأکید کرد شكستن خطوط دفاعي عراق در خرمشهر بسيار دشوار است.

144. راديو دویچلند فونگ آلمان‌غربی گفت ايران می‌تواند مایحتاج مردم و مخارج جنگ را تأمین کند‌، ولی برای اجرای برنامه‌های عمرانی خود ناتوان است؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که عراق با درآمدهای نفتی و کمک‌های مالی متحدین عرب خود نه‌تنها مخارج جنگ، بلکه هزینه برنامه‌های عمرانی‌اش را نیز تأمین می‌کند.

145. يك روزنامه امريكايي نوشت درحالي‌كه عراق در معرض حملات جديد ايران قرار دارد، مصر آشكارا از عراق حمايت مي‌كند؛ سلطان‌ عمان تلويحاً اعلام كرد كه به عراق كمك مي‌كند.

146. قطع صدور نفت عراق به دریای مدیترانه ازطریق خاک سوریه همچنان در کانون توجه رسانه‌های خارجی قرار دارد. این رسانه‌ها با اشاره به سخنان مقامات عراقی، به تحلیل آثار و نتایج منفی این اقدام دولت سوریه بر اقتصاد عراق پرداختند.

ضمیمه گزارش2: گفت‌وگوی فرماندهان سپاه و ارتش درباره حمله ارتش عراق برای دستیابی به بخشی از جاده اهواز – خرمشهر و مقاومت رزمندگان ایران در مقابل آن.